• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Niedźwiedź zabił żubra

  11.12.2010. 07:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W lasach nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach niedźwiedź zabił kilkuletniego żubra - poinformował w piątek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

  "Martwego żubra znalazł miejscowy leśniczy. Liczne ślady wokół wskazywały na żerowanie niedźwiedzi. Leśnik zamontował na jednym z pobliskich drzew kamerę z fotokomórką, która kolejnej nocy utrwaliła widok potwierdzający jego przypuszczenia" - powiedział Marszałek.

  Na zapisie zdjęciowym widać jak do padliny przyszły trzy niedźwiedzie. Najprawdopodobniej żerowała matka z dwójką niemal rocznych niedźwiadków.

  Szczegółowe badania padłego żubra potwierdziły, że sprawcą był niedźwiedź. Świadczyły o tym m.in. rozległy wylew wewnętrzny w okolicach kręgosłupa, ślad po potężnym uderzeniu niedźwiedziej łapy oraz duża ilość niedźwiedzich odchodów i liczne legowiska drapieżnika nieopodal padliny. Żerujące tam misie przeciągnęły także martwego żubra o kilkanaście metrów.

  Nie był to pierwszy przypadek ataku niedźwiedzi na żubry w Bieszczadach. W lecie 2006 roku również w lasach nadleśnictwa Baligród niedźwiedź zabił trzyletnią żubrzycę. Napastnik wygryzał wtedy fragmenty jej ciała, podczas gdy ona jeszcze żyła. Prawdopodobnie spłoszyli go przechodzący turyści.

  Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim żyje ok. 100 niedźwiedzi i prawie 300 żubrów. Bieszczady są jedynym miejscem w Polsce, gdzie wspólnie żyją oba gatunki. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Niedźwiedź himalajski, niedźwiedź tybetański, niedźwiedź księżycowy, niedźwiedź obrożny (Ursus thibetanus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych, blisko spokrewniony z baribalem. Uzębienie niedźwiedź himalajski posiada najsłabsze zęby ze wszystkich gatunków niedźwiedzi skutkiem tego jest specyficzna dieta tego gatunku niedźwiedź himalajski ze względu na słabe uzębienie większość roku żywi się pokarmem roślinnym (owoce, pędy, korzonki) wyjątkiem jest jesień wtedy w diecie niedźwiedzia himalajskiego przeważa pokarm mięsny jest to wynikiem tego iż w okresie tym niedźwiedzie himalajskie podobnie jak inne gatunki niedźwiedzi magazynuje tłuszcz mający za zadanie pomoc w przetrwaniu zimy Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego. Żubr spalski – pomnik żubra wystawiony pierwotnie w Zwierzyńcu koło Białowieży, gdzie w 1860 car Aleksander II polował wraz z gośćmi i "...sam monarcha raczył ubić – i to jednym strzałem – wyjątkowego żubra samca". Wydarzenie to upamiętniono, fundując potężny pomnik, który został odlany w Petersburgu w zakładach Ogariewa. Żubr stanął w Zwierzyńcu w 1862.

  Nadleśnictwo Kłobuck – jedno z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Kłobucku w dzielnicy Zakrzew. Nadleśnictwo Trzebciny – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w północno-zachodniej części obszaru jego działania. Leży na terenie dwóch powiatów województwa kujawsko-pomorskiego: tucholskiego oraz świeckiego. Siedziba nadleśnictwa mieści się w miejscowości Trzebciny. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 16 615,32 ha ha.

  Nadleśnictwo Krościenko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Trzech Koron 4. Nadleśnictwo Gidle - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Niesulów.

  Nadleśnictwo Ujsoły – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ujsoły. Nadleśnictwo Międzyzdroje – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Międzyzdrojach.

  Nadleśnictwo Ustroń – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ustroń.

  Nadleśnictwo Prószków - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Prószków.

  Nadleśnictwo Jeleśnia - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Jeleśnia. Nadleśnictwo Bielsko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Utworzona została 1 stycznia 1974 r. poprzez połączenie nadleśnictw Szczyrk i Wapienica oraz leśnictwa Chybie. Jego powierzchnia wynosi 10 186,95 ha, z czego lasy stanowią 9 684,80 ha. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Bielsko-Biała.

  Nadleśnictwo Skarżysko - Jednostka organizacujna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji w Radomiu. Siedziba nadleśnictwa mieści się w Skarżysku-Kamiennej przy ulicy Wiejskiej 1. Jego szefem jest p. Mieczysław Dzięcioł.

  Dodano: 11.12.2010. 07:33  


  Najnowsze