• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grenlandzki lodowiec topnieje szybciej, niż sądzono

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że ocieplenie w regionie Arktyki powoduje przyspieszone topnienie grenlandzkiego lodowca. Zgodnie z przedstawionymi w czasopiśmie The Cryosphere wynikami badań ogólna utrata masy lodowca Mittivakkat w 2011 r. wyniosła 2,45 metra, o 0,29 metra więcej niż w roku 2010. Badanie było częściowo finansowane ze środków projektu INTERACT ("Międzynarodowa sieć na potrzeby badań i monitorowania lądu na Arktyce"), który uzyskał 7,3 mln euro w ramach pozycji budżetowej "Infrastruktury badawcze" siódmego programu ramowego (7PR).

  Dodano: 26.09.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Laureat FNP pomoże polskim hodowcom uzyskać ulepszone odmiany roślin uprawnych (uzup.)

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Każda roślina - również rośliny uprawne, w tym jęczmień - produkuje hormony zwane strigolaktonami  i wydziela je do ziemi. Tymczasem w ziemi uśpione w postaci nasion czekają pasożyty, które czerpią z innych roślin substancje odżywcze. Jeśli w pobliżu znajdzie się korzeń rośliny wydzielającej strigolaktony, pasożyty zaczynają kiełkować, a potem atakują uprawę. Marek Marzec z Uniwersytetu Śląskiego chce znaleźć mutanty, które nie będą wydzielały tego hormonu na zewnątrz. Laureat programu Ventures Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na realizację projektu pt. ,,Poszukiwanie i identyfikacja mutantów strigolaktonowych dla uzyskania materiałów wyjściowych do hodowli jęczmienia w Polsce" otrzymał 153 tys. złotych.


  Dodano: 23.09.2011. 10:53  Czytaj więcej

  Bociany czarne odlatują do Afryki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Ich trasa przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie - poinformował ornitolog Marian Stój. 

  Dodano: 23.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Badanie ujawnia tajemnicę biochemii roślin i kontroli enzymów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy ze Szwecji i USA odkryli, skąd enzym "wie", gdzie wstawić wiązanie podwójne podczas desaturacji kwasów tłuszczowych roślin. Opisane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) badanie rozwiązuje 40-letnią zagadkę dotyczącą tego, w jaki sposób enzymy kontrolują tak precyzyjną lokalizację. Informacje te mogą pomóc nam zrozumieć ten mechanizm, który zależy od pojedynczego aminokwasu znajdującego się z dala od aktywnego miejsca enzymu. Dzięki zgromadzonym danym naukowcy mogą zastosować oleje roślinne jako odnawialne zamienniki paliw kopalnych.

  Dodano: 22.09.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Pierwszy w Polsce Europejski Geopark

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Parku Mużakowskim (Lubuskie) odbyła się uroczystość związana z przyznaniem temu miejscu certyfikatu Europejskiego Geoparku. To pierwszy w Polsce obiekt posiadający certyfikat tej rangi.
  W środę z udziałem Głównego Geologa Kraju i władz regionu odbyła się specjalna konferencja prasowa z tej okazji. 


  Dodano: 22.09.2011. 11:04  Czytaj więcej

  Bioróżnorodność Wysp Galapagos zagrożona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił niepokojącą prognozę dotyczącą różnorodności biologicznej Wysp Galapagos. We współpracy z partnerami ze Zjednoczonego Królestwa i USA naukowcy z grupy ekwadorskich wysp wulkanicznych na Pacyfiku badali zagrożenie chorobami, jakie populacje komarów niosą dla dzikiej przyrody wysp.

  Dodano: 21.09.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Uczony na tropie ochrony przed roślinnymi demonami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Strzyga - demon z wierzeń słowiańskich - przeważnie był płci żeńskiej i żywił się krwią swoich ofiar. Nazwa ta oddaje charakter roślinnych pasożytów z rodzaju Striga. Okazuje się, że rośliny same przyczyniły się do rozwoju tych pasożytów. Jak to możliwe i dlaczego jeszcze strigolakony są tak interesujące dla naukowców wyjaśnia w rozmowie z PAP Marek Marzec z Katedry Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  Dodano: 21.09.2011. 08:04  Czytaj więcej

  Rusza zbiórka pieniędzy na ratowanie Dębu Bartek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zbiórkę pieniędzy na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem Dąb Bartek organizuje fundacja Odzyskaj Środowisko. Inauguracja akcji odbędzie się w sobotę w Zagnańsku (Świętokrzyskie) podczas imprezy urodzinowej najsłynniejszego polskiego pomnika przyrody.


  Dodano: 21.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Gleba w pobliżu korzeni roślin przetrzymuje więcej wody

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruch wody z gleby do korzeni determinuje relacje między roślinami a wodą, a także sposobem wchłaniania składników odżywczych. Naukowcy od dawna wiedzieli, że korzenie stymulują zmiany we właściwościach chemicznych, biologicznych i fizycznych ryzosfery (gleby w bezpośredniej bliskości korzeni), ale nowe badania pokazują, że gleba przy korzeniach zawiera o 30% więcej wody, niż dotąd uważano. Opublikowane w czasopiśmie New Phytologist badanie było częściowo finansowane przez projekt WATER WATCH („Nieinwazyjne obrazowanie dynamiki wody w systemie wód gruntowych w glebie roślin”), który otrzymał dotację w wysokości 302 tys. euro ze środków działania Marie Curie - Transfer wiedzy, w ramach szóstego programu ramowego UE (6PR).

