• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy zbadali, co jedzą wilki w Polsce Zachodniej

  18.07.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Głównym składnikiem diety wilków w Polsce Zachodniej są dzikie ssaki kopytne - sarny, dziki i jelenie. W pokarmie drapieżników praktycznie nie zaobserwowano zwierząt gospodarskich - wynika z badań polskich przyrodników opublikowanych w lipcu na łamach czasopisma "Mammalian Biology".

  Autorami artykułu są: dr Sabina Nowak i dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", Aleksandra Kłosińska z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. dr hab. Grzegorz Gabryś z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ciągu trwających kilka lat prac przyrodnicy zbadali skład pokarmu wilków zamieszkujących Puszczę Bydgoską, Lasy Wałeckie, Puszczę Rzepińską oraz Bory Dolnośląskie.

  Jak poinformował PAP dr Robert Mysłajek, okazało się, że aż 95 proc. biomasy zjadanego przez wilki pokarmu stanowią dzikie ssaki kopytne - sarna, dzik i jeleń. Stosunkowo duży, jak na dietę wilków, był udział bobra, który np. w Lasach Wałeckich sięgał 5 proc. Wilki zjadały także zające, borsuki, jenoty i lisy. Bardzo niewielki - zaledwie 1 proc. - był udział w ich pokarmie zwierząt domowych (wyłącznie wałęsające się koty i psy).

  Kierownik projektu badawczego, dr Sabina Nowak w rozmowie z PAP wyjaśniła, że podczas badań rozpoznawano resztki jedzenia zawarte w wilczych odchodach. Zebrano 470 takich próbek.

  Powiedziała, że badania składu wilczego pokarmu można też prowadzić na podstawie resztek ofiar, jakie pozostawiają w lasach te drapieżniki. Dodała jednak, że badane wilki zjadały małe zwierzęta nie pozostawiając resztek. Np. sarny pożerane są razem z racicami, sierścią i kośćmi. W lasach można znaleźć jedynie szczątki największych pożeranych przez wilki zwierząt - jeleni.

  Dr Nowak przypomniała, że wilki żyją w watahach, czyli grupach rodzinnych. W skład jednej takiej watahy, która często poluje wspólnie, wchodzi para rodzicielska i potomstwo.

  Według badaczki, w całej Polsce może występować nawet około 750 wilków, z czego 19 watah, a więc już prawie 100 osobników, występuje na zachodzie naszego kraju. Przyrodniczka zaznaczyła, że wilk to jedyny duży drapieżnik, który ma szansę bytować w lasach w całej Polsce, bo m.in. nie ma problemów z migracją przez tereny otwarte. Dla niedźwiedzi i rysiów takie wędrówki są o wiele trudniejsze.

  Wilki od 1998 roku objęte są w Polsce ochroną. Od tego czasu drapieżniki z powodzeniem na stałe zasiedlają lasy środkowej i zachodniej Polski, gdzie zostały uprzednio wytępione. Naukowcy starają się zbadać ekologię drapieżników i dowiedzieć się, jak radzą sobie na swoich "ziemiach odzyskanych".

  Więcej informacji na temat wilków można znaleźć na stronie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" (http://www.polskiwilk.org.pl/)

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Loftki – (luftki) w polskiej tradycji łowieckiej gruby śrut o tak dużej średnicy, że jego wsypywanie do gilzy nie daje powtarzalnego ułożenia i wymaga układania pojedynczych śrutów w warstwy o zaplanowanym układzie. W praktyce granicą jest średnica ~6 mm dla kalibru 12 i ~5 mm dla kalibru 20. Przed II wojną światową loftki używane były powszechnie do strzelania z niewielkiej odległości wilków i rzadziej saren, dzików, jeleni, a nawet niedźwiedzi. We wczesnych latach powojennych polskie prawo dopuszczało użycie loftek jedynie do polowania na wilki, rysie i dzikie gęsi. Wilki – debiutancki album zespołu Wilki, wydany w 1992 roku. Skład zespołu wykrystalizował się podczas sesji nagraniowych do albumu, stąd duża liczba wykonawców. Szybko po wydaniu płyty Wilki zdobyły popularność. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak "Son of the Blue Sky", czy "Eli lama sabachtani", które ustaliły pozycję zespołu na następne lata. Nic zamieszkują demony - pierwszy utwór na debiutanckiej płycie zespołu Wilki. Tekst i muzykę napisał Robert Gawliński.

