• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesne ekosystemy odczuwają skutek dawnych zmian klimatu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zwierzęta na Ziemi migrują, aby zapewnić sobie przetrwanie w odpowiednich warunkach. Staje się to szczególnie widoczne, kiedy cykle klimatyczne zmieniają się z ciepłego na zimny i odwrotnie. Naukowcy z Danii i Wlk. Brytanii rzucili teraz nowe światło na tempo, w jakim gatunki musiały migrować w przeszłości, aby nadążyć za zmieniającym się klimatem. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie Science, pokazują jak gatunki o niewielkim zasięgu - tworzące znaczną część bioróżnorodności planety - znalazły niszę na obszarach, gdzie migracja nie była intensywna.

  Dodano: 12.10.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Trwają gody salamandry plamistej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Salamandry plamiste, jedyne w Polsce płazy, których okres godowy przypada na początek jesieni, można - ze względu na ich wzmożoną aktywność - bez trudu spotkać w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. 

  Dodano: 12.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Austriacki minister apeluje o badania podstawowe nad klimatem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Austriacki minister ds. nauki i badań naukowych Johannes Hahn zaapelował o przeznaczenie większych funduszy na badania podstawowe w dziedzinie zmian klimatu, a także rozszerzenie badań nad adaptacją do tych zmian.

  Dodano: 11.10.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Jak różnorodność genetyczna sprzyja przetrwaniu roślin w zmieniającym się klimacie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmiany klimatu oddziałują na świat jako całość, niemniej to jak sprawnie organizmy na Ziemi adaptują się do tych zmian może okazać się czynnikiem determinującym, czy sprostają wyzwaniu przetrwania. W toku nowych badań naukowcy z Austrii i USA stwierdzili, że genetyka może odegrać decydującą rolę w tym, jak Arabidopsis thaliana zareaguje na wspomniane zmiany. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Science, mogą pomóc w odkryciu podstawy molekularnej zdolności adaptacji do zmian klimatu również innych roślin.

  Dodano: 11.10.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Badania odkrywają przyczyny sukcesu bakterii oceanicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe badania przeprowadzone w Szwecji pokazują, że w oceanie zamieszkują bakterie, które odnoszą największy sukces na naszej planecie. Badania dofinansowane z projektu GENOME EVOLUTION (Śledzenie ewolucji genomów alfa-proteobakterii), który otrzymał wewnątrzeuropejskie stypendium Marie Curie (EIF) o wartości 166.500 EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE, przynoszą nowe informacje o powodach sukcesu bakterii należących do grupy SAR11, jak również testują pewne powszechnie przyjęte teorie. Wyniki badań opublikowane w dwóch artykułach w czasopismach Molecular Biology and Evolution oraz PLoS ONE, wskazują na rzadkiego i nieznanego krewniaka mitochondriów - "energetyzera" komórek.

  Dodano: 11.10.2011. 16:37  Czytaj więcej

  17 polskich eko-technologii będzie miało światową promocję

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  17 najlepszych polskich technologii w dziedzinie ochrony środowiska będzie szeroko promowanych na świecie. Firmy, które je stworzyły, wygrały tegoroczną edycję konkursu GreenEvo - tzw. akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska.

  Dodano: 11.10.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Uniwersytet chce założyć w Olsztynie ogród botaniczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie chce założyć w Olsztynie ogród botaniczny, prezentujący kolekcje roślinności Pojezierza Mazurskiego. Koszt urządzenia 1 hektara ogrodu szacuje się na 1 mln zł. 

  Dodano: 10.10.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Decyzja wojewody wielkopolskiego ws. zbiorników dla płazów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy zastępcze zbiorniki rozrodcze dla płazów powstaną na wielkopolskim odcinku autostrady A2 Trzciel - Nowy Tomyśl w gminie Miedzichowo. Pozwolenie na budowę wydał w czwartek wojewoda Piotr Florek.

  Dodano: 07.10.2011. 12:47  Czytaj więcej

  Żurawie licznie zlatują do Ujścia Warty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na początku października na terenie Parku Narodowego Ujście Warty przyrodnicy doliczyli się ponad 10 tys. żurawi. To więcej niż podczas jesiennych liczeń z minionych lat - informuje Michał Leszczyński z Parku Narodowego Ujście Warty.

  Dodano: 07.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Europejski ekosystem innowacji na konferencji w Warszawie i Brukseli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "W kierunku europejskiego ekosystemu innowacji" - to hasło Trzeciego Europejskiego Szczytu Innowacyjności organizowanego 10 i 11 października w Warszawie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w partnerstwie z Fundacją Technology Partners - członkiem Forum Parlamentu Europejskiego Knowledge4Innovation.

