• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy ujawniają pochodzenie subglacjalnego pasma górskiego na Antarktydzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tajemnica spowijająca Góry Gamburcewa na Antarktydzie Wschodniej wzbudza zainteresowanie naukowców od 1958 r. Pytania o to, jak to pasmo się wykształciło i jak wpłynęło miliony lat temu na rozprzestrzenianie się lodowców na kontynencie nie znajdywały odpowiedzi... aż do tej pory. Zespół naukowców z Europy i USA odkrył pochodzenie i ewolucję tego subglacjalnego łańcucha górskiego. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Nature.

  Dodano: 21.11.2011. 17:49  Czytaj więcej

  929 kozic żyje w Tatrach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  929 kozic żyje w całych Tatrach - przyrodnicy podsumowali jesienne liczenie tych chronionych zwierząt. Akcję przeprowadzono równocześnie po polskiej i słowackiej stronie gór.


  Dodano: 19.11.2011. 13:47  Czytaj więcej

  Drzewa są w stanie radzić sobie ze słabym naświetleniem, zwiększając pobór CO2

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeżeli wydaje się wam, że słabe nasłonecznienie wprowadza zamęt w procesie fotosyntezy drzew, to powinniście zastanowić się na tym raz jeszcze. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Czechach pokazują, że drzewa posiadają zdolność adaptacji do różnych warunków naświetlenia i kiedy światło jest słabe, zwiększają pobór dwutlenku węgla na potrzeby fotosyntezy. Badania, których przedmiotem był wpływ pokrywy chmur na fotosyntezę, zaprezentowano w czasopiśmie Functional Ecology.

  Dodano: 18.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy zidentyfikowali białko stojące za mechanizmem wyczuwania tlenu przez rośliny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zarówno botanik, jak i weekendowy ogrodnik wie, że nadmiar wody może zniszczyć rośliny. Zawodnienie lub zalewanie roślin nie pozwala im pobrać wystarczającej ilości tlenu niezbędnej do oddychania komórkowego i wytwarzania energii. Aby poradzić sobie z tym stanem hipoksji, rośliny pobudzają konkretne geny. Do tej pory nie było jednak dokładnie wiadomo, jak rośliny wyczuwają stężenie tlenu. Naukowcy w Europie zidentyfikowali białko potrafiące wiązać się z niektórymi regionami kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA), wywołując w ten sposób transkrypcję genów reagujących na stres. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc w zwiększeniu tolerancji roślin na zawodnienie.

  Dodano: 17.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Żubry z Puszczy Boreckiej wciąż chodzą samopas po lesie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stado żubrów z Puszczy Boreckiej na Mazurach wciąż nie zebrało się w gromadę. To znak, że w lesie mają jeszcze dość pokarmu - uważają leśnicy, ale mimo to zaczęli już wykładać do paśników żubrze przysmaki.

  Dodano: 17.11.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Polsce żyje 60 proc. europejskiej populacji koni huculskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  60 proc. europejskiej populacji koni huculskich żyje w Polsce. W naszym kraju jest 2,5 tys. hucułów, w tym 1,4 tys. klaczy - poinformował dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka na Podkarpaciu, Władysław Brejta. 

  Dodano: 17.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  OTOP zbada zagrożenia dla ptaków z polskich Karpat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ochrona wodniczki, kraski, inwentaryzacja ptaków Karpat - to najbliższe plany Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które obchodzi w br. 20-lecie istnienia. OTOP zajmuje się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

  Dodano: 15.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W Odrzechowej odtwarzają rasę kóz karpackich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ginącą rasę kóz karpackich odtwarza Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka (Podkarpackie) - poinformował dyrektor zakładu, Władysław Brejta.

  Dodano: 13.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Naukowcy opracowują test na pozostałości pestycydów z pasz roślinnych w organizmach ryb hodowlanych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół niemieckich naukowców wykazał, że ryby z hodowli są coraz bardziej zagrożone skażeniem pestycydami z powodu podawanych im materiałów roślinnych. Odkrycie zbiega się w czasie z momentem, w którym spożycie ryb rośnie na skalę większą niż kiedykolwiek wcześniej, gdzie połowa spożywanych ryb pochodzi z hodowli, co sprawia że akwakultura jest szybko rozwijającą się częścią globalnego przemysłu spożywczego, wykazując roczne tempo wzrostu na poziomie 9%.

  Dodano: 11.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Zanieczyszczenia zakłócają obieg azotu w lasach tropikalnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań międzynarodowych wskazują, że aktywność antropogeniczna sieje spustoszenie w lasach tropikalnych, zakłócając obieg azotu. Zaprezentowane w czasopiśmie Science odkrycia ujawniają pierwszy dowód na długofalowe oddziaływanie zanieczyszczeń azotem na drzewa tropikalne. Naukowcy z Austrii, Kanady, Niemiec i Panamy przeprowadzili swoje prace na dwóch odległych stanowiskach Smithsonian Institution Global Earth Observatory w Panamie i Tajlandii.

