• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkie liczenie łosi i innych zwierząt nad Biebrzą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 120 osób: pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśników oraz wolontariuszy rozpoczęło w środę zimowe liczenie zwierząt nad Biebrzą. Liczone będą głównie łosie, ale też wszystkie inne zwierzęta, które zostaną zaobserwowane, np. sarny czy jelenie.

  Dodano: 08.02.2012. 15:47  Czytaj więcej

  Małopolska inwestuje w biotechnologię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (MCP) przyznało 1500. umowę na unijne wsparcie małopolskich przedsiębiorstw. Partnerem jest krakowskie BioCentrum specjalizujące się w badaniach przedklinicznych.

  Dodano: 08.02.2012. 12:25  Czytaj więcej

  Dr Baran bada osady na dnie zbiorników wodnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ekotoksykologia jest młodą, dynamicznie rozwijającą się gałęzią nauki łączącą elementy klasycznej toksykologii z ekologią. Bada wpływ naturalnych i spowodowanych przez człowieka zanieczyszczeń na ekosystemy. Dr inż. Agnieszka Baran z Katedry Chemii Rolnej i Środowiskowej Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opowiada PAP o procedurach oceny jakości osadów dennych i zagrożeń wynikających z obecności w nich substancji toksycznych.

  Dodano: 07.02.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Odkrywanie genetycznej tajemnicy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejski zespół naukowców odkrył, w jaki sposób komórki precyzyjnie dziedziczą informacje, które nie są zawarte w ich genach. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Developmental Cell, zostały dofinansowane z projektu EPICENTROMERE (Ustalanie mechanizmu epigenetycznego propagacji centromerów), który otrzymał międzynarodowy grant reintegracyjny w ramach Działań Marie Curie o wartości 100.000 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Wypracowane wyniki pomagają w odkrywaniu tajemnicy procesów biologicznych w genach i komórkach, a zwłaszcza w podziale komórek.

  Dodano: 06.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy zbadali przyrodę Azji Środkowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  16 tysięcy km po drogach i bezdrożach Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu przejechali latem 2011 roku uczeni z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz wyniki projektu "Nie tylko Jezioro Aralskie - odkrywanie przyrody Azji Środkowej" zaprezentują m.in. na wystawie, której wernisaż odbędzie się 27 lutego na Wydziale Biologii.

  Dodano: 03.02.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Roślinne suplementy diety w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naturalna żywność to nie zawsze to samo co bezpieczna żywność. Finansowani ze środków unijnych naukowcy odkryli, że związki chemiczne występujące w niektórych substancjach i preparatach pochodzenia roślinnego, takich jak suplementy diety, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Food and Nutrition Sciences, zostały dofinansowane z projektu PLANTLIBRA (Roślinne suplementy diety - ocena poziomu spożycia, korzyści i zagrożeń), który uzyskał wsparcie w wysokości 6 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" (KBBE) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 02.02.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Resort środowiska czeka na innowacyjne eko-technologie do GreenEvo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Resort środowiska czeka na propozycje innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku m.in. dla przemysłu wydobywczego, rozwiązań służących do walki ze zmianami klimatu czy ekologicznemu wytwarzaniu energii. Będą one promowane na świecie pod marką GreenEvo.

  Dodano: 02.02.2012. 08:47  Czytaj więcej

  Wędrówki i dietę łosi badają naukowcy nad Biebrzą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zasięg wędrówek i dietę łosi chcą poznać naukowcy, którzy rozpoczęli badania nad Biebrzą. Przez dwa lata będą obserwować 20 łosi, które zostaną wyposażone w telemetryczne obroże. Efekty badań będą mogły być wykorzystane do rozwiązywania problemów dotyczących szkód powodowanych przez łosie w uprawach leśnych, ale także do skuteczniejszej ochrony tych zwierząt, choćby przez poprawianie im bazy pokarmowej.

  Dodano: 02.02.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Rozpoczęło się liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pracownicy parku narodowego i leśnicy rozpoczęli liczenie żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Według wstępnych szacunków stado powinno mieć wielkość podobną do ubiegłorocznej - poinformował PAP Jerzy Dackiewicz z Białowieskiego Parku Narodowego. 

  Dodano: 02.02.2012. 07:19  Czytaj więcej

  Ziewanie? Rodzinnie zaraźliwe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Choroby to nie jedyna rzecz, która może być zakaźna - jest jeszcze ziewanie. Podczas gdy większość z nas od dawna dostrzegała to zjawisko, po części z powodu padania jego "ofiarą", to nikomu nie udało się wyjaśnić naukowo tej zagadki... do tej pory. Naukowcy z Włoch przedstawili pierwszy dowód behawioralny na to, że ziewanie to szybko i często pojawiające się zjawisko wśród osób bliskich sobie emocjonalnie, takich jak przyjaciele czy członkowie rodziny. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.

