• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mózg i ziemniak: są podobieństwa - w kanałach jonowych mitochondriów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Niektóre elementy błon otaczających mitochondria w komórkach, odpowiedzialne za transport jonów potasu, są identyczne w ziemniakach i mózgach ssaków, sugerują badania Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 02.12.2011. 18:51  Czytaj więcej

  Raport sugeruje, że energia z biomasy nie zaszkodzi produkcji żywności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według nowego raportu opublikowanego w Wlk. Brytanii, biomasa może stanowić źródło 20% globalnej produkcji energii bez szkody dla produkcji żywności. Raport został przygotowany na podstawie analizy ponad 90 międzynarodowych prac badawczych przez Pion ds. Oceny Technologii i Polityki brytyjskiego Centrum Badań nad Energią (UKERC), które zajmuje się problemami, jakie stają przed sektorem energetycznym oraz stara się opracowywać rzetelne i przystępne raporty, wyznaczające wysokie standardy pod względem precyzyjności i przejrzystości.

  Dodano: 02.12.2011. 18:49  Czytaj więcej

  WWF tłumaczy jak zadbać, by w wigilię zawsze była ryba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kupując ryby lub owoce morza na wigilijny stół warto wiedzieć, jakie gatunki wybrać, by nie przykładać ręki do ich zagłady i niszczenia środowiska - postuluje organizacja ekologiczna WWF, która wydała zaktualizowaną edycję poradnika "Jaka ryba na obiad?" 

  Dodano: 02.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  UE i Rosją zacieśniają współpracę naukową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rosyjscy naukowcy od dziesięcioleci współpracują z partnerami z UE. W 2005 r. współpraca między Unią i Rosją uległa wzmocnieniu, kiedy komisarz UE ds. nauki i badań naukowych Janez Potočnik i jego rosyjski odpowiednik Andriej Fursenko postanowili wypracować wspólnie wizję unijno-rosyjskich badań naukowych.

  Dodano: 01.12.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Plankton umożliwia zwiększone zużycie dwutlenku węgla w oceanie, wynika z badania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature" w ramach finansowanego przez UE projektu CARBOOCEAN ujawnia, że plankton oceaniczny zwiększa swoje spożycie rozpuszczonego węgla nieorganicznego nawet o 39 procent, gdy wzrośnie stężenie CO2.

  Dodano: 01.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Nowa nomenklatura dla gatunków Biomphalaria w Jeziorze Wiktorii?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jezioro Wiktorii, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, jest gorącym punktem Schistosoma mansoni - poważnego pasożyta człowieka odpowiedzialnego za schistosomatozę (gorączkę ślimaczą), który wykorzystuje słodkowodne ślimaki z rodzaju Biomphalaria jako żywiciela pośredniego. W toku wcześniejszych badań powiązano gatunki Biomphalaria ze zmienną zgodnością pasożytów, która wpływa na lokalne przenoszenie. W Jeziorze Wiktorii zamieszkują zdaniem ekspertów dwa gatunki: B. choanomphala i B. sudanica. Niemniej pozostawały pewne wątpliwości co do taksonomii tych gatunków. Teraz naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że grupowania molekularne są niezgodne z podziałami morfologicznymi. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie PLoS ONE, zostały dofinansowane z projektu CONTRAST (Interdyscyplinarny sojusz na rzecz optymalizacji kontroli i nadzoru nad przenoszeniem schistosomatozy w Afryce subsaharyjskiej). Projekt CONTRAST otrzymał niemal 3 mln EUR wsparcia z tematu "Działania w zakresie współpracy międzynarodowej" (INCO) Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 01.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Śmieci w oceanach uśmiercają co roku ponad milion zwierząt

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z powodu śmieci w oceanach co roku ginie ponad milion zwierząt. Na lądzie odpady piętrzą się na wysypiskach, zasypują lasy i płoną w domowych piecach. Tak być nie musi, jeśli zdołamy zmienić choć kilka przyzwyczajeń - uważają przedstawiciele WWF Polska. 

  Dodano: 01.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Korale pod presją kłusowniczą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy pracujący pod kierunkiem hiszpańskiego Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że niemal 60% utraty biomasy korala czerwonego w rezerwacie morskim w rejonie wysp Medes jest wynikiem kłusownictwa. Opublikowane w czasopiśmie Conservation Biology wyniki badań zwracają uwagę na wpływ kłusownictwa na rezerwat morski i rzucają nowe światło na oddziaływanie nurkowania rekreacyjnego na populacje koralowców wokół wysp Medes.

  Dodano: 30.11.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy sekwencjonują genom przędziorka chmielowca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół badawczy zidentyfikował pierwszy genom przędziorka chmielowca, który należy do szczękoczułkowców - zdaniem ekspertów, jednej z największych grup organizmów na naszej planecie. W toku badań, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, odkryto podstawę genetyczną zdolności przędziorka chmielowca do przetrwania, dzięki żerowaniu na ponad 1.000 roślin. Badania dofinansowane z międzynarodowego stypendium Marie Curie dla przyjeżdżających naukowców, z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, rzucają nowe światło na ewolucję stawonogów i interakcje między rośliną a gatunkiem roślinożernym. To może być droga do opracowania nowych strategii ochrony roślin.

