• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy przodują w obserwacjach ornitologicznych akcji Spring Alive

  04.05.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Już 10 000 obserwacji dodali uczestnicy kampanii Spring Alive na stronie www.springalive.net. Polacy są bardzo aktywnymi obserwatorami ptaków. W rankingu zajmują 2. miejsce wśród 36 państw uczestniczących w międzynarodowym projekcie edukacyjnym koordynowanym przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

  Najczęściej obserwowany gatunek to jaskółka dymówka (41 proc. obserwacji), na drugim miejscu jest bocian biały (35 proc.).

  Spring Alive to projekt edukacyjny światowej federacji towarzystw ochrony ptaków BirdLife International. Trwa szósta edycja tej międzynarodowej akcji, skierowanej głównie do dzieci i młodzieży. Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie www.springalive.net przylotu pięciu gatunków ptaków migrujących: bocianów białych, jaskółek dymówek, jerzyków, kukułek i żołn.

  W Spring Alive biorą udział mieszkańcy Anglii, Armenii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, RPA, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Węgier oraz Włosi - rekordziści w rankingu obserwacji.

  Jaskółkę dymówkę najłatwiej zaobserwować w trakcie chwytania owadów nad łąkami lub jeziorami. Jest niebiesko-czarna o kremowo-białym spodzie ciała, nieco smuklejsza od wróbla, ma wydłużone zewnętrzne sterówki. Do Polski przylatuje w kwietniu i do końca, a wraca na zimowiska od września do października. Buduje gniazda przy zabudowaniach.

  Bociana białego można spotkać na terenach trawiastych lub uprawnych, często blisko zbiorników wodnych. Lubi rozproszone drzewa, na których może gniazdować, ale nie unika siedzib ludzkich i często gnieździ się w środku wsi lub w małych miastach. Pojawia się na wysypiskach śmieci. Z białym upierzeniem tego dużego ptaka kontrastują czarne lotki, czerwone nogi i dziób. Z polski stada bocianów odlatują stadami w sierpniu i wrześniu, a wracają tu w marcu i kwietniu.

  Więcej na temat Spring Alive w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  BirdLife International (pierwotnie International Council for Bird Preservation - Międzynarodowa Rada Ochrony Ptaków) - to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona ptaków oraz ich siedlisk. BirdLife International jest federacją organizacji zajmujących się ochroną ptaków z różnych krajów, tzw. organizacji partnerskich. Polskim partnerem BirdLife International jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

  Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (dawniej Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP) – organizacja zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk. Działa w Polsce północno-wschodniej, zostało powołane do życia w 1985 roku w Białowieży.

  Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (dawniej Północnopodlaskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP) – organizacja zajmująca się ochroną ptaków i ich siedlisk. Działa w Polsce północno-wschodniej, zostało powołane do życia w 1985 roku w Białowieży.

  Dymówka, jaskółka dymówka (Hirundo rustica) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae).

  Dymówka, jaskółka dymówka (Hirundo rustica) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae).

  Sami o sobie – nieistniejący magazyn telewizyjny TVP Białystok o białoruskiej, litewskiej, rosyjskiej i ukraińskiej mniejszości narodowej, tatarskiej i romskiej mniejszości etnicznej oraz o Polakach z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy

  Nadobniczka drzewna (Tachycineta bicolor) – gatunek ptaka z rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae). Jedyny gatunek wśród północnoamerykańskich ptaków śpiewających, u którego samica gnieździ się w szacie młodocianej.

  Dodano: 04.05.2011. 00:25  


  Najnowsze