Polarstern zakłada obserwatorium na Oceanie Arktycznym
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNaukowcom, których prace są finansowane ze środków unijnych, udało się założyć nowe obserwatorium głębinowe do monitorowania wulkanu błotnego w regionie arktycznym. Jednostkę obserwacyjną założono podczas 24. ekspedycji arktycznej statku badawczego Polarstern, na przełomie lipca i sierpnia. Badania są częścią projektu ESONET (Europejska sieć obserwatoriów morskich), dofinansowanego na kwotę 7 mln EUR z Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.
Dodano: 08.09.2009. 15:11 Czytaj więcej
Brytyjscy naukowcy wykorzystują pleśń do budowania robotów biologicznych
opublikowane przez: Maksymilian GajdaŚluzowcowi zwykle się obrywa, ale w świecie naukowym ten protista to prawdziwa gwiazda. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że wykorzystają śluzowca do zbudowania pierwszego robota biologicznego. Takie osiągnięcie nie może pozostać bez wpływu na robotykę.
Dodano: 07.09.2009. 15:11 Czytaj więcej
Zmniejszenie emisji albo widmo niepewności geoinżynieryjnej - ostrzega raport
opublikowane przez: Maksymilian GajdaPrzyszłość Ziemi może polegać na niesprawdzonych i prawdopodobnie niebezpiecznych technikach geoinżynieryjnych, jeżeli nie uda nam się zapobiec zmianom klimatu drastyczne obniżając emisje CO2 - przestrzega nowy raport Royal Society z Wlk. Brytanii.
Dodano: 03.09.2009. 15:11 Czytaj więcej
Stypendysta FNP zafascynowany liliowcami
opublikowane przez: Piotr £a¿ewski-BanaszakChoć liliowce nie dorównujÄ… popularnoÅ›ciÄ… dinozaurom to kopalne formy tych morskich zwierzÄ…t, zbudowanych - niby kwiaty - z Å‚odygi, ramion i kielicha - potrafiÄ… fascynować naukowców. Interakcjom drapieżnik-ofiara w odniesieniu do liliowców kopalnych oraz żyjÄ…cych współczeÅ›nie poÅ›wiÄ™ca swoje badania PrzemysÅ‚aw Gorzelak z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, tegoroczny stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. "Liliowce to zwierzÄ™ta morskie, które należą do szkarÅ‚upni, podobnie jak blisko z nimi spokrewnione jeżowce czy rozgwiazdy. Dzisiejsze liliowce Å‚odygowe zajmujÄ… głębokomorskie nisze. Jest również grupa liliowców bezÅ‚odygowych, które można spotkać w pÅ‚ytkich Å›rodowiskach przyrafowych" - prezentuje przedmiot swoich zainteresowaÅ„ badawczych paleontolog. Głównym aspektem tych badaÅ„ jest próba oceny wpÅ‚ywu rozwoju drapieżników w mezozoiku na przebieg ewolucji post-paleozoicznych liliowców.
Dodano: 02.09.2009. 18:01 Czytaj więcej
Nowy czujnik rzuca światło na biologię cynku
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNaukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych, opracowali czujnik pozwalający mierzyć stężenie cynku wewnątrz komórek. Odkrycia powinny doprowadzić do lepszego poznania chorób, w których cynk odgrywa pewną rolę, takich jak cukrzyca czy Alzheimer.
Dodano: 02.09.2009. 15:11 Czytaj więcej
Europejscy naukowcy badają miejskie wyspy ciepła na rowerach, z powietrza i z kosmosu
opublikowane przez: Maksymilian GajdaTego lata zespół naukowców badał zjawisko "miejskich wysp ciepła" - powiązane ze zmianami klimatu - za pomocą sprzętu zamontowanego na rowerach w Holandii oraz przy użyciu technologii naziemnych i powietrznych w Grecji. Obydwa projekty badawcze stanowią część zakrojonych na większą skalę działań podejmowanych w celu zrozumienia zjawiska rosnących temperatur w europejskich miastach, złagodzenia go i dostosowania się do niego.
