• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy badają chód słoni

  21.04.2010. 18:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Badania przeprowadzone pod kierunkiem brytyjskiego Uniwersytetu w Manchesterze pokazują, że w odróżnieniu od większości czworonogów słonie poruszają się jak samochód z napędem na cztery koła. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), ujawniają również, że kolana słoni są bardziej giętkie niż dotychczas sądzono. Odkrycia mogą przyczynić się do udoskonalenia metod leczenia chorób zwierzęcych takich jak zapalenie stawów, a nawet rzucić światło na sposób poruszania się dinozaurów.

  Podczas gdy większość czworonożnych zwierząt używa przednich łap do zatrzymywania się, a tylnych do poruszania się do przodu, słonie dzielą te zadania w sposób bardziej wyrównany. "Nie ma oczywistego podziału pracy" - mówi naczelny autor artykułu, dr Lei Ren z Uniwersytetu w Manchesterze. "Wszystkie nogi pracują razem, aby osiągnąć wspólny cel."

  Naukowcy odkryli, że ciężkie i na oko sztywne nogi słonia są w rzeczywistości bardziej giętkie od końskich. Jeżeli nogi zwierzęcia przypominają sztywne kolumny to oznacza mniej pracy dla mięśni - wyjaśnia współautor artykułu, dr John Hutchinson z Royal Veterinary College w Londynie, Wlk. Brytania. "W momencie zablokowania kolan nogi stają się rzeczywiście słupami. Duża siła mięśni staje się zupełnie niepotrzebna. Natomiast po zgięciu kolan można odczuć większy wysiłek mięśni."

  Wyniki wcześniejszych badań pokazały, że im większe zwierzę tym ma cięższe i sztywniejsze nogi. Dzięki pomocy doświadczonych treserów słoni zespół przeprowadził testy na sześciu słoniach azjatyckich w Tajskim Rezerwacie Słoni w Lampang, Tajlandia. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy słonie naturalnie stoją i chodzą na prostych czy też raczej na ugiętych nogach.

  Jednym z powodów dla którego takich badań nie przeprowadzono wcześniej był po prostu rozmiar przedsięwzięcia. W rezerwacie umieszczono na ziemi 16 wykonanych na zamówienie pomostów siłowych (przypominających ogromne wagi łazienkowe). W kluczowych punktach ciała słoni umieszczono odblaskowe tarcze, a kamery rejestrowały w podczerwieni ich ruchy w czasie przechodzenia po pomoście.

  Zespół wykorzystał dane z kamer i pomostów do analizy ruchów słoni, aby sprawdzić jak ciężko muszą pracować ich mięśnie, aby zwierzęta mogły poruszać się do przodu. Wyniki pokazały, że mięśnie zwierząt dawały zaledwie jedną trzecią mocy przewidywanej przez modele komputerowe. To oznacza, że nogi słoni są wystarczająco gibkie i giętkie, aby móc z łatwością poruszać całe ciało do przodu.

  Zespół zauważył również, że mięśnie nóg słoni pracują ciężej przy przejściu z chodu do biegu, co być może wyjaśnia, dlaczego w naturalnym środowisku przedkładają chód nad bieganie. Dalsze trójwymiarowe (3D) dane dotyczące ruchów słoni pokazały, że wykorzystują one wszystkie cztery nogi do zatrzymywania się i chodzenia w odróżnieniu od innych czworonożnych zwierząt, które w większości poruszają się do przodu za pomocą tylnych nóg, a przednich używają do zatrzymywania się.

  Zespół koncentruje się obecnie na budowaniu modeli komputerowych wkładu poszczególnych mięśni, ścięgien i kości w ruchy słonia, mając nadzieję, że modele pomogą rozwiązać problemy, takie jak zapalenie stawów u słoni.

