• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkryli powiązanie między wirusem a nowotworem narządów płciowych koni

  22.12.2010. 18:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Liczba przypadków ludzkiego nowotworu szyjki macicy zmalała dzięki opracowaniu skutecznych i niedrogich szczepionek. Ale co z badaniami nad nowotworem narządów płciowych zwierząt, a w szczególności koni? Przez lata przeprowadzono niewiele prac w tej dziedzinie. Niemniej wyniki nowych badań z Austrii i Wlk. Brytanii pokazują, że nowy wirus brodawczaka odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowotworu narządów płciowych u koni. Te nowe dane mogą pomóc w opracowaniu leku dla drugiego, najlepszego przyjaciela człowieka. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Equine Veterinary Journal.

  Ryzyko zapadnięcia przez konie na nowotwór narządów płciowych jest wysokie, zwłaszcza wraz ze starzeniem się osobnika. Wprawdzie ogiery są bardziej nękane przez tę chorobę niż klacze, ale zarówno samce, jak i samice mogą na nią zapaść. Jednym z podstawowych problemów w tej chorobie jest bardzo złożone leczenie, co często staje się przyczyną śmierci zwierzęcia.

  Ponieważ nowotwory zwierząt i ludzi są podobne, naukowcy pomyśleli, że chorobę tę może wywoływać podobny czynnik. Badania pokazały, że zakażenie wirusem brodawczaka odpowiada za wiele nowotworów ludzkich organów płciowych, w tym za raka szyjki macicy.

  Na potrzeby badań naukowcy z austriackiego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu oraz ze Szpitala i Centrum Diagnostycznego Rossdale dla Koni w Newmarket, Wlk. Brytania, zastosowali techniki genetyczne do identyfikacji DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) wirusa brodawczaka w próbkach tkanek pobranych od koni cierpiących na płaskonabłonkowego raka (SCC) narządów płciowych.

  Dr Sabine Brandt, kierowniczka Zakładu Biotechnologii Koni Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i współautorka badań, powiedziała, że doświadczenie stwarzało wrażenie "magicznego leku", ale zespół podejrzewał, że główny komponent tej choroby stanowi wirus. Naukowcy mieli rację.

  Odkryli nowy typ wirusa brodawczaka o nazwie Equus caballus papillomavirus-2 (EcPV-2). Wykryli DNA EcPV-2 we wszystkich próbkach narządów płciowych z SCC pobranych od chorych koni w Austrii oraz, niezależnie, niemal we wszystkich próbkach pobranych od chorych koni w Wlk. Brytanii. Zespół nie znalazł wirusa w żadnej z próbek pobranych od koni wolnych od tego czy jakiegokolwiek innego nowotworu.

  Naukowcy wyizolowali i przeprowadzili sekwencjonowanie całego genomu ECPV-2 i odkryli, że nowy wirus jest ściśle powiązany z dwoma wirusami, o których wiadomo, że wywołują większość nowotworów narządów płciowych u ludzi. Zatem odkrycia przyniosły ogromną wiedzę na temat sposobu, w jaki EcPV-2 może być podstawowym czynnikiem wywołującym chorobę koni, zwłaszcza nowotwór narządów płciowych.

  Zdaniem naukowców potrzebny byłyby ostateczny dowód, aby wykazać, że zakażenie błon śluzowych przez wirusa prowadzi do rozwoju nowotworu, a na takie testy trzeba jeszcze poczekać. Dalsze badania są również potrzebne do oceny częstotliwości występowania wirusa w populacji koni - stwierdzają naukowcy.

  Ostatnie odkrycia już dają jednak światu medycznemu dobry powód do podjęcia próby opracowania szczepionki.

