• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noc Biologów/Samorodnie czy w kosmosie, czyli jak rodziło się ziemskie życie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy wszyscy mamy kosmiczne pochodzenie? Czy ziemskie życie zrodziło się w "zupie pierwotnej"? Dlaczego Ludwik Pasteur nie uwierzył, że mogło ono powstać samoistnie? O to, w jaki sposób powstał Wszechświat, jak narodziły się organizmy żywe i życie na Ziemi naukowcy spierają się od wieków. O problemach z ustaleniem początków ziemskiego życia podczas Nocy Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie mówiła dr Joanna Pakulnicka z Wydziału Biologii UWM.

  Dodano: 23.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Noc Biologów/ Toksyczne morele i konwalie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, jak niebezpieczne mogą być rośliny, które spotykamy na każdym kroku, opowiadała 13 stycznia dr Katarzyna Gieczewska z Wydziału Biologii UW podczas wykładu "Żywią i bronią" w ramach warszawskiej Nocy Biologów.

  Dodano: 22.01.2012. 08:19  Czytaj więcej

  Finowie badają oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców z Finlandii bada oddziaływanie zmian klimatu na przyrodę i rozmaite sektory od niej uzależnione, a mianowicie rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i turystykę. Badania zostały dofinansowane z projektu VACCIA (Ocena wrażliwości funkcji ekosystemów na oddziaływanie zmian klimatu i adaptację), który uzyskał wsparcie z programu LIFE+ UE. Wyniki badań pomogą decydentom, przedsiębiorcom i społeczeństwu, a także zapewnią Finlandii potrzebne wsparcie w przystosowywaniu się do zmian klimatu.

  Dodano: 19.01.2012. 16:49  Czytaj więcej

  PROZA uchroni sady przed skutkami przymrozków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właściciele sadów będą automatycznie ostrzegani o zbliżających się przymrozkach, a kapitanowie promów szybciej dowiedzą się o nadciągającym sztormie. Wszystko dzięki precyzyjnym, kierowanym do lokalnych odbiorców prognozom pogody, nad którymi pracują polscy specjaliści w ramach projektu PROZA.

  Dodano: 19.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Noc Biologów/Pasożyty bardziej powszechne niż nam się wydaje

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pasożyty bardzo dobrze radzą sobie z przetrwaniem w otaczającym nas środowisku - opowiadała dr hab. Anna Bajer podczas wykładu zorganizowanego 13 stycznia, w ramach Nocy Biologów, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 19.01.2012. 00:33  Czytaj więcej

  Pośpiech watah i samotne wilki wyłapuje kamera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  24-godzinny system monitorowania przejścia dla zwierząt nad drogą krajowa Poznań - Wrocław prowadzi Wielkopolski Park Narodowy. Na kanale wideo parku można zobaczyć przemykające przez całą dobę dzikie zwierzęta. 

  Dodano: 19.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Noc Biologów/ Mrówka jako istota społeczna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mrówki są istotami społecznymi - płodność tych owadów zależy od kasty, z której pochodzą, a w mrowisku obowiązuje podział obowiązków ze względu na wiek - podczas "Nocy Biologów" na Uniwersytecie Warszawskim o "Niesamowitym świecie mrówek" opowiadał Paweł Mazurkiewicz z Wydziału Biologii UW.

  Dodano: 18.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Ok. 35 tys. nietoperzy zimuje w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 35 tys. nietoperzy hibernuje w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem, stanowiących rezerwat przyrody "Nietoperek" - największym zimowisku tych latających ssaków w Europie Środkowej.

  Dodano: 17.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Białorusko-polskie badania nad migracją rysiów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Białoruscy i polscy uczeni wspólnie prowadzą badania nad migracją rysiów w Puszczy Białowieskiej oraz nad wpływem tych drapieżników na populację kopytnych - oświadczył w piątek wicedyrektor parku narodowego ,,Puszcza Białowieska" ds. naukowych Wasyl Arnolbik. 

  Dodano: 16.01.2012. 13:19  Czytaj więcej

  Mniej ptaków zimuje w Kielcach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z powodu łagodnej zimy ornitolodzy naliczyli w Kielcach mniej ptaków, niż w poprzednich latach. Największa ciekawostką była obserwacja śnieguł z dalekiej Arktyki. Przyrodnicy odnotowali zwiększenie się liczebności wróbla i mazurka. 