  "Musi być jakieś słabe ogniwo w kończynie, które powstrzymuje słonie przed poruszaniem się w szybszym tempie" - mówi dr Hutchinson. "Jeżeli znajdziemy odpowiedź dotyczącą słoni, będzie ją można również wykorzystać w przypadku innych gatunków."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Chód – forma lokomocji zwierząt i człowieka na lądzie przy użyciu kończyn. Jest to seria cyklicznych, naprzemiennych ruchów całego ciała – kończyn i tułowia – powodujących przemieszczanie się do przodu. Podczas chodzenia środek ciężkości unosi się i opada w dół. Może również wykonywać niewielkie wahania na boki (chód kołyszący). Linia boczna, linia naboczna – występujący u niektórych zwierząt zespół ciałek zmysłowych (neuromastów) wrażliwych na ruchy wody. Neuromasty odbierają wszelkie zmiany ciśnienia w wodzie, a nawet jej skład chemiczny. Zmiany te mogą być spowodowane np. przez prądy wodne, poruszające się zwierzęta (jakikolwiek ruch), fale odbite od przeszkód. Dzięki nim zwierzę ma doskonałą orientację w wodzie, również w ciemności. Galop - jest chodem trzytaktowym konia (ogólnie - koniowatych), jeden "skok" nazywa się z francuskiego foule. Po każdej foule konia następuje faza zawieszenia. W zależności od tego, która para kończyn wysuwa się bardziej do przodu, rozróżniamy galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem.

  Kajdanki - przyrząd służący do obezwładniania człowieka, poprzez ograniczenie swobody ruchów jego kończyn. Współczesne kajdanki składają się najczęściej z dwóch otwieranych kluczem obręczy (zakładanych na ręce lub nogi) oraz łącznika, którym może być łańcuch, zawias, przegub lub stalowa linka. Zdarzają się także konstrukcje całkowicie sztywne, w których obręcze łączy metalowa płytka. Obręcze większości kajdanek posiadają ruchomą szczękę umożliwiającą dostosowanie średnicy obręczy do grubości rąk lub nóg osoby skuwanej. Kajdanki na ręce są standardowym wyposażeniem funkcjonariuszy policji, natomiast kajdanki na nogi używane są głównie w więziennictwie lub przy konwojowaniu na rozprawę sądową osób oskarżonych o popełnienie najcięższych przestępstw, mogących stanowić zagrożenie dla otoczenia. Funkcjonariusze pracujący incognito czasami używają kajdanek na kciuki ze względu na ich kompaktowy rozmiar. Natomiast jednostki specjalne (taktyczne) używają często jednorazowych kajdanek plastikowych ze względu na ich małą wagę. Kajdanki wykorzystywane są także często w praktykach seksualnych BDSM. Znane firmy produkujace kajdanki to Peerless oraz Smith and Wesson. Cwał – najszybsza odmiana chodu końskiego; występują 4 takty uderzeń kopyt. Nogi konia stawiane są w kolejności: lewa tylna – prawa tylna – lewa przednia – prawa przednia lub odwrotnie, poczynając od nogi prawej tylnej. Następnie występuje faza lotu, kiedy wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu.

  Stuptuty - ochraniacze na nogi przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie. Mają postać wyprofilowanej płachty materiału odpornego na zabrudzenia i przemakanie, której dwa przeciwległe końce można czasowo łączyć przy pomocy np. zamka błyskawicznego, rzepów bądź guzików. Po nałożeniu na spodnie stuptuty pokrywają nogi od kolan aż po kostki wraz z górnymi częściami butów. Odpowiednie umiejscowienie i dopasowanie ochraniaczy jest zapewniane przez paski lub gumki przebiegające pod podeszwami butów, a w wielu modelach dodatkowo także znajdujące się wyżej ściągacze. Pończochy – obcisła, elastyczna część garderoby, okrywająca stopę i część nogi (zwykle do górnej części uda). Tym różnią się od rajstop, które zakrywają całe nogi do pasa. Tak, jak i rajstopy, oprócz waloru praktycznego (ochrony przed zimnem) poprawiają optycznie wygląd damskiej nogi.

  Zwierzęta domowe – zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa, w odróżnieniu od zwierząt chowanych lub hodowanych z innych powodów (zwierzęta hodowlane, gospodarskie i użytkowe).

  Dodano: 21.04.2010. 18:12  


  Najnowsze