• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Psy, ludzie i odwieczne instynkty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Psy z ras stworzonych po to, by polować lub stróżować, trzymamy dziś w mieszkaniach i hołubimy. Zapominamy, że zachowania, dla których pewne rasy w ogóle powstały, są w nich nadal głęboko zakorzenione - tłumaczy PAP behawiorysta zwierzęcy, Michał Kisiel. 

  Dodano: 26.12.2011. 10:33  Czytaj więcej

  Renifery ze świątecznych kreskówek - bożonarodzeniowym mitem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gdyby wierzyć świątecznym kreskówkom dla dzieci, sanie świętego Mikołaja musiałyby ciągnąć nie silne i wytrzymałe renifery, ale ich połowice, i to najczęściej ciężarne. Tylko one bowiem zachowują na zimę znane ze świątecznych pocztówek poroże.

  Dodano: 25.12.2011. 11:04  Czytaj więcej

  Biolodzy: karpia zabijanie nie boli; co nie znaczy, że można go męczyć

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Przeznaczony na świąteczny stół karp przy zabijaniu nie czuje bólu, bo ryby nie są w stanie uświadamiać sobie takich doznań - wskazują biolodzy. Podkreślają jednak, że pod żadnym pozorem ryb nie należy męczyć, a ich zabicie najlepiej pozostawić profesjonalistom.

  Dodano: 24.12.2011. 07:33  Czytaj więcej

  WWF radzi jak spędzić święta ekologicznie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uroczyste święta mogą być jednocześnie ekologiczne. Będą takie, jeśli przemyślimy wybór prezentu i sposób jego opakowania albo wybierzemy odpowiedni gatunek ryby - przekonują ekolodzy organizacji WWF Polska.


  Dodano: 23.12.2011. 22:33  Czytaj więcej

  Dlaczego czarne chmury zbierają się nad produkcją kadzideł?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wedle chrześcijańskiej tradycji Baltazar, jeden z trzech królów, złożył dzieciątku Jezus w darze najczystsze na świecie kadzidło w dzień Jego narodzin. Później kadzidło, symbolizujące boskość i ofiarę Chrystusa, zapalano w czasie dawnych rytuałów religijnych. Stąd zaczęliśmy kojarzyć kadzidła z Bożym Narodzeniem. Jednak naukowcy z Etiopii i Holandii przynoszą nam złe wieści: liczba drzew wytwarzających żywicę olibanową zaczęła drastycznie spadać i szacuje się, że do roku 2027 spadek ten sięgnie 50%. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Applied Ecology Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.

  Dodano: 23.12.2011. 14:49  Czytaj więcej

  Porwaki z Dolnego Śląska noszą zapis sprzed milionów lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Porwaki, czyli wyrzucone przez wulkany niewielkie fragmenty płaszcza Ziemi, noszą zapis procesów geologicznych sprzed milionów lat. Badaniem dolnośląskich porwaków (ksenolitów) zajęło się dwoje uczonych: prof. Jacek Puziewicz i dr Magdalena Matusiak-Małek. Naukowcy odkrywając niezwykłą różnorodność porwaków wypełnili kilka ,,białych plam" na mapie polskiej geologii.

  Dodano: 23.12.2011. 09:33  Czytaj więcej

  Svalbard - naturalne laboratorium na dachu świata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archipelag Svalbard, położony w połowie drogi pomiędzy biegunem północnym a najbardziej na północ wysuniętymi obszarami Europy, jest atrakcyjny dla naukowców reprezentujących wiele różnych dyscyplin, od klimatologów i glacjologów począwszy, a skończywszy na naukowcach zainteresowanych bioróżnorodnością, prądami oceanicznymi i polem magnetycznym Ziemi.

  Dodano: 22.12.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Badania nad zrównoważeniem wód gruntowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że praktyki rolnicze wypracowane w ciągu ostatniego stulecia, które poprawiły bezpieczeństwo żywności, przyczyniły się również do wzrostu zanieczyszczenia azotanami zarówno wód powierzchniowych, jak i gruntowych. W toku badań, zaprezentowanych w czasopiśmie Water Resources Research, przeanalizowano pomiary jakości wody z ponad 140 lat, aby prześledzić ten problem w dorzeczu Tamizy.

  Dodano: 22.12.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Biologiczny układ modelowy pomaga zrozumieć stan pochłaniający

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowany ze środków unijnych zespół niemieckich naukowców zbadał, w jaki sposób zachowują się włókna zbudowane z białka mięśniowego - aktyny - w czasie jednoczesnego transportu i wiązania poprzecznego. W artykule poświęconym nowym badaniom, opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, zespół wyjaśnia, w jaki sposób doszło do odkrycia, że na pewnym etapie układy nagle przechodzą w tak zwany "stan pochłaniający", chociaż nie przestają zużywać energii. Badania zostały dofinansowane z projektu COMPNET (Dynamika i samoorganizacja złożonych sieci cytoszkieletowych), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości 1,5 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 22.12.2011. 16:17  Czytaj więcej

  WWF Polska: święta Bożego Narodzenia też mogą być ekologiczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Święta Bożego Narodzenia mogą być przyjazne dla środowiska, jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych zasad - przekonuje organizacja WWF Polska. Wybierajmy żywe choinki, ryby niezagrożone wyginięciem i prezenty  pakowane w materiały z odzysku. 

