• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Politechnika Radomska zbada próbki popiołu z pieców radomian

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W laboratoriach Politechniki Radomskiej będą badane próbki popiołu pobranego z pieców przez strażników miejskich w ramach akcji "Czysty Radom". Porozumienie o współpracy między strażą miejską a uczelnią podpisano we wtorek.

  Dodano: 08.03.2012. 07:19  Czytaj więcej

  W fokarium w Helu przyszły na świat dwie foki szare

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z wtorku na środę w fokarium prowadzonym w Stacji Morskiej w Helu, przyszły na świat dwie młode foki szare. Niebawem powinna urodzić jeszcze jedna z samic mieszkających w fokarium. Za dwa lub trzy miesiące młode zostaną wypuszczone do Bałtyku.

  Dodano: 08.03.2012. 00:20  Czytaj więcej

  Lód nie zamroził skandynawskich drzew iglastych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe badanie poddaje w wątpliwość popularną teorię, według której ostatnie zlodowacenie ogołociło krajobraz Skandynawii z drzew, aż do ocieplenia klimatu ok. 9 tys. lat temu. Zaprezentowane na łamach czasopisma Science wyniki badania sugerują, że część drzew iglastych przetrwała na szczytach wzniesień wystających ponad pokrywę lodową, zarówno wzdłuż wybrzeża, jak i na wyspach. Tak więc wydaje się, że wbrew powszechnemu mniemaniu współczesne drzewa rosnące w regionie nie znalazły się tam wyłącznie w wyniku migracji gatunków, jaka nastąpiła po stopieniu się czapy lodowej.

  Dodano: 07.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Bociany kończą zimowanie w Przemyślu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do opuszczenia Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) przygotowuje się większość z blisko 80 bocianów, które spędziły tam zimę. Tymczasem kalekie osobniki rozpoczynają w ośrodku budowę gniazd.

  Dodano: 07.03.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Finansowane przez UE badanie przyczynkiem do skuteczniejszej ochrony ekosystemów słodkowodnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według wyników badania afrykańskich i europejskich badaczy, opublikowanego w dzienniku Conservation Letters, metody stosowane obecnie przy planowaniu strategii ochrony środowiska nie zapewniają odpowiedniej ochrony ekosystemów słodkowodnych oraz realizowanych przez nie usług.

  Dodano: 06.03.2012. 10:49  Czytaj więcej

  Orły przednie tokują; kruki zaczynają lęgi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - poinformował ornitolog Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  Dodano: 05.03.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Przeławianie zagraża populacjom ptaków morskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że zmniejszenie liczebności ryb do poziomu poniżej 33% liczebności maksymalnej negatywnie wpływa na wiele przybrzeżnych gatunków ptaków. Zaprezentowane w czasopiśmie Science wyniki badania rzucają nowe światło na zależności między drapieżnikami i ich ofiarami na całym świecie.

  Dodano: 02.03.2012. 18:17  Czytaj więcej

  W Świętokrzyskiem są już pierwsze skowronki i czajki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. W tym roku są jednak dość późne - zwraca uwagę ornitolog Piotr Wilniewczyc. Bywa, że skowronki i czajki przylatują pod koniec stycznia. 

  Dodano: 01.03.2012. 17:04  Czytaj więcej

  Niezwykłe właściwości pajęczych sieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy od dawna wiedzą, że jedwab pajęczy ma bardzo wiele imponujących właściwości mechanicznych, bez względu na gatunek pająka. Jak dotąd nie badano jednak właściwości mechanicznych jedwabiu pochodzącego z kokonu jajowego sieciarza jaskiniowego. Temat ten podjęła grupa badaczy z Włoch i USA, która zajęła się "europejskim pająkiem roku 2012" (wg Europejskiego Towarzystwa Arachnologicznego). Badanie zostało niedawno opublikowane na łamach czasopisma PLoS ONE.

  Dodano: 01.03.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Nad Biebrzą zaczynają się wiosenne przeloty ptaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pierwsze wędrowne gatunki ptaków pojawiły się nad Biebrzą (Podlaskie) w ramach wiosennych przelotów. Obserwatorzy biebrzańskiej przyrody spotkali już pierwsze stada gęsi gęgaw, widziano już też pierwsze żurawie i bataliony.


  Dodano: 01.03.2012. 12:04  Czytaj więcej

  W Bieszczadach niedźwiedzie nadal przebywają w gawrach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bytujące w Bieszczadach niedźwiedzie jeszcze nie obudziły się z zimowego snu. Nadal przebywają w gawrach - poinformował w środę rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.


