• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiosenna zima w Parku Narodowym ,,Ujście Warty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ostatnich dniach w Parku Narodowym ,,Ujście Warty" zaobserwowano czaplę białą w szacie godowej, a podczas ładnej pogody drobnym ptakom wróblowym zdarza się śpiewać, co jest powszechnym zachowaniem w okresie wiosennym. 

  Dodano: 11.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  W sobotę naukowcy po raz jedenasty policzą nietoperze na Dolnym Śląsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O ponad 10 tysięcy spadła liczba nietoperzy zimujących w podziemiach Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty w porównaniu z 2008 rokiem. 14 stycznia chiropterolodzy z całej Europy po raz jedenasty policzą nietoperze, spędzające zimę w tej części Polski.

  Dodano: 11.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Kawiarnia naukowa w Sopocie o wpływie zmian klimatu na morskie ptaki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, jak zmieniają się zachowania morskich ptaków w dobie ocieplania klimatu, będzie opowiadać dr hab. Joanna Szczucka z Instytut Oceanologii PAN. Spotkanie odbędzie się 26 stycznia w sopockim Hotelu Rezydent w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

  Dodano: 11.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Odradzają się zagrożone gatunki zwierząt w woj. kujawsko-pomorskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Populacja wilków, łosi, bobrów czy orłów bielików - gatunków do niedawna zagrożonych wyginięciem, systematycznie powiększa się w regionie kujawsko-pomorskim. Są jednak gatunki, które mimo ochrony, nie są w stanie samodzielnie odbudować swej liczebności. 

  Dodano: 10.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Wyniki badań wskazują na ścisły związek między różnorodnością biologiczną życia w głębinach morskich a funkcjonowaniem ekosystemów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W raporcie, który zostanie opublikowany w najbliższym wydaniu czasopisma "Current Biology", naukowcy ostrzegają, że utrata różnorodności biologicznej życia w głębinach morskich może poważnie zakłócić ich funkcjonowanie jako ekosystemu.

  Dodano: 09.01.2012. 16:26  Czytaj więcej

  Unijne fundusze pomagają chronić ptaki w Lubuskiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Park Narodowy Ujście Warty (Lubuskie) jest jednym z pięciu polskich parków, w których realizowany jest projekt mający na celu ochronę ptaków wodnych i błotnych, odtwarzanie ich siedlisk i ograniczenie wpływu na populacje ptaków gatunków inwazyjnych. 

  Dodano: 09.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Trzęsienia ziemi w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Terytorium Polski nie należy do tzw. obszarów sejsmicznych. Trzęsienia ziemi występują u nas sporadycznie i są dość słabe. Mimo to znamy przypadki zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia na terenie Polski. Oto kilka przykładów największych odnotowanych w historii Polski trzęsień ziemi.


  Dodano: 06.01.2012. 23:11  Czytaj więcej

  Ekspert: wstrząsy ziemi w okolicach Kalisza to tajemnicze zjawisko

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wstrząsy ziemi w okolicach Kalisza, czyli środka Polski, to dość tajemnicze zjawisko; najprawdopodobniej były spowodowane przemieszczaniem się skał uskoku Dolska - ocenił geolog prof. Jerzy Żaba. W jego ocenie, piątkowe wstrząsy nie zagrażają życiu ludzi.

  Dodano: 06.01.2012. 23:04  Czytaj więcej

  Rozszerzenie projektu BioReGen: ekologizacja nieużytków przemysłowych poprzez uprawę roślin energetycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po przeprowadzeniu pomyślnych prób podjęto decyzję o rozszerzeniu pionierskiego projektu finansowanego przez UE, który umożliwi ekologizację tysięcy akrów nieużytków przemysłowych w północno-wschodniej Anglii, jednocześnie zapewniając bioenergię przyjazną dla klimatu.