  Dodano: 07.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Długie okresy zimna powodują większą utratę ozonu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że warstwa ozonowa Arktyki uległa jeszcze większemu uszczupleniu w tym roku. Badania prowadzone pod kierunkiem NASA, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature, pokazują że wyjątkowo przedłużający się okres niezwykle niskich temperatur w stratosferze w okresie zimowo-wiosennym wywołał dalsze zubożenie warstwy ozonowej. Warstwa ozonowa stratosfery, która znajduje się na wysokości około 15 - 35 kilometrów chroni Ziemię i występujące na niej formy życia przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi Słońca poprzez absorbowanie ich w ponad 97%.

  Dodano: 06.10.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Nietoperze mają superszybkie mięśnie? No pewnie!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Echolokacja to najlepsze narzędzie nietoperza, które pomaga mu w nawigacji i polowaniu na ofiary. Odbijanie się fal dźwiękowych umożliwia nietoperzom wierne odwzorowywanie otoczenia w całkowitych ciemnościach. Duńsko-amerykański zespół naukowców rzuca nowe światło na to, dlaczego nietoperze posiadają właśnie takie możliwości. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science pokazują, że kluczem do tych umiejętności są "superszybkie" mięśnie.

  Dodano: 05.10.2011. 11:49  Czytaj więcej

  Badania pokazują powiązanie między mózgiem przodka a ewolucją

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Biologowie przyznają, że pojawienie się pełnych szczęk odgrywa zasadniczą rolę w historii naszej ewolucji, niemniej do tej pory nie byli w stanie udowodnić tego na podstawie skamielin. Międzynarodowy zespół naukowców sugeruje, że reorganizacja mózgu i organów czuciowych może rzucić światło na sukces ewolucyjny kręgowców (zwierząt z kręgosłupem). W trakcie badań, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, przyjrzano się bliżej mózgowi skamieniałej, bezszczękowej ryby liczącej 400 mln lat, która jest ewolucyjnym łącznikiem między współczesnymi kręgowcami bezszczękowymi a szczękowymi. Prace zostały dofinansowane z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 05.10.2011. 11:37  Czytaj więcej

  Zmierzch wróbla

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Coraz trudniej spotkać wróbla. Doprowadziliśmy do tego sami, zamiłowaniem do estetycznie wykończonych elewacji, przekształcaniem zieleni miejskiej i większą dbałością o czystość na osiedlach. "To już drugi kryzys wróbli" - mówi prof. Maciej Luniak.


  Dodano: 05.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Naukowcy zbadają okolice nowego mostu w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z bydgoskiego i toruńskiego uniwersytetu przeprowadzą kompleksowe badania flory i fauny wokół miejsca, gdzie budowany jest nowy most przez Wisłę w Toruniu. Projekt zlecił inwestor budowy.


  Dodano: 03.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Szumy pomagają w uformowaniu kręgosłupa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Proste zjawiska chemiczne i fizyczne odpowiadają za powstawanie w zarodkach periodycznych struktur, z których później wykształcają się m.in. kręgi kręgosłupa. Badania naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Centre National de la Recherche Scientifique są zaskakujące, ponieważ dotychczas sądzono, że za ich powstawanie odpowiedzialne są geny.

  Dodano: 30.09.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Naukowcy przyglądają się ewolucji naszej planety

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pokazując, w jaki sposób słona woda i gazy przedostają się z atmosfery do wnętrza Ziemi, międzynarodowy zespół badawczy otworzył ponownie debatę nad procesami ewolucji planety.

  Dodano: 29.09.2011. 17:37  Czytaj więcej

  400 mln zł na badania dotyczące ochrony środowiska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Program finansowania m.in. projektów badawczych związanych z ochroną środowiska o wartości 400 mln zł zobowiązały się uruchomić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Porozumienie podpisano w środę w stolicy.

  Dodano: 29.09.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Podkarpackie/Odlatują żurawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nawet po kilkanaście liczących od 20 do 150 osobników kluczy żurawi dziennie przelatuje nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim na Podkarpaciu - poinformował ornitolog Marian Stój.


  Dodano: 28.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Dr Dariusz Bukaciński nowym prezesem OTOP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Dariusz Bukaciński, pracownik naukowy Centrum Badań Ekologicznych PAN specjalizujący się w ekologii mew i rybitw gniazdujących w Dolinie Środkowej Wisły, został nowym prezesem zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

  Dodano: 27.09.2011. 00:25  Czytaj więcej