• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcom udało się stworzyć wrażenie przebywania poza własnym ciałem

  12.10.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Szwedzkim naukowcom powiodła się próba wywołania u 12 ochotników wrażenia przebywania poza własnym ciałem.

  Ludzie, którzy otarli się o śmierć, czasami opowiadają potem o doświadczeniu opuszczenia własnego ciała i przyglądaniu się sobie z góry lub z innego miejsca w pomieszczeniu. Teraz zespół ze szwedzkiego Karolinska Institutet opracował sposób wywoływania takiego odczucia u całkowicie przytomnych i zdrowych osób.

  - Już kilka lat temu wpadłem na pomysł przeprowadzenia takich badań - powiedział kierujący projektem Henrik Ehrsson, naukowiec zatrudniony również w University College London. - Zastanawiałem się, co się stanie po przesunięciu punktu widzenia danej osoby do innej części pomieszczenia. Jak wiadomo, perspektywa wizualna jest czynnikiem decydującym o sposobie doświadczania własnej osobowości.

  Metoda, która została opisana w czasopiśmie "Science", polegała na umieszczeniu za plecami ochotnika i w niewielkiej odległości od siebie dwóch kamer wideo - jak oczy robota. Obraz rejestrowany przez kamery był wyświetlany wewnątrz przypominającego gogle urządzenia, które nałożono ochotnikowi - oglądał więc on swoje ciało od tyłu.

  Ale samo patrzenie na własne ciało w sposób, w jaki widzą je inni, nie sprawia wrażenia przebywania poza nim. Dla takiego doznania konieczne jest ponadto "zmysłowe odczucie" oddzielenia świadomości od ciała.

  Doktorowi Ehrssonowi i jego kolegom udało się wywołać takie właśnie odczucie. Jeden z członków zespołu ustawiał się za ochotnikami, poza polem widzenia kamery, i dotykał ich pleców. Ochotnicy odczuwali dotyk nie widząc czynności.

  - W takiej sytuacji mózg reaguje na rękę dotykającą wirtualnego ciała, a uczestnik badania ma wrażenie, że znajduje się w odległości kilku metrów od miejsca, w którym faktycznie przebywa jego ciało - mówi dr Ehrsson. - Świadomość przemieściła się w przestrzeni na odległość dwóch metrów i opuściła ciało, pozostawiając wrażenie pustej muszli czy lalki.

  Kontynuując badania, dr Ehrsson uderzał młotkiem w wirtualne ciała 12 ochotników i sprawdzał natężenie wydzielania potu przez skórę w reakcji na to "uderzenie". Zaobserwował u badanych taki sam stres fizjologiczny, jaki pojawiłby się w przypadku zagrożenia ich prawdziwych ciał.

  W opinii dr. Ehrssona nowa wiedza na ten temat po raz pierwszy umożliwi naukowcom badanie "świadomości". - Być może w przyszłości będziemy w stanie nie tylko sterować osobą w środowisku wirtualnym, ale również stać się osobą wirtualną - inaczej mówiąc, osiągnąć stan, w którym możliwe będzie przeniesienie świadomości do wirtualnych osób - powiedział dr Ehrsson.  Kategoria: Różne
  Źródło danych: Karolinska Institutet
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji otrzymanych z Karolinska Institutet

  Indeks tematyczny: Badania Naukowe


  RCN: 28232


  Wersja mobilna
  Powrót
  W górę
  Mapa strony
  Index alfabetyczny
  Glosariusz
  FAQ
  Punkt informacyjny
  ©
  Wersja normalna

  Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  doBCEndFwd();
  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Eksterioryzacja (ang. out-of-body experience – OBE, rzadziej OOBE, doświadczenie poza ciałem) – wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały. Ezoterycy uważają, że część osób doświadcza jednego lub kilku krótkich epizodów w ciągu życia bez żadnych wyraźnych przyczyn; inni zaś deklarują umiejętność wywoływania ich świadomie, np. za pomocą medytacji. OBE, a szerzej obenautyka, a więc sztuka podróżowania poza ciałem, wykorzystująca różne metody i techniki w celu wywoływania stanu OBE, obecnie zdobywa sobie coraz większą popularność, czego dowodem jest powstawanie w Internecie różnych portali internetowych oraz forów dyskusyjnych o tematyce OBE i LD. Ciało szare – ciało, które pochłania określoną współczynnikiem absorpcji część promieniowania padającego na to ciało bez względu na długość fali padającego promieniowania i temperaturę ciała. Ciało amorficzne, ciało bezpostaciowe – stan skupienia materii charakteryzujący się własnościami reologicznymi zbliżonymi do ciała krystalicznego, w którym nie występuje uporządkowanie dalekiego zasięgu. Ciało będące w stanie amorficznym jest ciałem stałym, ale tworzące je cząsteczki są ułożone w sposób dość chaotyczny, bardziej zbliżony do spotykanego w cieczach. Z tego powodu ciało takie często, choć błędnie, nazywa się stałą cieczą przechłodzoną. Jednak ciecz, w tym także ciecz przechłodzona, może płynąć, a ciało stałe utrzymuje swój kształt.

  Siła aerodynamiczna – siła wywierana na ciało przez powietrze lub inny gaz, w którym ciało jest zanurzone, będąca wynikiem ruchu ciała względem gazu lub cieczy. Siła wynika z dwóch przyczyn: Ciało uporządkowane – ciało K, w którym wyróżniony jest zbiór D elementów dodatnich o następujących własnościach:

  Ciało do ciała – debiutancki album zespołu Toples wydany w 1999 roku w firmie fonograficznej Green Star. Płyta zawiera 11 piosenek, wersja dance piosenki Ciało do ciała+intro. Do tej płyty nagrano dwa teledyski: "Przestań kłamać mała" i "Ciało do ciała". Efekt stroboskopowy występuje, gdy poruszające się ciało oświetlane jest migającym światłem. W przypadku ruchu obrotowego ciała lub ciała o powtarzającym się wzorze następuje nieprawidłowe wrażenie zwolnienia, pozornego zatrzymania, a nawet odwrócenia kierunku ruchu. Jest wykorzystywany celowo do obserwacji i fotografowania ruchu ciał szybko poruszających się.

  Dodano: 12.10.2011. 16:49  


  Najnowsze