  Dodano: 31.01.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Badania unijne wskazują na poważne zagrożenie genetyki roślin arktycznych przez zmiany klimatu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół austriackich, francuskich i norweskich naukowców odkrył w toku nowych, finansowanych ze środków unijnych badań, że temperatury rosnące w następstwie zmian klimatu będą mieć różnicujące konsekwencje genetyczne w ramach jednego, arktycznego gatunku roślin. Istnieje nadzieja, że te nowe wyniki przyczynią się do ukierunkowania przyszłych działań podejmowanych na rzecz ochrony przyrody w regionie i pomogą naukowcom wskazać gatunki, które priorytetowo należy objąć ochroną.

  Dodano: 30.01.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Katalizator z UJ testowany w krakowskiej elektrociepłowni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Katalizator opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie testowany przy oczyszczaniu powietrza w elektrociepłowni. UJ podpisało już w tej sprawie umowę z firmą Energotechnika-Energorozruch oraz z Elektrociepłownią Kraków.

  Dodano: 30.01.2012. 07:11  Czytaj więcej

  Grotołazi rozpoczęli liczenie nietoperzy na Podkarpaciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na Podkarpaciu, m.in. w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, na pogórzach Dynowskim i Przemyskim, grotołazi ze Speleoklubu Beskidzkiego liczą zimowe stanowiska nietoperzy w jaskiniach, sztolniach, tunelach - poinformował w środę Tomasz Mleczak ze speleoklubu. 

  Dodano: 26.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  W Olsztynie profesor z Chorwacji pokazał niewidomym muszle

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W olsztyńskiej bibliotece wojewódzkiej odbył się we wtorek nietypowy wykład - prof. Davorin Kereković z Chorwacji "pokazał" niewidomym i niedowidzącym kolekcję swoich muszli. Biblioteka już umawia się z Chorwatem na kolejny wykład dla niewidomych. 

  Dodano: 25.01.2012. 10:04  Czytaj więcej

  Zimowe Ptakoliczenie pod znakiem mazurka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Każdy z nas może pomóc ornitologom w badaniach najczęściej spotykanych zimą gatunków. Wystarczy policzyć ptaki napotkane w parkach i ogrodach całej Polski. W weekend 28 i 29 stycznia obędzie się Zimowe Ptakoliczenie - akcja organizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Ochrony Ptaków (OTOP). Jej tegorocznym symbolem jest mazurek.

  Dodano: 25.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Komisarz Borg: Polityka rybołówstwa w regionie śródziemnomorskim musi być oparta na podstawach naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania naukowe powinny stać się podstawą do opracowania polityki zarządzania rybołówstwem w obszarze Morza Śródziemnego, powiedział komisarz UE ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej Joe Borg.

  Dodano: 24.01.2012. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli odżywczy gen roślin - dobre nowiny produkcji żywności na świecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowani ze środków unijnych brytyjscy i francuscy naukowcy zidentyfikowali "odżywczy gen" odpowiedzialny za transport substancji odżywczych z rośliny do nasion. Nowe odkrycie, zaprezentowane w czasopiśmie Current Biology, może pomóc w zwiększeniu światowej produkcji żywności i nie pozostaje bez znaczenia również dla bezpieczeństwa żywności.

  Dodano: 24.01.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Noc Biologów/Rybi sprinterzy pływają z szybkością ponad 100 km/h

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 100 km/h to prędkość z jaką pływają rybi sprinterzy, czyli np. mieczniki i żaglice. Ich ciała przypominają najbardziej owalny w przyrodzie kształt - kroplę wody. Opływowa sylwetka jest im niezbędna, bo życie ryb wcale nie jest łatwe, głównie z powodu dużo gęstszej od powietrza ... wody. O życiu ryb podczas Nocy Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mówiła dr Jolanta Szlachciak z Wydziału Biologii.


  Dodano: 24.01.2012. 13:04  Czytaj więcej

  Zjedź na właściwy pas ruchu! UE wspiera bardziej ekologiczne sterowanie ruchem drogowym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Celem rozpoczętego właśnie, nowego projektu finansowanego ze środków unijnych jest zapewnienie ekologicznych systemów sterowania ruchem drogowym w europejskich miastach i metropoliach. Trzyletni projekt THE ISSUE (Ruch drogowy- Zdrowie - Środowisko. Inteligentne rozwiązania wspomagające gospodarkę miejską), gromadzi klastry badawcze z pięciu europejskich regionów: East Midlands w Wlk. Brytanii, Molise we Włoszech, Midi-Pyrénées i Akwitania we Francji oraz Mazowsze w Polsce.

  Dodano: 23.01.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Przystosowywanie się do zmian klimatu przychodzi europejskim ptakom z trudem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ptakom coraz trudniej jest przystosowywać się do ocieplającego się klimatu w Europie. To ostrzeżenie paneuropejskiej grupy naukowców wynikające z zakrojonych na szeroką skalę badań, których rezultaty zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change.

  Dodano: 23.01.2012. 16:17  Czytaj więcej