Dodano: 01.09.2009. 15:11 Czytaj więcej
Innowacyjna technologia na rzecz świeższej i lepszej żywności
opublikowane przez: Maksymilian GajdaKonsumenci chcą świeżej i bezpiecznej żywności wysokiej jakości. Ale w jaki sposób producenci mają stale spełniać te wymogi? Naukowcy z Niemiec opracowali nowy system oparty na technologii czujników metal-tlenek, dzięki której można sprawdzać jakość i bezpieczeństwo żywności w szybki i jednocześnie niedrogi oraz niezawodny sposób.
Dodano: 31.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Tajemnice fałdowania białek
opublikowane przez: Piotr £a¿ewski-BanaszakUszkodzenia biaÅ‚ek - które leżą u podstaw m.in. chorób neurodegeneracyjnych - pojawiajÄ… siÄ™ o wiele wczeÅ›niej niż pierwsze odczuwalne objawy chorobowe - odkryli naukowcy z USA. Ich pracÄ™ opublikowano na Å‚amach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Dodano: 29.08.2009. 21:44 Czytaj więcej
NEMO odkrywa nowe rozwiÄ…zania biopaliwowe
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNowy projekt unijny ma na celu opracowanie wydajnych pod względem ekonomicznym i środowiskowym technik produkcji biopaliw. W ramach inicjatywy pod nazwą NEMO (Innowacyjne wysokowydajne enzymy i mikroorganizmy do przetwarzania biomasy lignocelulozowej w bioetanol) opracowane zostaną nowe sposoby przekształcania odpadów rolnych i leśnych, takich jak słoma i wióry, na płynne biopaliwa.
Dodano: 28.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Skąd rośliny wiedzą, kiedy rosnąć?
opublikowane przez: Maksymilian GajdaZespół niemieckich naukowców, finansowany ze środków unijnych, odkrył ścieżkę sygnalizacyjną, która jest odpowiedzialna za podpowiadanie roślinom kiedy kwitnąć, nawet jeżeli brak zewnętrznego bodźca takiego jak początek wiosny.
Dodano: 27.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Raport: przedsiębiorstwa muszą robić więcej, aby obniżyć emisje dwutlenku węgla
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNajwiększe na świecie przedsiębiorstwa nie podejmują wystarczających wysiłków, aby obniżyć swoje emisje gazów cieplarnianych - czytamy w nowym raporcie pt. "Przepaść węglowa", przygotowanym przez CDP (Carbon Disclosure Project).
Dodano: 26.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Kiedy się zgubisz, kręcisz się w kółko
opublikowane przez: Maksymilian GajdaCzy zdarzyło ci się kiedykolwiek zgubić się i mieć wrażenie, że kręcisz się w kółko? Cóż, nie tylko tobie - i nie jest to jedynie wytwór twojej wyobraźni. Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił pierwszy dowód empiryczny, że ludzie rzeczywiście kręcą się w kółko, kiedy znajdą się na nieznanym terenie i nie dysponują niczym, co mogłoby posłużyć za drogowskaz. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Current Biology
Dodano: 24.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Białko Nanog niezbędne do przeprogramowania dorosłych komórek w komórki macierzyste
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNaukowcy z Japonii i Wlk. Brytanii, których prace są finansowane ze środków unijnych, rzucają nowe światło na sposób, w jaki komórki macierzyste przekształcają się w inny typ komórek. Ich odkrycie, że białko zwane Nanog leży u podstaw mechanizmu zapewniającego komórkom macierzystym ich niezwykłe właściwości, ma ogromne znaczenie dla przyszłego wykorzystania tych komórek w medycynie. Wyniki badań opisano w czasopiśmie Cell.
Dodano: 24.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Badania wskazują, że kopalnie mogą być źródłem energii geotermalnej
opublikowane przez: Maksymilian GajdaCzy widać światełko w tunelu dla szybów kopalni, które mają być zamknięte? Odpowiedzi twierdzącej udziela dwóch hiszpańskich inżynierów, twierdząc że mogą one być źródłem energii geotermalnej dostarczanej do pobliskich miejscowości. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Renewable Energy, naukowcy opisują narzędzie, które pozwoliło im oszacować ilość ciepła, jaką tunel może potencjalnie zapewnić odbiorcom przemysłowym i gospodarstwom domowym.
