• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Podłoże skalne na Grenlandii podnosi się wraz z topnieniem lodów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Grenlandia zaczyna się ponownie zazieleniać - jak wskazują wyniki nowych badań międzynarodowych. Rok 2010 był gorący i wywołał na południu Grenlandii przyspieszenie utraty lodu o 100 mld ton. Wyniki badań ujawniają również, że duże połacie podłoża skalnego wyspy wypiętrzyły się w tym okresie o kolejną ćwierć cala. Lód przyciska podłoże skalne i wraz z topnieniem lodu skaliste wybrzeże unosi się.

  Dodano: 14.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Bezdomne gatunki morskie? Winna zmiana klimatu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe badania międzynarodowe sugerują, że rosnące temperatury wpłyną na siedliska roślin i zwierząt, przy czym kilka z nich będzie zmuszonych do opuszczenia swojej okolicy w poszukiwaniu nowych środowisk, a niektóre gatunki nie będą miały gdzie się podziać. Opublikowane w czasopiśmie Science wyniki badań wskazują, że trudno będzie nadążyć gatunkom morskim za zmianami.

  Dodano: 14.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Ustalanie czynników mających pomóc w ratowaniu małp człekokształtnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Afrykańskie małpy człekokształtne są zagrożone. Ich populacje kurczą się, zwłaszcza te występujące na obszarach źle zarządzanych i słabo chronionych. Nowe badania międzynarodowe dostarczają nowych informacji o tym, że obszary najpoważniej dotknięte w ciągu ostatnich 20 lat to te, które nie są odpowiednio chronione przed kłusownictwem. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Conservation Letters, sugerują iż egzekwowanie prawa ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia przyszłości małp człekokształtnych.

  Dodano: 14.12.2011. 12:37  Czytaj więcej

  Co sprawia, że muchy potrafią latać?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Austrii i Niemiec odkryli przełącznik genetyczny, który reguluje wykształcanie się mięśni biorących udział w lataniu u much - organizmów wyposażonych w bardzo małe skrzydełka w porównaniu do swoich gabarytów. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, sugerują, że w trakcie rozwoju organizmu białka spalt przełączają miofibryle z kanalikowych na włókienkowe. Ta funkcja została potencjalnie zachowana w sercu kręgowców - mięsień stymulowany napięciem przypomina mięsień wykorzystywany przez owady do latania.

  Dodano: 14.12.2011. 12:17  Czytaj więcej

  WWF: z Bałtyku wyłowiono 6 ton sieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Aż sześć ton sieci - widm wyłowiono z Bałtyku w ramach tegorocznej akcji, prowadzonej przez organizację ekologiczną WWF Polska we współpracy z rybakami - poinformowała WWF. 

  Dodano: 14.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Bociany nie muszą ginąć na słupach energetycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od porażenia prądem na słupach i stacjach transformatorowych giną co roku w Polsce tysiące bocianów. Można to zmienić - przekonują autorzy publikacji na łamach najnowszego "Conservation letters".


  Dodano: 13.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie przyjęła pakiet rozwiązań

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W niedzielę nad ranem zakończyła się konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA), na której przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 r. Pakiet ma status prawnie obowiązującego dokumentu przez wszystkie państwa. 

  Dodano: 12.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Internauci mierzą radioaktywność w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozrasta się sieć czujników radioaktywności w domach polskich wolontariuszy. Internauci zjednoczeni wokół projektu [email protected] chcą stworzyć cywilny system wczesnego ostrzegania o skażeniu radioaktywnym. To jeden z większych polskich projektów bazujących na przetwarzaniu rozproszonym.

  Dodano: 12.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Stosowanie insektycydów zagraża europejskim strumieniom - badanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmiany związane z klimatem i użytkowaniem gruntów sieją spustoszenie w ekosystemach naszej planety. Pod obstrzałem znalazły się obecnie strumienie, a naukowcy z Niemiec przewidują, że staną się one znacznie bardziej zanieczyszczone insektycydami niż kiedykolwiek wcześniej. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Ecological Applications, zwracają uwagę na sposób, w jaki stosowanie insektycydów w rolnictwie narazi na szwank stan strumieni w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej oraz w regionach bałtyckim i północnym. Badacze ustalili powiązanie między stosowaniem insektycydów a temperaturą.

