• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Orły przednie tokują; kruki zaczynają lęgi

  05.03.2012. 08:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - poinformował ornitolog Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  "Coraz wyższa temperatura powietrza i dłuższy dzień sprawiają, że obserwujemy spore ożywienie wśród orłów przednich. Zaczynają tokować. Odbudowują lub budują gniazda" - powiedział Stój.

  Przypomniał, że orzeł przedni należy do ptaków rzadko występujących w naszym kraju. W ocenie Komitetu Ochrony Orłów, w Polsce gniazduje około 35 par: 30 w Karpatach, a pozostałe na Mazurach i na Wybrzeżu.

  "Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się ssakami, ptakami i gadami. Zjada m.in. zające, kuny, młode sarny, koty, myszołowy oraz żmije i zaskrońce. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km na godzinę" - dodał przyrodnik.

  Natomiast kruki od kilku dni są w trakcie składania jaj. W drugiej połowie marca w ich gniazdach pojawią się pisklęta. Do lęgów przygotowują się też gawrony i sroki.

  Z kolei z zimowania na Podkarpacie wróciły już m.in. skowronki i szpaki. "Te ostatnie coraz częściej można spotkać w pobliżu budek lęgowych" - powiedział Stój.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ eaw/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sprzęgło sygnałowe to urządzenie elektromechaniczne służące do samoczynnego nastawiania sygnału "Stój" na semaforach kształtowych (lub "Semafor wskazuje sygnał Stój!" na tarczach ostrzegawczych) pod wpływem przejazdu pociągu. Pociąg powoduje zmiany w obwodzie elektrycznym sprzęgła, co powoduje iż pędnia ramienia semafora (na zdjęciu górna pędnia) dostaje luzu - zatem ramię samoczynnie opada do położenia zasadniczego ("Stój!"), niezależnie od położenia dźwigni sygnałowej w nastawni (która za pośrednictwem stalowych lin pędniowych połączona jest z dolną pędnią). Semafor przestawia się w położenie zasadnicze także w przypadku zaniku prądu w obwodzie sprzęgła. Dwory – przystanek kolejowy w Oświęcimiu (osiedle Dwory-Kruki), w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. Poniemuń (lit. Žemoji Panemunė - dosłownie Dolny Poniemuń, także Poniemóń) - miasteczko na Litwie w okręgu mariampolskim w rejonie Szaki, położone ok. 5 km na południowy wschód od miasteczka Kruki po południowej stronie Niemenu w gminie Kruki.

  Zimowla – okres zimowania u pszczół. Zawiera się między ostatnim jesiennym, a pierwszym wiosennym oblotem. W okresie zimowania pszczoły opuszczają ul tylko dla lotów oczyszczających w wyjątkowo pogodne i ciepłe dni, kiedy temperatura bezpośrednio przed wylotami dochodzi do około +10 °C. Szpak jednobarwny (Sturnus unicolor) – gatunek ptaka z rodziny szpaków (Strunidae). Gniazduje w Hiszpanii. Nie jest zbyt podobny do szpaka, choć jest z nim blisko spokrewniony. Mierzy 21-23 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 38-42 cm.

  Czapla siodłata (Ardeola grayii) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Oryginalnie ubarwiona czapla. W szacie godowej u samca wierzch ciała kasztanowato-płowy. W locie widoczne białe skrzydła. Długość ciała 52 cm. Występuje w Indiach oraz Sri Lance. Spotkać ją można na terenach otwartych ze stawami i polami ryżowymi, na wybrzeżu. Osiadła lub koczująca. Gniazduje w koloniach na drzewach, najczęściej w pobliżu wody. . Gmina Światoszyn – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie XIX i XX wieku w guberni suwalskiej. Siedzibą władz gminy był Światoszyn (lit. Paežerėliai), a następnie Kruki.

  W genetyce antycypacja to zjawisko, w którym objawy choroby uwarunkowanej genetycznie zaczynają objawiać coraz wcześniej i w coraz większym nasileniu w następujących po sobie pokoleniach. Tata, a Marcin powiedział – polski serial telewizyjny, realizowany w latach 1994-1999 przez Wojciecha Adamczyka. Kilkuminutowe odcinki mają formę dialogu pomiędzy ojcem (w tej roli: Piotr Fronczewski) i dorastającym synem (Mikołaj Radwan), zaczynającego się od słów Tata, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział....

  Prąd powierzchniowy – jest bezpośrednio związany z ruchem wiatru, który dzięki swojej sile przesuwa masy wody. Na kierunek poruszania się prądu bardzo duże znaczenie ma siła Coriolisa, która odchyla kierunek cząsteczek wody o ok. 45°, a faktyczny kierunek wody jest wypadkową tych dwóch sił. Jako że woda w oceanach ułożona jest warstwowo, kolejne warstwy znajdujące się poniżej poziomu wody zaczynają się również poruszać wskutek siły tarcia. W coraz niższych warstwach siła ta jest coraz mniejsza i coraz bardziej odchylona od kierunku wiatru. Na głębokości zwanej głębokością Ekmana woda płynie w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru, a jej prędkość spada do 0,043 prędkości wiatru na powierzchni.

  Skowrończyk krótkopalcowy (Calandrella brachydactyla) – gatunek ptaka z rodziny skowronków (Alaudidae). Występuje w południowej Europie, środkowej Azji oraz na północnym i zachodnim wybrzeżu Afryki. Wyróżniono kilka podgatunków C. brachydactyla:

  Iłgów, do 1758 Poniki (lit. Ilguva) – wieś na Litwie, w okręgu mariampolskim, w rejonie szakowskim, w gminie Kruki. Orkany w Polsce – orkany, czyli wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s, dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym. W związku ze zmianami klimatu w ostatnich latach coraz częściej występują w Polsce, w miesiącach zimowych. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Azją.

  Dodano: 05.03.2012. 08:04  


  Najnowsze