• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O życiu erotycznym roślin w Kawiarni Naukowej w Gdańsku

  17.01.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O życiu erotycznym roślin opowie dr hab. Piotr Rutkowski z Uniwersytetu Gdańskiego podczas 52. Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Spotkanie odbędzie się 27 stycznia w Sopocie.

  "Kwiaty są ściśle związane z jednym z najciekawszych i najbardziej skomplikowanym procesów w przyrodzie - z zapylaniem" - zapowiadają wykład organizatorzy. Zapewniają, że w czasie spotkania omówione zostaną "niezwykłe fascynujące, a często nieco perwersyjne relacje łączące rośliny i zwierzęta je zapylające".

  Piotr Rutkowski opowie o zróżnicowanej budowie kwiatów pułapkowych i naśladowczych, jak również zapylanych tylko przez jeden gatunek zwierzęcia. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym różnią się kwiaty zapylane przez ptaki od tych, zapylanych przez owady i nietoperze oraz dlaczego samce pewnych błonkówek tak usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych gatunków storczyków.

  Dr hab. Piotr Rutkowski jest pracownikiem Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół taksonomii roślin ze szczególnym uwzględnieniem storczykowatych. Jest laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską ("Analiza fenetyczna rzędu Orchidales") oraz nagrody zespołowej Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo czterotomowej monografii pt. "Gynostemia Orchidalium".

  Więcej informacji na stronie: www.festiwal.gda.pl

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego – budynki wydziału rozrzucone są w kilku oddalonych od siebie miejscach. Było to szczególnie zauważalne do jesieni 2008, gdy wraz z Wydziałem Biologii stanowił jedność. Najbardziej znaną, podległą instytucją jest Fokarium w Helu. Oprócz tytułowych kierunków, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Biologii.

  Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego – budynki wydziału rozrzucone są w kilku oddalonych od siebie miejscach. Było to szczególnie zauważalne do jesieni 2008, gdy wraz z Wydziałem Biologii stanowił jedność. Najbardziej znaną, podległą instytucją jest Fokarium w Helu. Oprócz tytułowych kierunków, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Chemii oraz Biologii.

  Pulsarus – śląski zespół jazzowy powstały w lecie 2003 roku, od 2006 roku działający jako trio: Dominik Strycharski (zelektronizowane flety proste, wokal, elektronika, lider), Jakub Rutkowski (bębny akustyczne i elektroniczne), Aleksander Papierz (saksofony). Zadebiutował w maju 2005 roku płytą Digital Freejazz wydaną przez Tone Industria. Pulsarus wystąpił na festiwalu Art Rhytmic Depot w Gdańsku w 2005 roku i dwukrotnie na Warsaw Summer Jazz Days (w 2005 i 2006), a także na JAZ festiwalu w Zabrzu oraz Slot Art Festiwal. 1 grudnia 2006 miała premierę druga płyta, nagrana przy gościnnym udziale saksofonisty Aleksandra Papierza, który zastąpił Piotra Rachonia w stałym składzie grupy, i Tomasza Gwincińskiego. Album Squared Rotoscope wyprodukował Piotr Pawlak. Obecny stały skład zespołu to Dominik Strycharski, Aleksander Papierz, Jakub Rutkowski.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – mieści się w budynku w stylu niemieckiego renesansu. Oprócz tytułowego kierunku, kształci specjalistów ochrony środowiska wspólnie z wydziałami Biologii oraz Oceanografii i Geografii. W jego skład wchodzi 9 katedr, 11 zakładów oraz 4 pracownie (w tym 3 pracownie samodzielne).

  Krzysztof Kornacki- ur. 1970 r. Dr hab., prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego, autor m.in. książek: "Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry”); współredaktor tomu "Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”, nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m. in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.

  Stacja Badania Wędrówek Ptaków (SBWP) - jednostka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wykonująca zadania badawcze (nie prowadzi zajęć kursowych ze studentami).

  Grzegorz Węgrzyn (ur. w 1963 w Gdańsku) – profesor, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego od 1 września 2008. Dziekan Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG w latach 2002-2008. Zajmuje się biologią molekularną, chorobami genetycznymi, biochipami DNA oraz bakteriami.

  Dodano: 17.01.2011. 00:25  


  Najnowsze