• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nadmierne połowy nie służą rybiej różnorodności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zbyt intensywne połowy ryb niszczą różnorodność genetyczną gatunków w większym stopniu, niż do tej pory sądzono - ustalili badacze ze Stanów Zjednoczonych.

  Dodano: 20.07.2011. 11:47  Czytaj więcej

  Więcej o czynnikach wywołujących trzęsienia ziemi na Pacyfiku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców wydobywa na światło dzienne mechanizmy wywołujące duże, niszczycielskie trzęsienia ziemi, takie jak Tohoku, które nawiedziło Japonię w marcu bieżącego roku. Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu we Florencji, Włochy, zebrali nowe próbki skał i osadów z głębin Oceanu Spokojnego.

  Dodano: 19.07.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Etolog: pies opisuje świat zapachami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najważniejszym psim zmysłem jest węch - psy mogą rozpoznać nawet pół miliona zapachów. Poza tym zwierzęta te odbierają dźwięki niedostępne dla ludzi, ale za to widzą mniej barw niż my. O zmysłach psów opowiadał w rozmowie z PAP etolog - badacz zajmujący się zachowaniami zwierząt - dr Maciej Trojan z Zakładu Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 19.07.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Prawie 1000 kozic żyje w Tatrach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Tatrach żyje 967 kozic - wykazało letnie liczenie tych chronionych zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta - powiedział PAP Filip Zięba, specjalista ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

  Dodano: 18.07.2011. 08:33  Czytaj więcej

  Naukowcy zbadali, co jedzą wilki w Polsce Zachodniej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Głównym składnikiem diety wilków w Polsce Zachodniej są dzikie ssaki kopytne - sarny, dziki i jelenie. W pokarmie drapieżników praktycznie nie zaobserwowano zwierząt gospodarskich - wynika z badań polskich przyrodników opublikowanych w lipcu na łamach czasopisma "Mammalian Biology".

  Dodano: 18.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Czy najeżaki morskie przetrwają gigantyczną inwazję wodorostów?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najeżaki morskie (Paracentrotus lividus) zamieszkujące dno Morza Śródziemnego walczą obecnie o przetrwanie w obliczu egzotycznych gatunków morskich, które rozprzestrzeniają się w ich siedlisku i zagrażają jego bioróżnorodności.

  Dodano: 15.07.2011. 18:37  Czytaj więcej

  Ochrona nieodkrytych gatunków na świecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań pokazują, że większość "brakujących" czy też nieodkrytych gatunków na świecie zamieszkuje regiony, które już zostały zidentyfikowane przez naukowców jako priorytetowe do objęcia ochroną przyrody.

  Dodano: 14.07.2011. 16:17  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania ofert na opracowanie instrumentu stymulującego inwestycje w czyste technologie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania ofert na opracowanie instrumentu stymulującego inwestycje w czyste technologie przy użyciu uprawnień do emisji w ramach europejskiego systemu handlu emisjami.

  Dodano: 14.07.2011. 15:17  Czytaj więcej

  Nowe badania wskazują na zagrożenie zdolności oceanu do zatrzymywania CO2

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ocean to największe narzędzie Ziemi do zarządzania emisjami, pochłaniające niemal jedną trzecią całego antropogenicznego dwutlenku węgla. Ale jak długo ten największy absorber dwutlenku węgla na planecie jest w stanie pełnić swoją rolę? Międzynarodowy zespół naukowców, finansowany ze środków unijnych, przeanalizował, jak zmiany klimatu wpływają na zdolność oceanu do pochłaniania emisji dwutlenku węgla.

  Dodano: 13.07.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Niedźwiedzie polarne odkrywają swoje irlandzkie korzenie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowany ze środków europejskich, międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że drzewo genealogiczne niedźwiedzia polarnego doprowadziłoby do samicy niedźwiedzia brunatnego, która żyła od około 20.000 do 50.000 lat temu, w połowie ostatniej epoki lodowcowej, w rejonie współczesnej Irlandii.

  Dodano: 12.07.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Znaczące inwestycje w ekologiczną energetykę na świecie w 2010 r. - raport UNEP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Inwestycje w ekologiczne źródła energii wzrosły w 2010 r. o niemal jedną trzecią, do czego przyczynił się głównie rynek europejski, na którym odnotowano wzrost liczby instalacji paneli słonecznych na dachach budynków oraz rozwój farm wiatrowych w Chinach - czytamy w najnowszym raporcie rocznym Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP) pt. "Globalne trendy w inwestycjach w odnawialne źródła energii 2011" (Global Trends in Renewable Energy Investment 2011).

