• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci znaleźli szczątki płazów i gadów sprzed 200 mln lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad dwieście szczątków kręgowców triasowych, w tym prehistorycznych gadów i płazów znaleźli studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UP) podczas prac wykopaliskowych w Krasiejowie koło Opola.

  Dodano: 25.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Kujawsko-Pomorskie/ Leśnicy zaczęli zwalczanie borecznika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zwalczanie borecznika - pasożyta niszczącego sosny - rozpoczęli we wtorek leśnicy w regionie kujawsko-pomorskim. Opryski prowadzone są z powietrza nad Puszczą Bydgoską, która w największym stopniu została zaatakowana przez larwy szkodnika.


  Dodano: 24.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Podkarpackie/Bociany przygotowują się do odlotu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na Podkarpaciu kończą się sejmiki bocianie. Ptaki przygotowują się do odlotu do Afryki. Południowo-wschodnią Polskę opuszczają zazwyczaj 25-26 sierpnia - informuje ornitolog Marian Stój. "Przed odlotem zbierają się na sejmikach. Na te same od lat łąki przybywają rodziny bocianów z najbliższej okolicy. Niektóre sejmiki liczą nawet po 150 sztuk, w tym roku tak liczne zgromadzenie odbyło się np. w Borowej k. Dębicy" - powiedział Stój.

  Dodano: 23.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Lisowska: uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wprowadzenie w Polsce upraw GMO może doprowadzić do upadku drobnych gospodarstw rolnych - uważa dr hab. Katarzyna Lisowska. ,,Uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika. Polska to nie jest miejsce, gdzie można promować ten rodzaj rolnictwa" - powiedziała PAP.

  Dodano: 22.08.2011. 13:11  Czytaj więcej

  Prof. Węgleński: pełny zakaz GMO byłby nieludzki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydajne odmiany genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych to konieczność, jeśli chcemy wyżywić rosnącą liczbę ludzi na świecie - powiedział PAP genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński. Zakaz GMO byłby, jego zdaniem, nieludzki.

  Dodano: 22.08.2011. 13:04  Czytaj więcej

  Polskie komary uciążliwe, ale niegroźne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie komary, choć nie przenoszą chorób, to i tak skutecznie psują Polakom urlopy. W tym roku owady te są równie uciążliwe jak po zeszłorocznej powodzi, ze sklepów znikają środki odstraszające komary, a do lekarzy zgłaszają się rodzice z pokąsanymi dziećmi. Komary żyjące w Polsce są sterylne - nie mają współżyjących z nimi mikroorganizmów groźnych dla człowieka. Nie można tego jednak powiedzieć o wszystkich komarach. Gatunki żyjące w tropikach mogą przenosić malarię, żółtą febrę, dengę, filariozę, wirusowe zapalenie mózgu czy gorączkę doliny Rift.

  Dodano: 22.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Inwazja meduz w morzach Unii spowodowana przełowieniem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Eksperci z organizacji pozarządowych ostrzegają, że przełowienie stad ryb w morzach Unii Europejskiej prowadzi do plagi meduz, które mogą spowodować poparzenia, w przypadku niektórych gatunków śmiertelne. "Chcemy przykuć uwagę opinii publicznej do tego, jak problem przełowienia wpływa na nas" - powiedziała Justyna Niewolewska, koordynatorka działań koalicji OCEAN2012 w Polsce. Celem koalicji jest doprowadzenie do skutecznej reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Oznacza to zlikwidowanie przełowienia stad ryb, które powoduje zmianę ekosystemu na zdominowany przez meduzy.

  Dodano: 22.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Europejscy naukowcy ruszają na pomoc biopaliwom

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mimo swojej atrakcyjności jako źródło energii zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym, biopaliwa mogą powodować korozję silnika i z tego powodu wielu europejskich konsumentów utraciło zaufanie to tej formy czystej energii.

  Dodano: 16.08.2011. 10:37  Czytaj więcej

  Czy zakwaszenie szwedzkich jezior jest zjawiskiem naturalnym?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjsko-szwedzki zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Reading, Wlk. Brytania, odkrył że emisje elektrowni przyczyniają się do zakwaszenia jezior w Szwecji w mniejszym stopniu niż dotychczas sądzono. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie BioScience, podkreślają historyczne skutki kwasów organicznych i emisji elektrowni, koncentrując się na spadku zakwaszenia szwedzkich jezior w ciągu dwóch ostatnich dekad.

  Dodano: 12.08.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Ślady dinozaurów sprzed 200 mln lat odkryto w Zawierciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady, prawdopodobnie dinozaurów drapieżnych i roślinożernych, kości ze śladami ugryzień, kilka zębów ryb, rośliny korzenne i pędy skrzypu - to znaleziska młodych paleontologów na terenie hałdy w pobliżu wysypiska odpadów komunalnych w Zawierciu.

