• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ożywiona wiosna - początek kampanii ornitologicznej Spring Alive

  01.04.2011. 14:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W pierwszą niedzielę kwietnia rusza w Polsce 6. edycja międzynarodowej kampanii Spring Alive - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W akcji mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy ptaków.

  Każdy, kto widział bociana białego, jaskółkę dymówkę, jerzyka, kukułkę lub żołnę może zarejestrować swoją obserwację w bazie danych www.springalive.net. Wyniki zostaną podsumowane w skali europejskiej.

  OTOP do końca maja zaplanowało w całym kraju cykl wycieczek ornitologicznych w poszukiwaniu "ptasich zwiastunów wiosny".

  Spring Alive to ogólnoeuropejska kampania popularyzująca zainteresowanie przyrodą i jej ochroną poprzez obserwacje ornitologiczne. Na podstawie danych zarejestrowanych przez ornitologów-amatorów powstają mapy, ukazujące intensywność przelotu "posłańców wiosny". Pozwalają one śledzić stopniowy rozkwit wiosny w 35 krajach. Im więcej osób opisze swoje pierwsze wiosenne spotkania z ptakami, tym większą wartość zyskają gromadzone w ramach projektu dane.

  Projekt, obok wartości naukowej, jest okazją dla rodzin, nauczycieli i uczniów oraz grup przyjaciół by, korzystając z pierwszych cieplejszych dni, wyjść na spacer i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

  Osoby, które nie są pewne, czy potrafią rozpoznać "głównych bohaterów" kampanii, mogą skorzystać z informacji zamieszczonych na stronie internetowej akcji i na stronach OTOP. Ornitolodzy podpowiadają, że młode bociany mają szare dzioby i ciemniejsze, czarniawe nogi, a jerzyki prawie całe swoje życie spędzają w locie i potrafią wtedy nawet spać. Miłośnicy przyrody znajdą tam również zdjęcia gatunków ptaków obserwowanych podczas Spring Alive, ciekawostki z ich życia oraz szczegółowe informacje na temat kampanii.

  Nauczyciele, którzy zaangażują się w tę akcję otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne: plakaty, scenariusze zajęć lekcyjnych oraz prezentację multimedialną o tematyce Spring Alive. Scenariusze opracowane zostały w dwóch wersjach: dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjum. Aby zgłosić się po materiały należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i do 4 kwietnia odesłać go na adres mailowy koordynatora Spring Alive w Polsce: [email protected]

  Do 15 maja, na dwa tygodnie przed końcem polskiej edycji Spring Alive, przyjmowane będą zgłoszenia na wycieczki prowadzone przez animatorów przyrodniczych OTOP. Na wszystkie wycieczki warto zabrać ze sobą lornetkę, atlas ptaków i notes. Obserwując ptaki można wziąć udział w konkursie fotograficznym, organizowanym w ramach kampanii Spring Alive. Do wygrania są aparaty fotograficzne i albumy o ptakach.

  Listę miejsc, gdzie odbędą się spacery w poszukiwaniu zwiastunów wiosny znaleźć można na stronie: www.otop.org.pl . Będzie ona uzupełniania i aktualizowana przez cały czas trwania kampanii.

  W województwie kujawsko-pomorskim już 2 kwietnia odbędzie się wycieczka nad Jezioro Gopło. Zbiórkę zaplanowano na godz. 10.00 w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia przy ul. Wodnej 9 w Kruszwicy.

  Mieszkańcy Warszawy i okolic 3 kwietnia będą szukali zwiastunów wiosny w Parku Skaryszewskim. Spacer rozpocznie się o 9.00 pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, a poprowadzi go Magdalena Dziadosz, autorka bloga o Parku Skaryszewskim: miastoitptaki.pl.

  Wycieczka po Parku Narodowego "Ujście Warty" to propozycja dla mieszkańców województwa lubuskiego. Początek spaceru - 3 kwietnia o godz. 10.00 przy sklepie na osiedlu Warniki w Kostrzynie nad Odrą. Również 3 kwietnia województwo dolnośląskie proponuje rowerową wycieczkę po Borach Dolnośląskich. Zbiórka o godz. 9.00 przy Domu Kultury w Starym Węglińcu przy ul. M. Konopnickiej 2. Wycieczka w Dolinie Baryczy rozpocznie się o godz. 15.00 , przy stadionie miejskim- ul Powstańców Wielkopolskich 5 w Miliczu.

  9 kwietnia w województwie śląskim zorganizowana zostanie wycieczka po okolicy Konopisk. Początek o godz. 8.00, przed budynkiem Gimnazjum im. H.Sienkiewicza w Konopiskach przy ul.Sportowej 7.

  15 kwietnia w województwie lubelskim miłośnicy ptaków będą ich szukać podczas wycieczki po ścieżce edukacyjnej "Nadbużańskie Łęgi". Spacer rozpoczyna się o 8.00, przy wejściu do budynku Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 01.04.2011. 14:04  


  Najnowsze