  Dodano: 12.07.2011. 17:37  Czytaj więcej

  O tym jak neurobiologia odkrywa piękno

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy piękno tkwi w przedmiocie czy też zależy od upodobań patrzącego? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii sugerują, że leży ono w obszarze czołowym mózgu, a mianowicie w przyśrodkowej korze okołooczodołowej. Naukowcy z University College w Londynie twierdzą, że ten obszar mózgu "rozświetla się", kiedy człowiek odbiera piękno dzieła sztuki lub utworu muzycznego. Odkrycia, zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE, wskazują że wszystkie formy sztuki korelują, wywołując aktywność w tym samym regionie mózgu. A zatem ostatecznie nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba.

  Dodano: 11.07.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Powiększa się ptasia fonoteka Świętokrzyskiego Parku Narodowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Powiększa się ptasia fonoteka na stronie internetowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Posłuchać można już nagrań głosów 39 gatunków, które występują na terenie parku i w jego otulinie.

  Dodano: 11.07.2011. 09:47  Czytaj więcej

  Emisje z Chin spowolniły globalne ocieplenie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mniej więcej przez ostatnich 10 lat globalne ocieplenie wyhamowało, przede wszystkim za sprawą wzrostu zanieczyszczeń powietrza w Chinach, jak również pacyficznego zjawiska El Nino i niewielkiego, okresowego spadku aktywności Słońca - czytamy w najnowszym numerze tygodnika "PNAS".

  Dodano: 09.07.2011. 08:33  Czytaj więcej

  Naukowcy określają reakcje komórek na siły mechaniczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wiele aspektów zachowania komórek znajduje się pod wpływem sił mechanicznych, ale nie ma pewności co do sposobu reagowania na te siły pojedynczej komórki. Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców rzuca światło na relację między sygnałami wpływającymi na zachowanie komórek, a ich właściwościami fizycznymi. Najnowsze badania zostały częściowo dofinansowane z projektu RHOMECHANOVASC (Regulacja białek Rho przez siły mechaniczne w układzie naczyniowym), który uzyskał międzynarodowe stypendium Marie Curie dla wyjeżdżających naukowców o wartości 213.000 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Cell Biology.

  Dodano: 08.07.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Szczęśliwe orangutany z ZOO żyją dłużej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Orangutany, które czują się bardziej szczęśliwe, mają większą szansę na dłuższe życie. Te najszczęśliwsze, w porównaniu z najbardziej nieszczęśliwymi, mają realną szansę na 11 nadprogramowych lat życia - twierdzą naukowcy na łamach "Biology Letters".

  Dodano: 08.07.2011. 13:19  Czytaj więcej

  Ekolodzy: w modernizowanych budynkach giną chronione ptaki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jerzyki, kawki, gołębie i wróble to ptaki chronione prawnie, które giną w nieprawidłowo modernizowanych budynkach. O zwracanie uwagi na siedliska tych zwierząt apelowali ekolodzy w czasie środowej konferencji Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

  Dodano: 08.07.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Malejąca populacja królików zagrożeniem dla gatunków mięsożernych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przetrwanie wielu gatunków mięsożernych, w tym rysia iberyjskiego i lisa, jest uzależnione od upolowania ofiary - królika (Oryctolagus cuniculus). Hiszpańsko-argentyński zespół naukowców zbadał, jak załamanie populacji królików pod koniec lat 80. XX w. wywołane przez wirusową krwotoczną chorobę (VHD) wpłynęło negatywnie na życie niektórych mięsożerców w parku narodowym i rezerwacie przyrody Do?ana w południowo-zachodniej Hiszpanii. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Basic and Applied Ecology wskazują, że spadek populacji w znakomitej części dotknął rysia, gdyż ten średniej wielkości dziki kot nie może polować na inne ofiary.

  Dodano: 07.07.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Artystyczne rozsiewanie nasion przez rośliny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół niemieckich naukowców odkrył, że wiele roślin rozsiewa swoje nasiona w sposób niemal artystyczny.

  Dodano: 07.07.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Szwedzkie trzmiele w niebezpieczeństwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań szwedzkich pokazują, że w ciągu ostatnich 70 lat (lata 40. i 50. XX w. do chwili obecnej) zaszły radykalne zmiany w składzie i stosunkowej obfitości szwedzkiego zbiorowiska trzmieli. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B - Biological Sciences, zostały częściowo dofinansowane z projektu STEP (Status europejskich owadów zapylających i trendy), który otrzymał 3,5 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 07.07.2011. 16:17  Czytaj więcej