Dodano: 24.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Inteligentniejsze inwestowanie w klimatologię na rzecz długoterminowych oszczędności
opublikowane przez: Maksymilian GajdaKoszty dostosowania się do zmian klimatu można by zmniejszyć o 20% na całym świecie, jeżeli inwestycje w celowe badania zostaną uruchomione już teraz. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców nad prognozami zmian temperatury, których wyniki zostały opublikowane w Bulletin for the American Meteorological Society.
Dodano: 21.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Przyspieszenie walki z pożarami lasów na świecie dzięki unijnemu projektowi
opublikowane przez: Maksymilian GajdaOstatnie pożary lasów w Portugalii i północnej Hiszpanii oraz potężne powodzie w Tajwanie podkreśliły wagę szybkiego reagowania na katastrofy naturalne. W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu SAFER (Usługi i aplikacje w odpowiedzi na stan zagrożenia) prowadzone są prace, których celem jest zoptymalizować sposób reagowania na katastrofy poprzez umożliwienie szybkiego mapowania obszarów podatnych na katastrofy oraz zapewnienie innych narzędzi.
Dodano: 21.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Badania naukowe wykazują, że ocieplenie Arktyki przyczynia się do uwalniania metanu
opublikowane przez: Maksymilian GajdaWedług wyników nowych badań prowadzonych przez naukowców niemieckich i brytyjskich, które opisano w czasopiśmie Geophysical Research Letters, wzrost temperatury w Arktyce przyczynia się do uwalniania metanu z dna morskiego.
Dodano: 18.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Naukowcy określają ilościowo wpływ systemów transportu na klimat
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNaukowcy, których prace finansowane są ze środków unijnych, opublikowali raport, w którym szacują wpływ emisji z pojazdów drogowych, powietrznych i wodnych na atmosferę ziemską. Raport przygotowano w ramach projektu QUANTIFY (Ilościowe określanie wpływu globalnych i europejskich systemów transportowych na klimat), który uzyskał wsparcie w kwocie 8,39 mln EUR z Szóstego Programu Ramowego (6PR). Partnerzy projektu QUANTIFY dążą do określenia obecnego i przyszłego wpływu na klimat europejskich i międzynarodowych systemów transportowych.
Dodano: 18.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Pierwsi ludzie współcześni używają ognia do wytwarzania trwalszych i lepszych narzędzi
opublikowane przez: Maksymilian GajdaNaukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, rzucają nowe światło na behawioralną ewolucję człowieka badając, jak pierwsi współcześni ludzie w Afryce Południowej wykorzystywali ogień w celu podniesienia jakości i skuteczności narzędzi z kamienia. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Science, pokazują, że ludzie prawdopodobnie zaczęli rozwiązywać złożone problemy mniej więcej w czasie, kiedy pojawiła się współczesna linia genetyczna (200.000-150.000 lat temu), co przeczy wcześniejszym raportom, według których te umiejętności rozwinęły się później.
Dodano: 18.08.2009. 15:11 Czytaj więcej
Sekwencjonowanie genomu coraz tańsze
opublikowane przez: Piotr £a¿ewski-BanaszakW 2001 r. po raz pierwszy ludzki genom odkryÅ‚ przed nami swoje tajemnice. WÅ‚aÅ›nie w tym czasie odbyÅ‚o siÄ™ jego sekwencjonowanie. Jak olbrzymie na tamte czasy byÅ‚o to przedsiÄ™wziÄ™cie Å›wiadczÄ… liczby. Wydano wtedy miliard dolarów, a w pracÄ™ zaangażowany byÅ‚ zespół liczÄ…cy ponad 200 badaczy.
Dodano: 11.08.2009. 18:28 Czytaj więcej