• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poza granice genetyki - eksploracja sieci biologicznych w poszukiwaniu nowych terapii

  opublikowane przez: Redakcja

  Geny definiują nas i każdy inny żywy organizm. Zawierają informacje niezbędne do budowy i utrzymania komórek organizmu oraz przekazywania cech genetycznych potomstwu - od koloru oczu i włosów po podatność lub odporność na choroby.

  Dodano: 14.10.2013. 15:58  Czytaj więcej

  W poszukiwaniu genów odpowiedzialnych za choroby

  opublikowane przez: Redakcja

  Współczesna era informacji wyposaża biologię w narzędzia do pozyskiwania dużej liczby sekwencji DNA od wielu różnych gatunków. Dzięki nowoczesnej technologii sekwencjonowanie DNA jest prostsze, tańsze i wiarygodniejsze - zapewniając ogromne korzyści w zakresie diagnostyki problemów medycznych i ich leczenia.

  Dodano: 11.10.2013. 17:00  Czytaj więcej

  Lepsze wykorzystywanie wód gruntowych

  opublikowane przez: Redakcja

  Do roku 2050 około 4 miliardów ludzi mieszkać będzie w krajach borykających się z niedoborem wody. Pilnie potrzebne są innowacyjne techniki, aby wycisnąć każdą kroplę z dostępnych zasobów, a zespół europejskich naukowców jest przekonany, że dysponuje już pewnymi rozwiązaniami.

  Dodano: 18.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Opłacalna analiza białek - z niewielką pomocą robotyki

  opublikowane przez: Redakcja

  W toku projektu dofinansowanego ze środków unijnych opracowano skuteczną i opłacalną, nową metodę analizowania ruchu białek w organizmie. Wykorzystując fakt, że białka i ramiona robotyczne poruszają się w podobny sposób, zespół COMPMECH był w stanie zaadaptować pewne algorytmy do symulacji zachowań białek.

  Dodano: 16.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Skamieliny alg rzucają światło na adaptację do globalnego ocieplenia

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy myślimy o globalnym ociepleniu, zwykle pierwsze co przychodzi do głowy to: antropogeniczne emisje CO2. Sama industrializacja przyczyniła się do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, prowadząc do takich zjawisk, jak topnienie lodowców, uszkodzenia ekosystemów, pustynnienie czy coraz większe niedostatki wody pitnej. Trudno jest kwestionować jej wiodącą rolę, niemniej nadal pozostają pytania o dokładne konsekwencje globalnego ocieplenia.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Algi na paliwo

  opublikowane przez: Redakcja

  Niebiesko-zielone, oślizgłe i pojawiające się w morzach oraz słodkowodnych akwenach na całym świecie - obecność mikroalg na ogół nie wprawia w zachwyt. Ale to się może wkrótce zmienić. Zespół europejskich naukowców rozpoczął misję, której celem jest udowodnienie, że mikroalgi mogą służyć do produkcji bioetanolu jako biopaliwa za niecałe 0,40 EUR za litr.

  Dodano: 04.09.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Przełomowe prace nad doskonaleniem terapii genowej

  opublikowane przez: Redakcja

  W stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.

  Dodano: 26.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Przewidywanie uderzeń piorunów

  opublikowane przez: Redakcja

  Kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś jest niewielkie, ludzie często mówią, że łatwiej o uderzenie pioruna. Fakt niemniej jest taki, że pioruny owszem uderzają i są główną przyczyną zgonów i obrażeń związanych z pogodą.

  Dodano: 22.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe próby rozpracowania kodu życia

  opublikowane przez: Redakcja

  Odcyfrowanie genomu człowieka w 2000 r. było kamieniem milowym w historii nauki i wielkim krokiem na drodze do pełniejszego zrozumienia życia człowieka.

  Dodano: 21.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Szacowanie kosztów zmian klimatu i ich szerszego oddziaływania na społeczeństwo

  opublikowane przez: Redakcja

  W dzisiejszym zglobalizowanym i bardziej zaludnionym świecie wpływ człowieka na środowisko staje się coraz bardziej złożony i dalekosiężny, oddziałując na każdego bez wyjątku. Wraz z prognozowanym wzrostem populacji o 26% do około 9 mld w 2050 r. trend ten będzie trwać. Skuteczne reagowanie na tego typu globalne zmiany - społeczne, gospodarcze i środowiskowe - staje się coraz bardziej potrzebne.

  Dodano: 07.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Badania arktyczne dają wgląd w przyszłe zmiany klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Przewidywania poczynione na podstawie modeli klimatycznych pokazują, że do lata 2060 r. Ocean Arktyczny zostanie całkowicie pozbawiony lodu. Aczkolwiek dane o rekordowych uszczupleniach zasięgu pokrywy lodowej w latach 2007 i 2012 dowiodły, że przewidywania mogą być zbyt optymistycznie i zdaniem niektórych naukowców w ciągu tej lub następnej dekady możemy zobaczyć Arktykę bez lodu. Tak znacząca transformacja skutkować będzie niewątpliwie istotnymi następstwami dla naszego klimatu, niemniej rozbieżne są opinie co do wagi tej zmiany.

  Dodano: 12.07.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Międzynarodowa uwaga skupia się na wyzwalaczu zmian klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Wiedza naukowa o zmianach klimatu doprowadziła międzynarodowych naukowców, otrzymujących dofinansowanie ze środków unijnych, do obszaru, który uznaje się za odpowiedzialny za redystrybucję i regulację ciepła na kuli ziemskiej.

  Dodano: 27.06.2013. 15:27  Czytaj więcej