  Dodano: 19.09.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Naukowcy rozwiązują zagadkę drożdży piwnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy dzikie drożdże zza oceanu są podstawą popularnego dziś wśród konsumentów piwa lager? Zespół naukowców z różnych krajów twierdzi, że udało się znaleźć te drożdże. Badanie pokazuje, że drożdże występujące w lasach bukowych Patagonii, alpejskim regionie położonym w Argentynie i Chile, były głównym składnikiem, który zapoczątkował fermentację w niskiej temperaturze i piwo lager. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 19.09.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Wystawa grzybów Puszczy Białowieskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 240 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych, ale też trujących pokazano na otwartej w sobotę w Hajnówce (Podlaskie) 17. Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej. Wszystkie grzyby zostały zebrane w puszczy w ostatnich dniach.

  Dodano: 18.09.2011. 06:33  Czytaj więcej

  Pięć państw członkowskich zapala zielone światło dla ochrony informacji biologicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowana ze środków unijnych paneuropejska inicjatywa, która ma obsługiwać zrównoważoną infrastrukturę do zarządzania i ochrony informacji biologicznych w Europie uzyskała zielone światło od pięciu krajów europejskich i od Europejskiego Instytutu Bioinformatyki (EBI), który jest częścią Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Wlk. Brytanii oraz instytucją koordynującą projekt.

  Dodano: 16.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Modelowanie komputerowe zapowiada uwalnianie węgla do atmosfery

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych, międzynarodowych badań sugerują, że zmiany w klimacie Ziemi spowodują pod koniec XXI w. uwalnianie do atmosfery Ziemi miliardów ton węgla uwięzionego w zmarzlinie na dużych szerokościach geograficznych. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), ujawniają że uwalnianie węgla może z kolei przyspieszyć globalne ocieplenie. Prace zostały dofinansowane z projektu COMBINE (Kompleksowe modelowanie systemu Ziemi w celu lepszego prognozowania i przewidywania klimatu), który otrzymał niemal 8 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 16.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Feromony pomogą chronić lasy bukowe przed szkodnikiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Substancję feromonową, która pozwoli lepiej chronić lasy bukowe, dębowe, brzozowe i inne przed jednym ze szkodników, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie - poinformował Instytut w przesłanym PAP komunikacie.

  Dodano: 16.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Rozpoczęło się rykowisko jeleni karpackich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. 

  Dodano: 15.09.2011. 19:19  Czytaj więcej

  Polacy przyłapali dinozaura na jego własnych śladach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Muzeum Ziemi w Warszawie natrafiono na skamieniałość dinozaura z odciśniętym obok w skale śladem jego stopy. To pierwszy na świecie przypadek, kiedy można bezpośrednio powiązać tropy dinozaura z konkretnym gatunkiem.  O znalezisku poinformowali naukowcy na łamach prestiżowego pisma "Cretaceous Research". Autorami publikacji są: Tomasz Singer z Juraparku w Ostrowcu Świętokrzyskim, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali, Gerard Gierliński z Juraparku oraz Martin Lockley z University of Colorado w Denver. "Jest to pierwsze tego typu znalezisko w skali świata" - opisał w rozmowie z PAP współodkrywca, Gerard Gierliński.

  Dodano: 15.09.2011. 09:19  Czytaj więcej

  Słoneczna pogoda opóźnia gody salamandry plamistej na Podkarpaciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Słoneczna pogoda i brak opadów deszczu opóźniają rozpoczęcie okresu godowego salamandry plamistej w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. 

  Dodano: 15.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  ,,Święto Krowy w 10-lecie Parku Narodowego ,,Ujście Warty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegoroczna edycja ,,Święta Krowy", organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy ,,Ujście Warty", ma przypominać jak ważną rolę w ochronie siedlisk dzikich ptaków odgrywa bydło domowe. W tym roku przypada 10-lecie istnienia parku położonego w Chyrzynie k. Kostrzyna nad Odrą.


  Dodano: 14.09.2011. 16:04  Czytaj więcej

  Naukowcy wskazują na zagrożenie tuńczyka i makrelosza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według wyników nowych badań międzynarodowych zagrożonych jest kilka gatunków tuńczyka i makrelosza. Na Policy Forum czasopisma Science zaprezentowano pierwsze prace naukowe nad oceną światowych populacji tuńczyka i makrelosza, oparte na metodach przedstawionych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Stanowią one również część Globalnej Oceny Organizmów Morskich, szerszych badań, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy istniejące metody wykorzystywane do oceny stanu tych organizmów są wystarczające. Wiele osób obawia się, że metody te nie umożliwiają zrównoważonego zarządzania transgranicznymi połowami tych wysoko cenionych i drogich ryb.

  Dodano: 13.09.2011. 22:37  Czytaj więcej

  Orliki krzykliwe odlatują do Afryki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe odlatują w połowie września do Afryki. W polskiej części Karpat żyje ok. 400 par tych drapieżników - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.


  Dodano: 13.09.2011. 00:11  Czytaj więcej