• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy wypuścili do Bałtyku siedem młodych fok

  16.06.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Siedem młodych fok szarych wypuścili 15 czerwca do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.  Foki szare zostały wypuszczone do Bałtyku na plaży w Czołpinie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wszystkie ssaki urodziły się w tym roku: trzy - w fokarium na terenie Stacji Morskiej, cztery - na wolności.


  Foki urodzone w Stacji, nazywają się: Jantar, Jadrinka i Jolka. Imiona otrzymały zgodnie z panującą od dziesięciu lat tradycją nakazującą nazywanie fok urodzonych w danym roku imionami zaczynającymi się na kolejne litery alfabetu (maluchy urodzone w Stacji w ubiegłym roku, nazwano Icek i Isek).

  Cztery pozostałe foki, które wypuszczono we wtorek do morza, to maluchy znalezione w marcu i kwietniu na bałtyckich plażach. Wszystkie trafiły pod opiekę Stacji Morskiej w Helu, bo wymagały pomocy specjalistów: były bądź to wygłodzone, bądź poranione. "Znajdom" nadano imiona (Orzechówka, Darka, Sobiś i Mika) pochodzące od nazw miejscowości (Orzechowo, Darłówko, Sobieszewo, Mikoszewo), w pobliżu których na nie natrafiono.

  Urodzone na wolności foki we wtorek, niemal natychmiast po znalezieniu się na plaży, poczołgały się w stronę morza. Natomiast maluchy z fokarium trzeba było długo zachęcać do wejścia do Bałtyku.

  Wszystkie siedem uwolnionych fok zostało wyposażonych w - przyklejane do karku zwierzęcia - nadajniki satelitarne, dzięki którym pracownicy stacji będą mogli śledzić trasy ich wędrówek. Informacje o aktualnym miejscu pobytu fok znajdą się też na dostępnej dla wszystkich zainteresowanych stronie internetowej stacji - www.fokarium.com.

  Foki monitorowane będą przez kilka miesięcy, aż do wyczerpania się baterii w nadajnikach. Potem transmitery odpadną samoistnie wraz z liniejącą sierścią.

  Pierwotnie we wtorek planowano wypuścić do Bałtyku osiem fok, jedna z nich - urodzona na wolności Kasia, musiała jednak pozostać w fokarium. "Foczka miała kłopoty z okiem i jej uwolnienie trzeba było przełożyć na późniejszy czas" - wyjaśnił Marcin Gawdzik, jeden z pracowników helskiej Stacji Morskiej.

  Stacja Morska UG od 2002 roku realizuje projekt reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Bałtyku. Ma on na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

  W ramach projektu, naukowcy co roku wypuszczają do naturalnego środowiska młode zwierzęta, które urodziły się w helskim fokarium lub osłabione czy zagrożone trafiły pod opiekę stacji.

  Od lat w opiece nad fokami Stacji w Helu pomaga organizacja WWF Polska. Poza działaniami edukacyjnymi - pogadankami, wydawaniem broszur informujących o tym, jak się zachować, gdy znajdziemy na plaży fokę, WWF realizuje też projekt Błękitny Patrol. W jego ramach od stycznia 2010 roku wolontariusze mieszkający wzdłuż wybrzeża Bałtyku, prowadzą monitoring plaż, opiekują się fokami znalezionymi nad morzem. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

  Naukowcy z helskiej stacji Uniwersytetu Gdańskiego apelują, aby powiadamiać ich o wszelkich przypadkach odnalezienia fok. Sygnały na ten temat można przekazywać telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 0601-88-99-40.

  W naszej części Bałtyku foki szare zostały wytrzebione w latach 20. i 30. XX wieku. Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku urządzano polowania na te ssaki. Obecnie żyją one głównie w północnych regionach akwenu.

  W 1988 roku Komisja Helsińska zaleciła państwom z basenu Morza Bałtyckiego troskę o ochronę i odbudowywanie zasobów fok szarych. Było ich wówczas ok. 4,5 tysiąca, podczas gdy na początku XX wieku w Bałtyku pływało 100 tysięcy fok.

  Jedne z ostatnich badań wykazały, że w Morzu Bałtyckim jest już około 20,5 tys. fok szarych oraz ok. 6 tys. fok obrączkowanych. Coraz częściej ten ważny dla ekosystemu Bałtyku drapieżnik pojawia się również przy polskich brzegach. AKS

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jbr/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – fokarium (placówka naukowo-badawcza) Stacji Morskiej zarządzany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu przy Bulwarze Nadmorskim. Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego – budynki wydziału rozrzucone są w kilku oddalonych od siebie miejscach. Było to szczególnie zauważalne do jesieni 2008, gdy wraz z Wydziałem Biologii stanowił jedność. Najbardziej znaną, podległą instytucją jest Fokarium w Helu. Oprócz tytułowych kierunków, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Biologii. Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znana również jako Komisja Helsińska lub HELCOM. Jest to organizacja międzynarodowa proklamowana przez tzw. konwencję helsińską z 1974 r. jako jej organ wykonawczy.

