• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nie karmić niedźwiedzi - apelują przyrodnicy

  30.04.2010. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nie zbliżajmy się do spotkanych na turystycznym szlaku niedźwiedzi ani ich nie dokarmiajmy - proszą przed majówką przedstawiciele WWF Polska. "Chcemy zaapelować do turystów, którzy wybierają się w góry, aby zachowywali się odpowiedzialnie. Przetrwanie niedźwiedzi zależy od tego, czy będziemy unikać kontaktu z nimi" - podkreśla przedstawiciel organizacji, Paweł Śledziński.

  Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego tropią niedźwiedzia, który 28 kwietnia zaatakował drwali pracujących w okolicach Łysej Polany. Wcześniej ten sam niedźwiedź zaatakował pracowników leśnych po słowackiej stronie Tatr. "Zapominamy, że niedźwiedź jest dzikim zwierzęciem, które powinniśmy zostawić w spokoju. Jeśli spotkamy tego drapieżnika na szlaku, powinniśmy się w spokoju wycofać" - radzi Stefan Jakimiuk, kierownik projektu "Duże drapieżniki w Polsce" WWF Polska. "Pod żadnym pozorem nie możemy zbliżać się do niego czy dokarmiać. Niedźwiedź nie jest pluszowym misiem do przytulania, ale zwierzęciem pewnym swoim siły. Jeśli poczuje się zagrożony, bez wątpienia ją nam zademonstruje" - podkreśla.

  Doświadczenia Tatrzańskiego Parku Narodowego pokazują, że niedźwiedzie bardzo szybko się uczą. Wracają do miejsc, gdzie wcześniej znajdowały resztki jedzenia zostawione przez ludzi. Zamiast poszukiwać naturalnego pokarmu, wykorzystują obecność turystów. Jeżeli nie znajdą niczego na szlaku, mogą domagać się jedzenia od ludzi.

  "Takie +zdemoralizowane+ niedźwiedzie szukają kontaktu z ludźmi i prędzej czy później zostaną złapane i trafią do ogrody zoologicznego. Problem ten dotyczy wszystkich rejonów polskiej części Karpat, gdzie występują te zwierzęta" - dodaje Paweł Średziński.

  Jego zdaniem, nie wszyscy szanują fakt, że wędrując górskim szlakiem, wkraczają do krainy niedźwiedzia i powinni zachowywać się w sposób, który nie zaszkodzi temu drapieżnikowi.

  Dlatego, jak przypomina Średziński, z myślą o edukacji turystów, WWF Polska przygotował w ubiegłym roku specjalną ulotkę "Oto niedźwiedź!". Trafiła ona do górskich schronisk PTTK.

  Ulotkę można znaleźć pod adresem: http://assets.wwfpl.panda.org/downloads/oto_niedzwiedz.pdf.

  Według szacunków WWF Polska, w Polsce żyje już około 90 niedźwiedzi. Występują wyłącznie w polskiej części Karpat, przede wszystkim w Bieszczadach. Ich liczebność spadła na skutek polowań, urządzanych jeszcze w ubiegłym wieku. LT

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 30.04.2010. 16:17  


  Najnowsze