  Dodano: 09.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Duży mózg i mały żołądek? Już nie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wbrew hipotezie o tkankach drogich w utrzymaniu - iż niektóre tkanki zużywają więcej energii na metabolizm spoczynkowy niż inne - naukowcy ze Szwajcarii odkryli, że wraz ze zwiększaniem się rozmiaru mózgu ssaka jego organy trawienne nie ulegają zmniejszeniu. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature badania zostały dofinansowane z projektu SYNTHESYS (Synteza systematycznych zasobów), który otrzymał 7,2 mln EUR z tematu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 09.12.2011. 17:17  Czytaj więcej

  20 proc. powierzchni kraju objętych siecią Natura 2000

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawie tysiąc obszarów w Polsce jest objętych siecią Natura 2000 i stanowią one ponad 20 proc. powierzchni kraju. Należą do nich zarówno duża część rodzimego wybrzeża, Bieszczady, Tatry, jak i znajdujące się na Śląsku podziemia Tarnogórsko-Bytomskie i Pustynia Błędowska.

  Dodano: 09.12.2011. 08:04  Czytaj więcej

  UE i USA postanawiają o ściślejszej współpracy nad alternatywami dla badań na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na spotkaniu Transatlantyckiej Rady Gospodarczej (TEC) Komisja Europejska oraz amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków postanowiły wzmocnić współpracę w zakresie ograniczania badań na zwierzętach.

  Dodano: 08.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Gdzie zimujesz? Naukowcy mapują elastyczne schematy zimowania ptaków wędrownych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W przypadku ludzi na ogół jedynie ci, którzy należą do bardzo bogatych i wyższych warstw społeczeństwa mogą wybierać, gdzie "spędzają lato" i gdzie "zimują", podczas gdy reszta z nas musi aklimatyzować się i dostosowywać rok w rok do skrajnie odmiennych warunków.

  Dodano: 07.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Rosnące temperatury dają przewagę pasożytom nad rybami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmiany klimatu odbijają się niekorzystnie na organizmach na całym świecie, nie wyłączając ryb. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii pokazują, że robaki pasożytnicze zarażające ryby powodują straty w reprodukcji ryb, gdyż w wyższych temperaturach rozwijają się cztery razy szybciej. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Global Change Biology zwracają uwagę na sposób, w jaki globalne ocieplenie może zaburzyć równowagę między pasożytem a żywicielem, a przez to zagrozić populacjom ryb.

  Dodano: 07.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Zwiększa się populacja wilka na obszarze RDLP w Olsztynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  140 wilków żyje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - oceniają leśnicy. To sukces, bo jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle ten drapieżnik nie występował w tej części kraju.


  Dodano: 07.12.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Nowe dane wskazują na wzrostową tendencję w liczbie doświadczeń na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze sprawozdanie, w którym zawarto dane dotyczące doświadczeń przeprowadzanych na zwierzętach z 25 państw członkowskich UE ujawnia, że w roku 2005 do celów doświadczalnych lub innych celów naukowych wykorzystano 12,1 miliona zwierząt.

  Dodano: 06.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Luksemburg nowym członkiem EMBL

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po zatwierdzeniu przez radę EMBL i ratyfikowaniu wniosku członkowskiego przez parlament Luksemburg stał się dwudziestym krajem, który przystąpił do Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL).

  Dodano: 06.12.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Naukowcy rzucają światło na proces tworzenia się pokrywy lodowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że pokrywa lodowa Antarktyki prawdopodobnie powstała w wyniku spadku stężenia dwutlenku węgla (CO2). Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Science kładą nacisk na sposób, w jaki gaz cieplarniany miał swój udział w jednym z najważniejszych wydarzeń klimatycznych na naszej planecie i na wkład, jaki wnosi w obecny i przyszły scenariusz klimatyczny.

  Dodano: 06.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  W Karpatach orły przednie rozpoczęły tokowanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Karpatach orły przednie rozpoczęły tokowanie i wykonywanie lotów godowych. Jesienią okres godowy rozpoczynają niektóre gatunki ptaków, które do lęgów przystępują bardzo wczesna wiosną. Oprócz orłów są to m.in. kruki i myszołowy.


  Dodano: 06.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy mierzą się z genetyką powstawania krwinek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach nowych, szeroko zakrojonych badań unijnych nad genetyką tworzenia się krwinek, międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował 68 regionów genomu, które mają wpływ na wielkość i liczbę płytek krwi. Nowe dane mogą doprowadzić do udoskonalenia metod leczenia osób cierpiących na choroby powiązane z płytkami krwi.

  Dodano: 05.12.2011. 18:26  Czytaj więcej