  Son of The Blue Sky – piosenka polskiego zespołu rockowego Wilki, z płyty Wilki. Poświęcona jest Adamowi Żwirskiemu, przyjacielowi Roberta i ówczesnemu basiście, który zginął w trakcie sesji nagraniowej do płyty. Jest to – obok Eli Eli Lama Sabachtani – jeden z najbardziej znanych utworów tej grupy. Tekst i muzykę napisał Robert Gawliński. Baśka – singel polskiej grupy muzycznej Wilki promujący album 4, wydany w 2002 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Pomaton EMI. Utwór uznawany jest za jedną z najbardziej znanych piosenek w historii zespołu.

  Wilk rudy, wilk czerwony (Canis rufus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), uznawany przez niektórych systematyków za podgatunek wilka. Według aktualnych badań naukowych, wilk czerwony jest siostrzanym gatunkiem kojota, który ewoluował na zachodzie. Choć niektórzy uważają go za hybrydę wilka i kojota. Wilk czerwony wyewoluował w izolacji we wschodniej części Ameryki Północnej. Psowate te występowały aż do południowych rejonów wschodniej Kanady. Wschodnie wilki (Canis lycaon) to obecnie jedyne wilki z pierwotnego gatunku (Canis rufus/lycaon), które przetrwały na swobodzie do dzisiaj. Największe przeboje – kompilacyjny dwupłytowy album zawierający utwory Wilków i Roberta Gawlińskiego, wydany w 2000 roku przez wytwórnię Sony Music PL.

  Obrazki – szósty album studyjny polskiej grup muzycznej Wilki. Wydawnictwo ukazało się 13 listopada 2006 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland. Psowate (Canidae) – rodzina lądowych ssaków drapieżnych (Carnivora) obejmująca między innymi psy, wilki, lisy, kojoty i szakale – łącznie ponad 30 współcześnie żyjących gatunków rozprzestrzenionych na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W Polsce występuje wilk szary (Canis lupus), lis pospolity (Vulpes vulpes) i jenot (Nyctereutes procyonoides) – introdukowany w 1955. Udomowioną formą wilka jest pies domowy, który od tysięcy lat towarzyszy ludziom jako zwierzę użytkowe, a także domowe. W zapisie kopalnym Canidae znane są od eocenu.

  Rezerwat pokazowy żubrów – rodzaj zwierzyńca, ogrodzonego terenu, w którym żyją żubry, raczej ułomne, nie nadające się do życia na wolności, będące pod opieką fachowych służb leśnych. Dzięki rezerwatowi można z bliska obserwować życie i zachowanie dzikich zwierząt, co w naturalnych warunkach siedliskowych jest raczej niemożliwe. W rezerwacie są najczęściej dwie zagrody: letnia (większa) i zimowa (mniejsza). Znaczne różnice obu zagród wynikają z wielkości obszarów wybiegów. Oprócz żubrów, w rezerwacie mogą być hodowane zwierzęta innych gatunków, niektóre z różnych przyczyn izolowane od siebie, np. jelenie, daniele, sarny, dziki, muflony, tarpany, a nawet łosie, koniki polskie, żubronie, wilki oraz szponiaste (np. bielik, puchacz zwyczajny).

  Wilki, a dokładniej Organizacja Wojskowa "Wilki" – pierwsza konspiracyjna organizacja która podczas II wojny światowej starła się zbrojnie z Niemcami. OW "Wilki" wchodziła w skład Centralnego Komitetu Organizacji Niepodległościowych. Komendantem głównym OW "Wilki" był Józef Rylski-Brückner, ps. „Wilk-Biernacki”, szefem wywiadu zaś – Janusz Kusociński. Z czasem część OW "Wilki" połączyła się z ZWZ, a później AK, a część z NSZ. O losach niektórych członków OW "Wilki" opowiada książka Zdzisława Łukawskiego "Pozycje bez okopów" (Wyd. Książka i Wiedza 1969).

  Przedmieścia – drugi album polskiego zespołu Wilki. Przez wielu fanów uważany jest za najlepszy, najbardziej klasyczny album zespołu. Brzmienie albumu jest zróżnicowane - od cięższego ("Na przekór bogom"), po spokojne ballady ("Nie zabiję nocy", "Ballada Emanuel"). Wilk workowaty (Thylacinus cynocephalus) – gatunek ssaka z rodziny wilków workowatych, największy drapieżny torbacz czasów współczesnych. Pierwotnie występował na terenach Australii i Nowej Gwinei, w czasach historycznych został wyparty wyłącznie do terenów Tasmanii, gdzie wyginął w XX wieku. Powszechnie jest znany jako tygrys tasmański (ze względu na paskowany zad), a także jako wilk tasmański i kolokwialnie, Tassie (albo Tazzy) fałszywy tygrys lub po prostu tygrys. Był ostatnim przedstawicielem swojego rodzaju, Thylacinus.

  Dodano: 18.07.2011. 00:19  


  Najnowsze