  Dodano: 12.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Oceania wraca z Arktyki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pomyślnie zakończyła się fiordowa część rejsu Oceanii prowadzona pod kierownictwem Joanny  Legeżyńskiej z Zakładu Ekologii Instytutu Oceanologii PAN. Mimo problemów w części oceanicznej i niesprzyjającej pogody zrealizowano plan badawczy. Od 9 sierpnia statek badawczy płynie ze Spitsbergenu do Norwegii. Na trasie będą jeszcze pobierane próbki planktonu. Bloga ekspedycji badawczej AREX 2011 prowadziły m.in. Ilona Goszczko i Agnieszka Promińska, która zostaje w Horsnundzie, by wykonywać pomiary temperatury i zasolenia w fiordzie.

  Dodano: 11.08.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Centrum Energetyki Odnawialnej na Open Days w Brukseli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Centrum Energetyki Odnawialnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie to jedyna lubuska inwestycja, która w październiku będzie prezentowana w Brukseli podczas Open Days 2011 - Tygodnia Miast i Regionów.


  Dodano: 11.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Leśne sianokosy dla żubrów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poprawa pogody na początku sierpnia umożliwiła leśnikom sianokosy i przygotowanie karmy dla ponad 300 żubrów żyjących w Bieszczadach - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.


  Dodano: 10.08.2011. 19:19  Czytaj więcej

  Przybrzeżne farmy wiatrowe sprzyjają bioróżnorodności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań europejskich pokazały, że farma wiatrowa na Morzu Północnym ma niewielki negatywny wpływ na otaczającą faunę. Naukowcy odkryli, że tak naprawdę obecność farmy wiatrowej zapewniła organizmom zasiedlającym dno morza nowe siedlisko naturalne.

  Dodano: 10.08.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Zła pogoda przyczyną słabych lęgów wśród niektórych ptaków na Podkarpaciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przymrozki na wiosnę, a potem obfite opady deszczu i nawałnice w lipcu są przyczyną słabych lęgów wśród m.in. szpaków, sikor oraz orlików krzykliwych - poinformował ornitolog Marian Stój. Rekordowe lęgi odnotowano natomiast w gniazdach orłów przednich.

  Dodano: 08.08.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Foka na plaży? - poinformuj naukowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zobaczyliśmy na plaży morświna lub fokę? Nie traktujmy tego spotkania jak kolejnej atrakcji turystycznej. W żadnym wypadku nie płoszmy ani nie dotykajmy zwierzęcia. Utrzymajmy dystans i poinformujmy o niecodziennym zdarzeniu naukowców. Raporty z obserwacji fok na polskim brzegu publikuje na swoich stronach internetowych Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Ostatnio zgłoszono obserwację kilkunastu fok szarych 1 sierpnia przy ujściu Wisły. Dzień później w Sztutowie znaleziono zwłoki przedstawiciela tego gatunku.

  Dodano: 08.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  We wrześniu powstanie placówka leczenia rysi w Przemyślu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  We wrześniu w Przemyślu (Podkarpackie) rozpocznie pracę placówka leczenia rysi. Będzie działać w ramach miejscowego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych - poinformował  Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka.

  Dodano: 08.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Dr Babczyńska: pająki są śliczne!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niektóre żyją w budowanych z pajęczyny dzwonach wypełnionych pęcherzykami powietrza, inne nie jedzą tak długo, aż ich młode nie wyjdą z jaj, jeszcze inne mogą polować nawet na małe rybki. "Pająki są śliczne" - przekonuje badaczka pająków dr Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego. "Pająki z naszej strefy klimatycznej żyją najczęściej rok. W ciągu tego roku muszą wykluć się, dorosnąć, dojrzeć płciowo i znaleźć partnera do rozrodu. Samiec krótko po kopulacji może zakończyć życie. Samica musi jeszcze złożyć jaja i stworzyć kokon" - mówi dr Agnieszka Babczyńska z Uniwersytetu Śląskiego, która zajmuje się badaniami toksykologii pająków.

  Dodano: 08.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W CNK wszystko co dziecko o śmieciach wiedzieć powinno

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jaka jest droga śmieci po wyrzuceniu ich do kosza, czym jest recykling, jak trzeba segregować odpadki, by ulżyć Ziemi - odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów familijnych "Co się dzieje ze śmieciami". Odbędą się one w Centrum Nauki Kopernik 13 i 14 sierpnia. Zapisy rozpoczynają się 8 sierpnia.

  Dodano: 07.08.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli cztery nowe chrząszcze bogatkowate

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwuosobowy zespół badawczy z Czech odkrył cztery nowe gatunki bogatkowatych (Buprestidae). Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie ZooKeys ujawniają, że rodzaj Philanthaxia, którego pierwszy opis został sporządzony w 1864 r. przez Deyrolle i zrewidowany później przez czeskiego naukowca Svatopluka B?lýego w 1997 r., żyje zasadniczo w strefie orientalnej, za wyjątkiem kilku gatunków, które docierają do regionu australazjatyckiego. Odkrycie powiększyło łączną liczbę gatunków z rodzaju Philanthaxia do 65.

  Dodano: 05.08.2011. 15:49  Czytaj więcej