  Wieża ciśnień w Nurcu-Stacji – wieża wodna znajdująca się w Nurcu-Stacji w powiecie siemiatyckim przy stacji kolejowej, wybudowana na przełomie XIX i XX wieku, obecnie nieużytkowana. Od 2003 roku obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków. Zwiezda (ros. звезда - gwiazda) - moduł serwisowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej należący do rosyjskiej części stacji. Jest to jedyny w pełni rosyjski element stacji (drugi rosyjski moduł Zarja został sfinansowany przez NASA). Zaprojektowany i budowany początkowo jako DOS-8 – główny moduł planowanej stacji Mir 2, następcy rosyjskiej stacji Mir, a wcześniej jako zapasowy moduł bazowy Mira. Dlatego też Zwiezda jest bardzo podobna do głównego modułu stacji Mir (DOS-7). Budowa rozpoczęła się w połowie lat 80. Gdy Rosja włączyła się do projektu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, zrezygnowano ze stacji Mir 2, a zbudowany moduł nazwany Zwiezda stał się trzecim z głównych modułów ISS.

  Lista stacji kolei w Wellington: System kolei w Wellington posiada łącznie ponad 71 stacji rozlokowanych na 8 liniach, z czego dzisiaj czynnych jest 50 stacji na 4 liniach. Wszystkie linie kolejowe zbiegają się na stacji Wellington (ang. Wellington Railway Station). Wellington jest jedynym miastem w Nowej Zelandii posiadającym elektryczne pociągi pasażerskie. CBS jest siecią telewizyjną, która posiada 16 stacji należących do niej i ok. 200 stacji wykorzystujących jej wizerunek i ramówkę na licencji. Na tej liście kanały są opisane za pomocą miejsc nadawania, nazwy przyznanej przez FCC i numeru stacji w telewizji analogowej i używanej najczęściej jako wirtualny numer w cyfrowej telewizji.

  Sosnowiec Kazimierz – stacja kolejowa w Sosnowcu, w województwie śląskim, w Polsce. Jest to stacja węzłowa, położona u zbiegu trzech jednotorowych szlaków ze stacji Sosnowiec Dańdówka, Sosnowiec Maczki i Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce. Istnieje tutaj stacja w widłowym układzie torów, a oprócz niej łącznica umożliwiająca przejazd z Dańdówki do Maczek bez zmiany czoła pociągu na stacji. Stacja posiada 6 torów głównych, po 3 w każdej z części oraz 3 jednokrawędziowe perony, obecnie tor przy peronie 2 jest wyłączony z użytkowania i zarośnięty. Pociągi osobowe zatrzymują się wyłącznie przy peronie 3. Pomiędzy tymi grupami zlokalizowano budynek dworca, obecnie zamknięty na głucho. Ruch pociągów na stacji, jak również po łącznicy prowadzony jest przez nastawnię SKz, która posiada urządzenia przekaźnikowe. Istnieje również nastawnia wykonawcza SKz2, która obecnie pełni funkcje strażnicy przejazdowej i SKP. Dawniej istniała również nastawnia SKz1 od strony Maczek, która została jednak zlikwidowana. Ze stacji odgałęzia się też bocznica do Kopalni Kazimierz. Do roku 2002 można jeszcze było odjeżdżać ze stacji w kierunku Jaworzna Szczakowa. Sercówka drobna (Parvicardium hauniense) – endemiczny gatunek małża z rodziny sercówkowatych (Cardiidae), najmniejszy małż Morza Bałtyckiego. Jest gatunkiem charakterystycznym dla płytkich, słonawych wód, występującym tylko wśród roślinności dennej zacisznych zatok Bałtyku o niskim zasoleniu. W polskich wodach Bałtyku występuje wyłącznie w Zatoce Puckiej, szczególnie w jej północnej części. Rzadko spotykany na nieosłoniętych brzegach.

  Mobilny System Dźwigowy, MSS (ang. Mobile Servicing System) - mechaniczne ramię (wraz ze współpracującym osprzętem) znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Odgrywa on bardzo istotną rolę w dalszej rozbudowie stacji, użytkowaniu i konserwacji. Zadania dźwigu to m.in.: przemieszczanie sprzętu i pojazdów zaopatrzeniowych w obrębie stacji, wspieranie astronautów pracujących w otwartej przestrzeni kosmicznej, pomoc przy naprawach i przeglądach modułów oraz innych urządzeń przymocowanych do stacji.

  Dodano: 16.06.2010. 01:17  


  Najnowsze