• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raport wskazuje na brak zrównoważenia w połowach głębinowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół badawczy twierdzi, że głębiny morskie, największy ekosystem na Ziemi, znajdują się w trudnej sytuacji oraz podkreśla konieczność wstrzymania połowów komercyjnych w tych wodach i skoncentrowania się w zamian na wodach żyznych. Zaprezentowana w czasopiśmie Marine Policy wyczerpująca analiza wskazuje na brak zrównoważenia w połowach głębinowych.

  Dodano: 12.09.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Krzepa i szybkość atutem przy doborze pary

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy sprawniejsze i szybsze samce ptaków łatwiej zdobywają samice? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii sugerują, że tak się właśnie dzieje w przypadku pardwy górskiej, arktycznego kuzyna pardwy szkockiej. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli, że samce pardwy górskiej biegają o 50% szybciej od samic przez co są znacznie sprawniejsze i skuteczniejsze w parzeniu się nie wspominając o tym, że są lepszymi obrońcami swojego terytorium. Badania zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B wskazują, że to raczej fizjologia jest czynnikiem decydującym w doborze płciowym a nie wygląd zewnętrzny, jak to zwykle bywa.

  Dodano: 12.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Warmińsko-mazurskie/Ratowanie 300-letniego drzewa - rokowania pomyślne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Leśnicy z nadleśnictwa Wipsowo, którzy kilka tygodni temu ratowali najstarszy cis na Warmii i Mazurach, są pełni optymizmu. Drzewo, które zostało powalone przez wichurę, postawione do pionu miesiąc temu, ma nadal zielone igły.


  Dodano: 12.09.2011. 14:47  Czytaj więcej

  Unijny projekt otacza ochroną zapylacze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opublikowano wyniki dwóch nowych badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu, którego celem jest znalezienie sposobów na ochronę europejskich zapylaczy i zapewnienie ciągłości świadczenia przez nich usług zapylania roślin uprawnych i kwiatów polnych.

  Dodano: 09.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli tajemnicę mimikry

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół europejskich naukowców odkrył, jak motyle potrafią zmienić wzór na skrzydłach, aby upodobnić się do sąsiadujących gatunków i uchronić się przed atakami ptaków. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature, rozwiązują zagadkę, która intrygowała naukowców od tak wielu lat, łącznie z Darwinem. Odkrycia ujawniają, jak zmiany genomiczne potrafią odgrywać rolę we współistnieniu fenotypów adaptacyjnych, obejmujących rozmaite współpracujące ze sobą geny, poprzez ograniczanie rekombinacji i przepływu genów.

  Dodano: 09.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Odkryto największego w Polsce amonita

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad metrowej średnicy muszlę amonita - mięczaka kopalnego sprzed dziesiątków milionów lat - odkrył w opolskich kamieniołomach w paleontolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adrian Kin. To największy amonit znaleziony dotąd na terenie Polski. Amonity to podgromada wymarłych głowonogów, przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Unikatowy okaz, którego muszla ma średnicę 1,18 metra, należy do gatunku Pachydesmoceras cf. pachydiscoide. Naukowiec z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ znalazł go w kamieniołomach margli i wapieni wieku górnokredowego (sprzed około 75 mln lat) Odra Nowa w Opolu.

  Dodano: 09.09.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Mały ryś znajdzie nową rodzinę w Puszczy Piskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Porzucony przez matkę i odratowany przez podlaskich leśników młody ryś zamieszka w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach. Czeka tu na niego partnerka, z którą w przyszłości ma zadbać o zachowanie tego gatunku w Puszczy Piskiej. 

  Dodano: 09.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Patogen wyniszczający drzewa w Europie endemiczny dla Kalifornii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wygląda na to, że międzynarodowy zespół naukowców odkrył źródło grzyba, który wyniszcza drzewa na sześciu kontynentach. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Phytopathology ujawniają, że amerykański stan Kalifornia jest głównym podejrzanym jako kolebka patogenu Seiridium cardinale, odpowiedzialnego za rakowatość cyprysów.

  Dodano: 08.09.2011. 16:37  Czytaj więcej

  O perspektywach fotowoltaiki w Polsce w Klubie NFOŚiGW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  15 września w warszawskiej siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbędzie się spotkanie dotyczące perspektyw i barier dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

  Dodano: 08.09.2011. 13:04  Czytaj więcej

  Wspólne wytyczne wspomagające etapowanie dojrzewania ryb

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem Narodowego Instytutu Zasobów Wodnych przy Politechnice Duńskiej (DTU Aqua), zajął się etapowaniem dojrzewania ryb i tym, co można zrobić, aby zapewnić normalizację w tym zakresie. Opracowanie i wdrożenie wspólnych wytycznych, zwłaszcza w przypadku szprota i śledzia, przełoży się na znormalizowane wytyczne w zakresie ustalania dojrzałości na całym świecie i pomoże w znacznie precyzyjniejszym szacowaniu zasobów ryb.