  Dodano: 10.11.2011. 18:49  Czytaj więcej

  Uwięzieni w czasie - prehistoryczna jazda roztocza na grzbiecie pająka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespołowi naukowców z Niemiec i Wlk. Brytanii udało się wygenerować obrazy 3D prehistorycznego roztocza, jadącego na grzbiecie pająka, który liczy sobie 50 mln lat.

  Dodano: 10.11.2011. 18:37  Czytaj więcej

  Rola komórek macierzystych w rozwoju gruczołu sutkowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół europejskich naukowców zidentyfikował nowe populacje komórek macierzystych sutka, które zapewniają powstawanie, rozwój i utrzymanie różnorodnych linii komórkowych gruczołu sutkowego w trakcie ciąży i przez całe życie. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu CANCERSTEM (Komórki macierzyste w zapoczątkowywaniu i rozwoju nabłoniaka), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla początkujących naukowców o wartości 1,6 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 10.11.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Nowy minerał nazywa się gałuskinit - na cześć naukowców z UŚ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gałuskinit - taką nazwę będzie nosił minerał odkryty niedawno w skałach nad jeziorem Bajkał. Nazwa została nadana w uznaniu zasług Iriny i Jewgienija Gałuskinów - pochodzących z Rosji mineralogów, pracujących od lat na Uniwersytecie Śląskim.

  Dodano: 10.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Spot z okazji 20 lat OTOP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spot z udziałem Krystyny Czubówny przygotowało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) z okazji 20-lecia swojego istnienia. OTOP to organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

  Dodano: 10.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Przemieszczanie się gatunków morskich i lądowych w obliczu zmian klimatu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że organizmy adaptują się lub przenoszą, śledząc zmiany w środowiskach zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, aby radzić sobie ze zmianami klimatu. Zaprezentowane w czasopiśmie Science wyniki badań poświęconych ocieplaniu się oceanów pokazują, jak zmiany klimatu korygują średnie roczne i sezonowe temperatury na lądzie i wodzie oraz potencjalnie oddziałują na ekologię przybrzeżną Irlandii Północnej w Wlk. Brytanii.

  Dodano: 08.11.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Kawiarnia Naukowa Rodziców/ Energia odnawialna - po pierwsze: słońce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O odnawialnych źródłach energii opowiadała 5 listopada gościom Kawiarni Naukowej Rodziców na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie prof. Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.

  Dodano: 08.11.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Badania sugerują, iż pradawne gatunki ssaków odczuły obecność człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii sugeruje, że działalność człowieka i zmiana klimatu wprowadziły zamęt w historii genetycznej 6 dużych roślinożerców, potencjalnie doprowadzając w ciągu ostatnich 10.000 lat populacje dużych ssaków do wymarcia lub do stanu bliskiego wymarciu. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature, pomagają zobaczyć prawdopodobny los żyjących gatunków ssaków w obliczu zmagań Ziemi z globalnym ociepleniem.

  Dodano: 07.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Odkrycie pozostałości rzuca światło na aktywność osuwiskową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Danii i Wlk. Brytanii wydobyli na światło dzienne najlepiej zachowane na świecie pozostałości pradawnych, potężnych osuwisk w Hiszpanii. Odkrycie zaprezentowane w czasopiśmie Geology dostarcza wulkanologom informacji potrzebnych do ustalenia, kiedy miało miejsce osuwisko w następstwie dużej erupcji wulkanicznej na kanaryjskiej wyspie Teneryfa. Naukowcy z zadowoleniem przyjmują te wiadomości, gdyż niewiele wiadomo o przyczynach osuwisk.

  Dodano: 07.11.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Naukowcy ws. dalszej ochrony łosi w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wkrótce ma być znane stanowisko ministra środowiska ws. przedstawionych mu przez naukowców propozycji dotyczących dalszego postępowania z populacją łosia w Polsce - poinformowała PAP rzeczniczka ministra Magda Sikorska.

  Dodano: 07.11.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Miejskie zanieczyszczenie światłem i jego wpływ na aktywność nocną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Niemiec odkryli, że miejskie zanieczyszczenie światłem nie tylko ogranicza widzialność gwiazd, ale również wprowadza zamęt wśród zwierząt żerujących nocą, których aktywność opiera się na przypominającym kompas układzie światła spolaryzowanego. Wyniki badań, które mają niebawem ukazać się na łamach czasopisma Journal of Geophysical Research, ostrzegają że przesłanianie niebieskiego kompasu może obniżyć ewolucyjną sprawność wielu organizmów nocnych, takich jak pająki, ćmy, chrząszcze i świerszcze. Może to spowodować zakłócenia w sieciach troficznych i wpłynąć na całe ekosystemy.

  Dodano: 01.11.2011. 16:17  Czytaj więcej