  Dodano: 06.01.2012. 17:37  Czytaj więcej

  Wielka Brytania i Holandia uruchamiają badania nad adaptacją do zmian klimatu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wielka Brytania i Holandia uruchomiły nowe badanie, które ułatwi krajom rozwijającym się adaptację do zmian klimatu. Holenderski minister ds. rozwoju Bart Koenders i brytyjski minister środowiska Phil Woolas podali tę informację podczas odbywającej się na Bali (Indonezja) konferencji UNFCCC (konwencja ramowa ONZ w sprawie zmian klimatu).

  Dodano: 05.01.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Pierwszy pacjent oddziału leczenia rysi w Przemyślu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  6-miesięczny ryś jest pierwszym pacjentem oddziału leczenia tych zwierząt, który rozpoczął działalność w ramach Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował lekarz weterynarii tego ośrodka Radosław Fedaczyński. 

  Dodano: 05.01.2012. 00:33  Czytaj więcej

  W Gorzowie zakwitły stokrotki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przy gorzowskim szpitalu zakwitły stokrotki, a na niektórych krzewach pojawiają się pąki. Jeśli taka pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych tygodni, to możemy spodziewać się, że przyroda zacznie zachowywać się jak podczas klasycznego przedwiośnia - mówią naukowcy.


  Dodano: 04.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Żubry w Bieszczadach przemieszczają się do miejsc zimowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O kilka tygodni później niż w ubiegłych latach bieszczadzkie żubry rozpoczęły przemieszczanie się z wyższych partii gór do miejsc zimowania. Powodem jest wyjątkowo ciepła zima- poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. 

  Dodano: 03.01.2012. 15:04  Czytaj więcej

  Na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal aktywne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żyjące na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal są aktywne. W ostatnich dniach swoje tropy zostawiły m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Dodano: 03.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Dwa śląskie bolidy wystartują na brytyjskim torze Silverstone

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci Politechniki Śląskiej po raz trzeci wystartują w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge, który odbędzie się 29 kwietnia 2012 r. na słynnym torze wyścigowym Silverstone w Wielkiej Brytanii. Tym razem ubiegłoroczni zdobywcy drugiego miejsca, wystartują w zawodach aż dwoma pojazdami.

  Dodano: 02.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Regionalne przysmaki dla świń i kur

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie rośliny strączkowe mogą dostarczać tucznym zwierzętom równie dobrego białka, jak importowana soja. Przy tym nie są modyfikowane genetycznie, a ich uprawa korzystnie wpływa na środowisko. Rośliny te badają naukowcy z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu. Dzięki ich staraniom, mogą powstać nowe odmiany, odporniejsze, łatwiejsze w uprawie i dające większe plony, które być może wkrótce wzbogacą menu, serwowane w oborach i chlewach.

  Dodano: 31.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Kamery chronią kaliskie lasy przed śmieciarzami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilka kamer umieściło w różnych miejscach Nadleśnictwo Kalisz. Według nadleśniczego Wiesława Chojnackiego nie chodzi tylko o złodziei choinek, ale przede wszystkim o uchronienie lasów przed śmieciarzami i kradzieżami przygotowanego do sprzedaży drewna.

  Dodano: 28.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Uniwersytet Łódzki wśród najbardziej ekologicznych uczelni świata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uniwersytet Łódzki znalazł się w pierwszej setce najbardziej ekologicznych uczelni na świecie w rankingu GreenMetric. Czołowe miejsca zajęły uczelnie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

  Dodano: 28.12.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Rok 2011 w polskiej ekologii i ochronie przyrody

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Porozumienie państw świata na konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA), sopockie nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE i sprzedaż przez Polskę kolejnej partii uprawnień do emisji CO2 - to ważniejsze wydarzenia w polskiej ekologii w mijającym roku. 

  Dodano: 28.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  W kwietniu otwarcie nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kończy się budowa nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego ulokowanego nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego Żurawia. Placówka pod nazwą Ośrodek Kultury Morskiej będzie prezentować europejską historię morską. Otwarcie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.


  Dodano: 27.12.2011. 00:11  Czytaj więcej