  Dodano: 07.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Rudawki nilowe wykorzystują wewnętrzny system nawigacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nasze uzależnienie od technologii GPS (ang. global positioning system) stale rośnie. Wykorzystujemy ją do nawigacji, aby ułatwić sobie podróż. Jednak dla wielu zwierząt nawigacja jest niezbędna bardziej do przetrwania, niż do ułatwiania sobie podróży. Naukowcy z Izraela, Szwajcarii i Włoch badali nawigację nietoperzy, aby ustalić, jak ssaki żyjące na swobodzie odnajdują się w naturalnym środowisku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 07.09.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Naukowcy nakreślają mapę koralowców i ich czynników stresu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców opracował mapę koralowców na świecie i ich czynników stresu. Wyniki badań zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE wniosą wkład w starania naukowe zmierzające do ochrony raf koralowych o największym, kluczowym znaczeniu dla równowagi środowiskowej na Ziemi. Zespół twierdzi, że będzie można to osiągnąć przede wszystkim poprzez identyfikację systemów raf, w których bioróżnorodność jest wysoka a stres niski oraz poprzez wyszukiwanie ekosystemów, w których zarządzanie ma największe szanse powodzenia.

  Dodano: 06.09.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Polacy zsekwencjonowali genom ogórka i dowiedli, jak rośliny reagują na stres

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół prof. Zbigniewa Przybeckiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Warszawie zsekwencjonował genom ogórka północnoeuropejskiego. Uzyskał też niezwykle istotne wyniki dotyczące mechanizmów przystosowawczych u roślin. W badaniach zespół wykazał istnienie różnic genetycznych, które mają znaczenie dla przystosowania się roślin do różnych warunków klimatycznych Europy Północnej i Chin. We współpracy z zespołem prof. Stanisława Karpińskiego, uzyskano też nowe informacje dotyczące istnienia nieznanych dotąd mechanizmów przystosowania się roślin do zmieniających się warunków.

  Dodano: 06.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Duńscy naukowcy przewidują wpływ letnich suszy na roślinność w przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mimo tegorocznego deszczowego lata, w Danii zespół krajowych naukowców jest przekonany, że do 2075 r. wzrost temperatury na świecie doprowadzi do większej liczby suszy w lecie, co może mieć negatywny wpływ na florę.

  Dodano: 01.09.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Nawet niewielkie dawki insektycydów stanowią zagrożenie dla pszczół miodnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Francji odkryli, że życie pszczół miodnych jest zagrożone z powodu infekcji Nosema ceranae (N. ceranae), kiedy owady są narażone na niskie dawki insektycydów. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE potwierdzają teorię, że połączenie większej liczby przypadków N. ceranae z wysokim stężeniem pestycydów w ulach mogło przyczynić się do depopulacji kolonii.

  Dodano: 01.09.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Polska konferencja rolnicza w Brukseli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Znaczeniu glebowej materii organicznej w kontekście postępujących zmian klimatycznych poświęcona będzie otwarta konferencja naukowa, którą minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki organizuje 21 września w Brukseli.

  Dodano: 01.09.2011. 14:33  Czytaj więcej

  Ekspert: palenie konopiami wydajniejsze niż drewnem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Paździerze konopne są świetnym materiałem na biomasę - przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna. Właściwości polskich odmian konopi zachwalał w środę na konferencji prasowej w Sejmie prof. Grzegorz Spychalski.


  Dodano: 01.09.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Brak powiązań między wysokimi temperaturami a zmianami ewolucyjnymi ślimaków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy zmiany temperatury zmusiły organizmy do ewolucji w ciągu ostatnich 40 lat? Kwestia ta była przedmiotem nowych, międzynarodowych badań prowadzonych pod kierunkiem The Open University w Wlk. Brytanii, w ramach których ponad 6.000 osób w 15 krajach europejskich obserwowało zaobrączkowane ślimaki w ogólnodostępnych miejscach i ogrodach. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE sugerują że za zmiany odpowiedzialne są inne czynniki selektywne, takie jak presja drapieżnicza, oraz wskazują na to, jak te najnowsze informacje wyznaczają punkt odniesienia dla przyszłych badań nad zmianami ewolucyjnymi.

  Dodano: 30.08.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Badacze o problemach rybołówstwa bałtyckiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polska organizuje Konferencję Naukową Międzynarodowej Rady Badań Morza ICES ASC. Organizacja ta doradza Komisji Europejskiej w kwestii stanu zasobów morskich, na podstawie którego Rada UE przyjmuje wysokość limitów połowowych dla poszczególnych gatunków ryb na dany rok. Jej działalność ma priorytetowe znaczenie dla interesów polskiego rybołówstwa. Zjazd odbędzie się w dniach 19-23 września w Gdańsku.

  Dodano: 30.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Coraz więcej sokołów nad Polską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 120 sokołów wędrownych wypuścili już przez ostatnie 2 lata nad Polską przyrodnicy ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Sokół wędrowny w Polsce wyginął niemal całkowicie w latach 60. ubiegłego wieku, a teraz dzięki staraniom ekologów powoli powraca do środowiska naturalnego.

  Dodano: 29.08.2011. 00:11  Czytaj więcej