• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Piwniczki dla nietoperzy

  09.11.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Miłośnicy nietoperzy przygotowują przed zimą specjalne piwniczki w Suwalskim Parku Krajobrazowym (Podlaskie), gdzie spędzi najbliższą zimę ok. 100 tych ssaków. Większość nietoperzy jeszcze nie weszła w stan hibernacji - informuje dyrektor SPK, Teresa Świerubska.  Jak dodała, to że nietoperze w Suwalskim Parku Krajobrazowym jeszcze nie śpią, jest dość nietypowe. "W tym czasie w poprzednich latach nietoperze już zasypiały, ale w tym roku przyszło ocieplenie, są owady i nietoperze jeszcze polują" - powiedziała Świerubska.

  Przed zimą pracownicy parku i miłośnicy nietoperzy zrobili przegląd ok. 20 specjalnych piwniczek dla nietoperzy. Sprawdzili, czy nie są uszkodzone drzwiczki. Piwniczki zostały okryte słomą.

  Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" prowadzi od lat projekt ochrony nietoperzy. "Chcemy je ochronić przed wyginięciem, dlatego od kilku lat odtwarzamy warunki bytowania odpowiednie dla nietoperzy" - powiedziała Świerubska.

  Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego zimują cztery gatunki nietoperzy: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek. Latem bytują w parku nietoperze takich gatunków jak: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. 500 osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

  W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie nietoperze są w Polsce objęte ochroną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi. BUR

  PAP - Nauka w Polsce

  pz/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lironosowate, lironosy (Megadermatidae) – rodzina ssaków z rzędu nietoperzy. Grupuje największe nietoperze z podrzędu Microchiroptera. Zamieszkują strefę subtropikalną i tropikalną Starego Świata (od Afryki po Australię). Największe gatunki (australijska Macroderma gigas, indyjska Megaderma lyra) są drapieżne, polują na drobne ssaki, jaszczurki i ptaki. Mniejsze (afrykańska Lavia frons) polują na owady. Brodawkonosy (Rhinopomatidae) - rodzina ssaków z rzędów nietoperzy obejmująca 3-5 gatunków (klasyfikacja dwóch gatunków jest niepewna). Nocek Bechsteina (Myotis bechsteinii) – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z licznie reprezentowanej w Polsce w gatunki rodziny mroczkowatych.

  Straszaki, podbródnikowate (Mormoopidae) – rodzina ssaków z rzędu nietoperzy obejmująca dwa rodzaje liczące w sumie 10 gatunków, z czego dwa uznawane są za wymarłe. Zespół białego nosa (ZBN, ang. white nose syndrome, WNS) – choroba, która w ostatnich kilku latach przyczyniła się do śmierci od 5,7 do 6,7 miliona nietoperzy we wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stanowiąc poważne zagrożenie dla amerykańskich gatunków tych ssaków. Nazwa pochodzi od charakterystycznego, białego grzybiczego nalotu (w postaci strzępek grzybni Geomyces destructans) na pyskach chorych zwierząt. Nalot występuje także na skrzydłach nietoperzy. Choroba dotyczy wyłącznie hibernujących nietoperzy. Objawy zespołu białego nosa to, oprócz widocznego nalotu grzybni, utrata tkanki tłuszczowej, nietypowe zachowania podczas zimy (w tym latanie), uszkodzenia błon na skrzydłach. Infekcja powoduje zaburzenia hibernacji często prowadzące do śmierci zwierząt, na niektórych stanowiskach powodując śmiertelność ponad 75% hibernujących nietoperzy.

  Mroczek posrebrzany (Vespertilio murinus) – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z rodziny mroczkowatych licznie reprezentowanej w Polsce. Koziołek (tragus) - skórny, błoniasty wyrostek w małżowinie usznej niektórych nietoperzy. Spośród polskich gatunków wystepuje tylko u gatunków z rodziny mroczkowatych. Kształt zróżnicowany (nożowaty, grzybkowaty, rogalikowaty, u gatunków egzotycznych także inny), co umożliwia często rozróżnianie poszczególnych rodzajów i gatunków nietoperzy.

  Nocek ostrouchy, nocek ostrouszny – gatunek ssaka z rzędu nietoperzy z rodziny mroczkowatych. W krajowej literaturze nazwa ta przypisana była tradycyjnie do taksonu Myotis blythii, do którego należały dwa podgatunki - Myotis blythii blythii oraz Myotis blythii oxygnathus. Wszystkie europejskie osobniki nocka ostrousznego zaliczano do tego drugiego podgatunku. Obecnie uważa się je za dwa odrębne gatunki - Myotis blythii (występujący w Azji Środkowej) oraz Myotis oxygnathus (występujący m.in. w Europie i na Bliskim Wschodzie, do niego należałoby zaliczyć również osobniki stwierdzone dotychczas w Polsce). Stąd obecnie nazwę "nocek ostrouszny" łączy się w krajowej literaturze z naukową nazwą Myotis oxygnathus Upiorowate (Emballonuridae) – rodzina ssaków z rzędu nietoperzy obejmująca około 50 gatunków najbardziej prymitywnych nietoperzy owadożernych. Występują w strefach tropikalnej i podzwrotnikowej na całej Ziemi.

  Dodano: 09.11.2010. 00:19  


  Najnowsze