  "Identyfikacja wirusa brodawczaka jako przyczyny nowotworu płaskonabłonkowego narządów płciowych koni może pomóc w opracowaniu szczepionki, którą będzie można wykorzystywać w profilaktyce tej poważnej choroby koni" - piszą autorzy. "Byłoby to analogiczne do sytuacji z chorobą człowieka, gdzie stosuje się obecnie szczepienia przeciwko onkogennym szczepom wirusa brodawczaka w ramach profilaktyki nowotworu szyjki macicy."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Brodawczyca koni – choroba wirusowa koni wywoływana przez różne typy wirusa EcPV(Equus Caballus Papilloma Virus), czyli wirusa brodawczaka końskiego, należącego do grupy papillomawirusów. Choroba opisana u koni już w IX w. w Bagdadzie. Najczęściej występuje u koni młodych, jednak zarazić się wirusem może koń w każdym wieku, najczęściej wówczas, gdy jego organizm jest osłabiony. Wirus występuje na całym świecie. Podczas badań nie stwierdzono zaraźliwości w stosunku do innych gatunków zwierząt: krów, owiec, psów, królików i świnek morskich. Wirus nie jest zakaźny względem ludzi. Diagnoza różnicowa z rożnymi formami grzybicy skóry, sarkoidozą (zwłaszcza przy EcPV2 na genitaliach), reakcją alergiczną na ugryzienia owadów (zwłaszcza przy EcPV3 i EcpV4 w uszach).

  Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri, ang. cervical cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy szyjki macicy. Inwazyjnego raka szyjki macicy poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy (ang. cervical intraepithelial neoplasia, CIN, dawniej określany jako dysplazja szyjki macicy albo rak przedinwazyjny). CIN może ulegać progresji do raka inwazyjnego, sama nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia kobiety; stąd tak istotne jest wczesne wykrycie tych zmian w badaniu cytologicznym rozmazu z pochwowej części szyjki macicy. Zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) jest koniecznie do rozwinięcia się raka szyjki macicy prawie we wszystkich przypadkach. Dwa typy wirusa: 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków raka szyjki macicy.

  Grudkowatość bowenoidalna (łac. bowenoid papulosis, ang. bowenoid papulosis, BP) – rzadka choroba błon śluzowych narządów płciowych. Jest związana z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Należy do stanów przedrakowych, istnieje ryzyko przejścia bowenoid papulosis w raka kolczystokomórkowego prącia lub sromu.

  Grudkowatość bowenoidalna (łac. bowenoid papulosis, ang. bowenoid papulosis, BP) – rzadka choroba błon śluzowych narządów płciowych. Jest związana z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Należy do stanów przedrakowych, istnieje ryzyko przejścia bowenoid papulosis w raka kolczystokomórkowego prącia lub sromu.

  Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego – jest to szczepionka przeciwko wirusom HPV 16 i 18 (szczepionka dwuwalentna i czterowalentna), czyli najbardziej onkogennymi typami wirusa, odpowiedzialnymi za zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy i raka prącia, oraz przeciwko wirusowom HPV 6 i 11 (tylko szczepionka czterowalentna), odpowiedzialnymi za powstawanie kłykcin kończystych..

  Zanokcica opryszczkowa – zakażenie wału paznokciowego spowodowane przez wirusa opryszczki zwykłej. Zmiany są bolesne i ograniczają się do palców rąk. Rzadko infekcja może dotyczyć palców stopy albo oskórka paznokcia. Zanokcica opryszczkowa może być wywołana przez infekcję wirusem HSV 1 albo HSV 2. Zanokcica wywołana przez wirusa HSV 1 często występuje u pracowników opieki medycznej, którzy mają kontakt z wirusem; dotyczy to przeważnie stomatologów i pracowników medycznych narażonych na kontakt z wydzielinami z jamy ustnej. Zanokcica opryszczkowa często dotyczy również niemowląt ssących kciuki z pierwotnym zakażeniem jamy ustnej przez wirus HSV 1 (samozakażenie) przed serokonwersją i u dorosłych w wieku 20–30 lat po kontakcie z okolicą narządów płciowych osób zakażonych wirusem HSV 2. Zastosowanie ogólnych środków ostrożności doprowadziło do zmniejszenia częstości występowania zanokcicy opryszczkowej u narażonej grupy zawodowej.

  Seks oralny, miłość francuska – zachowanie seksualne polegające na pieszczeniu ciała partnerki lub partnera, a w szczególności narządów płciowych oraz innych stref erogennych, z użyciem języka i ust. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Rozróżniane jest fellatio (oralne pieszczenie męskich narządów płciowych) oraz cunnilingus (oralne pieszczenie żeńskich narządów płciowych).

  Dodano: 22.12.2010. 18:17  


  Najnowsze