  Dodano: 30.11.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Eksperci: mniej CO2 powstaje przy wydobyciu gazu łupkowego niż węgla

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przy produkcji gazu łupkowego powstaje mniej dwutlenku węgla niż przy wydobywaniu węgla kamiennego - mówili eksperci uczestniczący w VI Forum Energetycznym w Sopocie. Ich zdaniem to ważny argument za wykorzystywaniem gazu łupkowego. 

  Dodano: 30.11.2011. 11:47  Czytaj więcej

  Naukowcy: ocieplanie klimatu przyspiesza rozwój upraw

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Długoletnie obserwacje potwierdzają, że klimat w Polsce ociepla się. Wzrost temperatury przyspiesza zaś dojrzewanie roślin i zmienia bilans wodny - uważają naukowcy z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

  Dodano: 30.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Kuliste sieci i mocarny pająk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że pająki snujące okazałe pajęczyny, określane jako "kuliste sieci", wywodzą się prawdopodobnie od jednego pająka. Odkrycia poczynione w ramach prac i zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society sugerują, że zróżnicowanie między sieciami pająków zostało wywołane potrzebą znalezienia nowego siedliska w naturalnym środowisku, np. na łodygach i pniach, oraz efektywniejszego wykorzystywania zasobów naturalnych.

  Dodano: 29.11.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Dzięki nadajnikom naukowcy śledzą orliki na zimowiskach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki nadajnikom satelitarnym naukowcy śledzą osiem orlików grubodziobych, które przebywają teraz na zimowiskach na południu Europy i w Afryce. Te obserwacje to element projektu ochrony tych rzadkich ptaków, który jest realizowany nad Biebrzą (Podlaskie).

  Dodano: 29.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  LOKI ułatwi badania oceanograficzne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe urządzenie skonstruowane przez niemieckich naukowców powinno znacznie ułatwić badania najmniejszych mieszkańców mórz.

  Dodano: 28.11.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Gra na instrumencie zmienia sposób przetwarzania przez mózg mnogich bodźców sensorycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dawno już ustalono, że u pianistów wykształca się szczególnie wyraźne poczucie korelacji czasowej między ruchem klawiszy fortepianu a dźwiękiem wygrywanych nut. Niemniej naukowcy z Instytutu Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Niemczech odkryli, że w ocenie synchroniczności ruchu ust i mowy pianiści nie radzą sobie lepiej od niemuzykalnych osób.

  Dodano: 28.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  OTOP: coraz bliżej ocalenia wodniczki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ocalenie wodniczki - najrzadszego migrującego ptaka śpiewającego Europy - to cel programu "Ochrona wodniczki w Polsce i Niemczech" prowadzonego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Zakończony w listopadzie projekt jest największym wykonanym programem ochrony gatunkowej w Polsce.

  Dodano: 28.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Komisarz Potočnik apeluje o poszerzenie dialogu sprzyjającego wprowadzeniu regulacji sankcjonujących alternatywy wobec badań na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unijny komisarz ds. nauki i badań naukowych Janez Potočnik zaapelował zarówno do środowisk przemysłowych, jak i akademickich, o większą aktywność na rzecz wprowadzania regulacji zatwierdzających rozwiązania alternatywne wobec badań na zwierzętach; jednocześnie obiecał stałe wsparcie ze strony Komisji.

  Dodano: 24.11.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Nowa służba mająca usprawnić system monitorowania pokrywy lodowej w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Duński Instytut Meteorologiczny, fiński Instytut Badań Morskich i norweski Instytut Meteorologiczny (met.no) zamierzają połączyć siły w celu poprawy działania systemu monitorowania i prognozowania pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym i na Morzu Bałtyckim. Powołana przez nie nowa służba - European Ice Service (EIS) - ma uzupełniać pracę konwencjonalnych służb prowadzących badania nad lodem, które działają w tych trzech krajach.

  Dodano: 23.11.2011. 17:37  Czytaj więcej

  OTOP pyta, czy OZE w Polsce będą naprawdę zielone

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, które nie mają map pokazujących wrażliwość przyrody na poszczególne rodzaje energii odnawialnej. Raport BirdLife Europe stwierdza, że konieczne jest przygotowanie takich map dla całego kraju i branie ich pod uwagę w procesie planowania przestrzennego i przyznawania pozwoleń na lokalizacje elektrowni.

  Dodano: 23.11.2011. 14:33  Czytaj więcej

  Ewolucja roślin strączkowych przez pryzmat sekwencji genomu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu lucerny, członka dużej grupy bobowatych roślin kwitnących, który wykorzystywany jest od dawna jako organizm modelowy na potrzeby badań w dziedzinie biologii roślin strączkowych. Naukowcy zmapowali około 94% genów tej rośliny.

  Dodano: 22.11.2011. 18:17  Czytaj więcej