  Dodano: 22.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Naukowcy analizują reżimy samoistnych pożarów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Samoistne pożary odciskają głębokie piętno na ekosystemach lądowych na całym świecie. Wywołuje je interakcja warunków pogodowych, roślinności i sposobu użytkowania gruntów, przez co są niezwykle podatne na zmiany. Poznanie mechanizmów kontrolujących reżimy samoistnych pożarów i udoskonalenie prognoz przewidujących, kiedy i jak się zmienią, ma istotne znaczenie. Tutaj do akcji wkracza niemiecko-amerykański zespół naukowców, który wykazuje istnienie wartości progowych samoistnych pożarów. Badania stanowią dorobek projektu PATRES (Odporność modeli), który otrzymał 1,2 mln EUR z budżetu przekrojowego tematu "Nowe i pojawiające się nauki i technologie" (NEST) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Odkrycia zaprezentowane zostały w czasopiśmie The American Naturalist.

  Dodano: 21.12.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Zbieranie węgla w betonowej dżungli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki mikroskopijnym rurkom zasysającym dwutlenek węgla z powietrza, grunt, który stał się nieodpowiedni do zasadzenia roślin, może być nadal wykorzystywany do obniżania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze - nawet bez udziału drzew.

  Dodano: 21.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Humanitarium - wystawa o człowieku i otaczającym go środowisku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 30 interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię człowieka i środowisko w jakim żyje znalazło się na wystawie Humanitarium, którą we wtorek otwarto w Centrum Badań EIT + na wrocławskich Praczach.

  Dodano: 21.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  WWF Polska: rekordowa liczba fok na polskim wybrzeżu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aż 25 fok szarych jednocześnie zaobserwowano ostatnio w rejonie Ujścia Wisły - poinformowała we wtorek PAP organizacja ekologiczna WWF Polska. Ujście Wisły jest jednym z nielicznych odcinków polskiego wybrzeża, gdzie na piaszczystych łachach, odizolowanych przez wodę od stałego lądu, znajdują schronienie foki. Mogą tam odpocząć nie niepokojone przez ludzi.

  Dodano: 21.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Wspieranie biopaliw na rzecz zrównoważonej energii i środowiska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejczycy wierzą w zrównoważone środowisko, a sposobem na zapewnienie jego przyszłości jest promowanie i budowanie źródeł energii opartych na biomasie odpadowej. Cel ten jest wspierany przez projekt BIOBOOST (Energia oparta na biomasie pośrednikiem w zwiększaniu produkcji biopaliw). Mający rozpocząć się wraz z początkiem 2012 r. projektu BIOBOOST, poświęcony będzie opracowaniu nowych nośników energii, generujących wysokoenergetyczne produkty pośrednie z biogennych odpadów, ocenie zgodności z zasadami ochrony środowiska i optymalizacji łańcuchów logistycznych. Partnerzy BIOBOOST pomogą ostatecznie w zwiększeniu wykorzystania biomasy i odpadów w całej Europie. Projekt uzyskał dofinansowanie na kwotę 5,1 mln EUR z tematu "Energia" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 20.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Naukowy przegląd polityki wodnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Chociaż lasy na świecie dostarczają znacznej ilości wilgoci, z której powstają deszcze, to ten istotny wkład w obieg wody jest często przeoczany w polityce zasobów wodnych. To ogólna konkluzja nowych badań, których wyniki zostały opublikowane przez szwedzkich i węgierskich naukowców w czasopiśmie Global Change Biology.

  Dodano: 20.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Laboratorium do badania komórek za 3,5 mln zł na UMCS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Laboratorium wyposażone w najnowocześniejsza aparaturę do badania procesów zachodzących w żywych komórkach powstało w UMCS w Lublinie. Koszty jego wyposażenia w wysokości prawie 3,5 mln zł pokryto z funduszy unijnych.


  Dodano: 20.12.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Badania rzucają światło na naturalną dynamikę obiegu węgla

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców zrekonstruował produktywność lądową i morską oraz zasoby węgla w czasie ostatniej epoki lodowcowej poprzez połączenie danych izotopowych, które są istotne zarówno z punktu widzenia globalnych ilości, jak i modeli. Badania zaprezentowane w czasopiśmie Nature zostały dofinansowane z projektu MOTIF (Modele i obserwacje do testowania klimatycznych sprzężeń zwrotnych), który otrzymał ponad 181.000 EUR z tematu "Energia, środowisko i zrównoważony rozwój" (EESD) Piątego Programu Ramowego (5PR) UE.

  Dodano: 16.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Pomiar emisji gazów cieplarnianych - dwa nowe projekty unijne w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie rozpoczęła się realizacja dwóch nowych projektów finansowanych ze środków unijnych, których celem jest analiza sposobu wykonywania pomiarów gazów cieplarnianych.

  Dodano: 15.12.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Morze Bałtyckie, nasze jedzenie i o co w tym chodzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeżeli sądzisz, że to co jesz ma wyłącznie wpływ na twoje zdrowie i dobre samopoczucie, to zastanów się na tym raz jeszcze. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Finlandii pokazują, że możesz pomóc w łagodzeniu obciążeń i zagrożeń związanych z niebezpiecznymi substancjami występującymi w łańcuchu dostaw żywności poprzez wybór odpowiednich produktów żywnościowych i przestrzeganie wskazówek dietetycznych. Naukowcy z projektu Foodweb, koordynowanego przez MTT Agrifood Research Finland, stawiają w centrum uwagi Morze Bałtyckie, twierdząc że łańcuch dostaw żywności sieje spustoszenie w tym akwenie. I w drugą stronę, niebezpieczne substancje nagromadzone w ekosystemie morskim mogą zwiększyć ryzyko spożycia szkodliwej dla zdrowia żywności.

  Dodano: 15.12.2011. 16:17  Czytaj więcej