  Dodano: 01.03.2012. 10:33  Czytaj więcej

  Nowe dane wskazują, że neandertalczycy wyginęli jeszcze przed pojawieniem się współczesnego człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe międzynarodowe badanie dowodzi, że wyginięcie neandertalczyka w Europie miało miejsce ok. 50 tys. lat temu, czyli na długo przed tym, jak nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens zaznaczyli swoją obecność na kontynencie. Zaprezentowane w czasopiśmie Molecular Biology and Evolution wyniki badania przeczą większości teorii przyjmowanych dotąd przez naukowców: stabilna populacja neandertalczyka żyła w Europie na setki tysięcy lat przed przybyciem Homo sapiens.

  Dodano: 29.02.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Żubry w obrożach satelitarnych będą obserwowane przez naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W trzech puszczach w północno-wschodniej Polsce naukowcy będą obserwować żubry, którym założono obroże satelitarne. Projekt, który naukowcy realizują wspólnie z ośmioma nadleśnictwami i Białowieskim Parkiem Narodowym, finansowany jest m.in. z funduszów UE. 

  Dodano: 29.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Pasy pomagają zebrom odganiać muchy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy wiesz skąd wzięło się pasiaste umaszczenie i jakie jest jego zadanie? Zagadka została rozwiązana: zespół badaczy z Węgier i Szwecji rzucił nowe światło na funkcję i przyczyny powstania tych pasów. Przedstawione w czasopiśmie Journal of Experimental Biology badanie było współfinansowane przez projekt TABANOID ("Pułapka jako nowy środek zwalczania bąkowatych w otwartym terenie"), który uzyskał ponad 825 tys. euro dofinansowania ze środków tematu "Badania naukowe na rzecz MŚP" siódmego programu ramowego (7PR).

  Dodano: 28.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Stado białowieskich żubrów znowu większe, ale nieznacznie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  481 żubrów, w tym 58 młodych, liczyło stado żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej na koniec 2011 roku - taki jest wynik dorocznego liczenia tych zwierząt. Przeprowadzili je pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, z pomocą m.in. leśników.


  Dodano: 28.02.2012. 11:04  Czytaj więcej

  W Odrzechowej powiększa się stado ginącej rasy kóz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Powiększa się stado ginącej rasy kóz karpackich, odtwarzane przez Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka. W tym roku będzie liczyło ok. 40 matek - poinformował w poniedziałek dyrektor zakładu Władysław Brejta.


  Dodano: 28.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Naukowcy rzucają światło na specjację sympatryczną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjacja sympatryczna - powstanie dwóch lub więcej potomnych gatunków z jednego pragatunku na obszarze tego samego siedliska - od dawna nurtowała naukowców. Zespół naukowców z Wlk. Brytanii i USA dostarcza nowych informacji na temat głęboko zakorzenionego zróżnicowania genetycznego, jakie prawdopodobnie występuje wszędzie w dzikich populacjach drobnoustrojów. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie PLoS Biology.

  Dodano: 27.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Śląska policja wyjaśnia sprawę śmierci orła przedniego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ornitolodzy znaleźli na Śląsku Cieszyńskim martwego orła przedniego. Badania aparatem rentgenowskim wykazały, że w jego ciele tkwiła śrucina. Policja wyjaśnia sprawę - poinformował w czwartek rzecznik cieszyńskich policjantów Rafał Domagała.

  Dodano: 23.02.2012. 22:33  Czytaj więcej

  Właściwa dieta dobra dla organizmu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Owoce, warzywa i orzechy to niektóre z produktów żywnościowych zawierające związki chemiczne o właściwościach przeciwutleniających, zwane flawonoidami. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że należące do grupy polifenoli flawonoidy utrzymują organizm ludzki w zdrowiu, zapobiegając chorobom sercowo-naczyniowym, nowotworom i chorobom zwyrodnieniowym. Finansowany przez Unię Europejską projekt FLORA pomaga zrozumieć związek między dietą a zdrowiem, a także korzystne działanie flawonoidów dla organizmu człowieka. Budżet projektu wynosi 3,3 mln EUR. Wyniki badania przeprowadzonego w ramach projektu FLORA opublikowano niedawno w czasopiśmie Journal of Nutrition.

  Dodano: 23.02.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Naukowcy ostrzegają o sytuacji ryb

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że połowy tuńczyka i podobnych gatunków od wczesnych lat 60. XX w. doprowadziły do spadku populacji tej ryby o około 60%. Badania zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences zostały dofinansowane z projektu METAOCEANS (Wyjaśnianie struktury i funkcjonowania ekosystemów morskich na podstawie syntezy i porównań), który otrzymał stypendium Marie Curie w ramach programu szkoleń początkujących naukowców (EST) o wartości 2,23 mln EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR). Wyniki przynoszą ostrzeżenie, kładąc nacisk na nadmierną eksploatację kilku gatunków ryb, zwłaszcza na wyeksploatowanie populacji tuńczyka do granic równowagi.

  Dodano: 23.02.2012. 16:49  Czytaj więcej