  Dodano: 16.01.2012. 07:47  Czytaj więcej

  W Białymstoku powstanie centrum badań nad energią odnawialną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W drugim kwartale 2012 roku Politechnika Białostocka ogłosi przetarg na budowę centrum naukowo-badawczego nad energią odnawialną - poinformował prorektor tej uczelni prof. Lech Dzienis. 

  Dodano: 16.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Nowe rdzenie z lodowca w Alpach Wschodnich mogą pomóc w rekonstrukcji przeszłości środowiska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców właśnie rozpoczął analizę rdzeni lodowych, które mogą być pierwszymi udanymi odwiertami z lodowca w Alpach Wschodnich.

  Dodano: 13.01.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Czerwona Księga IUCN wskazuje na płazy jako najbardziej zagrożone

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najnowsza Czerwona Księga Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) ujawnia, że populacje płazów na świecie dziesiątkowane są przez niezliczone czynniki. Ich liczba maleje szybciej niż innych grup fauny, bowiem ponad 30% wszystkich gatunków płazów wciągnięto na listę "zagrożonych". Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature, podkreślają że obszary, na których występuje największa liczba gatunków płazów, to tereny najbardziej zagrożone. Prace prowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii zgromadziły ekspertów z Danii, Hiszpanii, Portugalii i USA.

  Dodano: 13.01.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Biolodzy: Więcej karmników i parków a nie będzie dzików w Olsztynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Olsztynie należy urządzić więcej parków oraz ustawić więcej karmników dla ptaków, by nie wysypywać im karmy na trawniki bo tak wyrzucone jedzenie wabi dziki - zdaniem biologa prof. Stanisława Czachorowskiego to pozwoli "wyprowadzić" dziki z miasta.

  Dodano: 13.01.2012. 15:19  Czytaj więcej

  O topnieniu lodowców na konferencji glacjologów w Zieleńcu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do końca stulecia poziom mórz spowodowany topnieniem lodowców może wrosnąć od 50 do 70 cm - szacują glacjolodzy, którzy wzięli udział w zakończonym w czwartek w Zieleńcu dorocznym spotkaniu światowej czołówki badaczy lodowców.

  Dodano: 13.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Rok 2012 Rokiem Dzikich Łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rok 2012 jest "Rokiem Dzikich Łąk" w Biebrzańskim Parku Narodowym (Podlaskie) - największym takim parku w Polsce. Zaplanowano działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, konkursy, wykłady naukowe - poinformował w czwartek PAP wicedyrektor parku Andrzej Grygoruk. 

  Dodano: 13.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Tropem pijawek z olsztyńską badaczką

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na świecie żyje około 680 gatunków pijawek. Zamieszkują różne środowiska w różnych zakątkach świata. W Polsce zidentyfikowano 47 gatunków, w tym objętą ochroną pijawkę lekarską (Hirudo medicinalis). O uzdrowicielskiej mocy drzemiącej w tych stworzeniach, o zasadach bezpieczeństwa hirudoterapii, a także o tym, jak zachować się w sytuacji bezpośredniego spotkania z pijawkami żyjącymi w polskich zbiornikach wodnych opowiedziała PAP Joanna Cichocka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM).

  Dodano: 12.01.2012. 00:33  Czytaj więcej

  Nie ma zimy - trudno policzyć żubry w Puszczy Białowieskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brak zimy i wynikający z tego fakt, że żubry mają dość pokarmu, w lesie więc nie zbierają się jeszcze w miejscach stałego dokarmiania, utrudnia doroczne liczenie tych zwierząt w Puszczy Białowieskiej.

  Dodano: 12.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Wykorzystywanie rejestrów podatkowych i informacji zdobytych na śmietnikach w badaniach nad historią rybołówstwa w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy prowadzący badania w ramach inicjatywy poświęconej historii populacji zwierząt morskich przejrzeli historyczne archiwa i przetrząsnęli prehistoryczne śmietniki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o zmiany, jakim podlegały na przestrzeni wieków populacje ryb w morzach północnej Europy.

  Dodano: 11.01.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy zbadają szczątki mamutów i turów z okolic Olsztyna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy zbadają, ile lat mają ciosy mamutów i szczątki turów zgromadzone w Muzeum Przyrody w Olsztynie. Krakowscy eksperci będą badać fragmenty prehistorycznych zwierząt metodą radiowęglową, oznaczając izotopy węgla.

  Dodano: 11.01.2012. 00:33  Czytaj więcej