• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy walczą o ochronę przyrody w kanionie Colca w Peru

  12.10.2010. 01:20
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polscy podróżnicy i naukowcy zabiegają, aby władze Peru utworzyły park narodowy dla ochrony słynnego kanionu Colca, odkrytego 30 lat temu przez polską ekspedycję Canoandes 79.

  We wrześniu w Peru ukazała się książka przedstawiająca plon wyprawy do kanionu w latach 2008-2009 r., kierowanej przez mieszkającego w USA znanego podróżnika Jerzego Majcherczyka.

  Naukowe ustalenia poczynione w kanionie przez uczestników wyprawy, uzupełnione materiałami zebranymi przez polskich geologów w czasie kilku innych wypraw do kanionu w ostatniej dekadzie, tworzą dokumentację mającą przekonać o potrzebie utworzenia tam parku narodowego.

  W wyprawie z 2009 r., zwanej "Colca Condor 2008-2009" i sponsorowanej przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, wzięło udział pięciu Peruwiańczyków, pięciu Amerykanów i ośmiu Polaków.

  Wydana w Peru książka z wyprawy zawiera m.in. opis najbardziej niedostępnego 20-kilometrowego odcinka kanionu Colca.

  Jak powiedział PAP Jerzy Majcherczyk, przeciwne uznaniu kanionu za park narodowy są lokalne władze regionu Arequipa, które planują tam budowę dróg i mostów mogących naruszyć równowagę ekosystemu.

  Plany te, za którymi stoją interesy przemysłu wydobywczego, sporządzono - jak twierdzi polski podróżnik - bez właściwej ekspertyzy nt. ochrony środowiska naturalnego.

  PAP - Nauka w Polsce

  tzal/ ju/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kanion Colca – kanion rzeki Colca w regionie Arequipa, w Peru. Znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa. Ampato, Nevado de Ampato – stratowulkan, najwyższy szczyt w masywie Cordillera de Ampato położonym w regionie Arequipa, w południowej części Peru. Ma on wysokość 6288 m n.p.m. Znajduje się on w Andach Środkowych, na zachód od jeziora Titicaca. Na stokach masywu źródła rzeki Colca, na północ od masywu mieści się Kanion Colca. Colca (hiszp. Río Colca, kecz. Qullqa mayu) – rzeka w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach, przepływa około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa. Źródła znajdują się na zboczach szczytu Yanasalla (4886m n.p.m.)górującego nad wysokogórską równiną, będącą południową częścią Altiplano, uchodzi do Oceanu Spokojnego. Na obszarze regionu Arequipa przepływa przez Kanion Colca, według niektórych źródeł uważany za najgłębszy kanion świata.

  Inspiration Point - punkt widokowy na rzekę Yellowstone w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Jest bliźniaczym punktem do Artist Point, z tą różnicą, że leży po przeciwnej stronie Wielkiego Kanionu rzeki Yellowstone na naturalnym skalnym cyplu. Z punktu oprócz wielokolorowych, urwistych ścian kanionu można podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów w parku - wodospad Lower Yellowstone Fall. Sam punkt został rozbudowany, obecnie turyści mogą wchodzić na platformę widokową umożliwiającą podziwianie kanionu w dwie strony - w dół kanionu na zachód oraz w górę na wschód gdzie widoczny jest wodospad. Pustynia Pstra (ang. Painted Desert) – półpustynia w amerykańskim stanie Arizona na Wyżynie Kolorado. Rozciąga się od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu na północnym brzegu rzeki Małe Kolorado. Na jej terenie znajdują się rezerwaty Indian plemion Hopi i Navaho.

  Park Narodowy Zion (ang. Zion National Park) - park narodowy położony w USA w południowo-zachodniej części stanu Utah (w hrabstwach Washington, Iron i Kane). Na terenie parku występują liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon. Park położony jest 336 km na północny wschód od Las Vegas. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu. Park zajmuje obszar w zachodniej części wyżyny Kolorado i zbudowany jest ze skał piaskowcowych, które tworzą płaskie stoliwa, kręte kaniony i malownicze formy skalne przypominające zamki, iglice i wieże. Teren parku rozcięty jest głęboką doliną Rzeki Dziewiczej (ang.Virgin River). La Oroya (San Jerónimo de la Oroya) – górnicze miasto w Peru, liczące ok. 20 tys. mieszkańców. Jest znaczącym ośrodkiem przemysłu wydobywczego i hutniczego w Peru. Zaliczane jest do jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

  Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców. Ángel Javier Velásquez Quesquén (ur. 12 marca 1960 w Lambayeque) – peruwiański polityk, członek i deputowany Amerykańskiego Ludowego Sojuszu Rewolucyjnego (Alianza Popular Revolucionaria Americana, APRA), przewodniczący Kongresu Peru w latach 2008-2009. Premier Peru od 11 lipca 2009 do 14 września 2010.

  Region Arequipa – jest jednym z 24 regionów w Peru. Stolicą jest Arequipa, drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Peru.

  Yehude Simon Munaro (ur. 18 lipca 1947) - peruwiański polityk i lekarz weterynarii, gubernator regionu Lambayeque od 2002. Premier Peru od 14 października 2008 do 11 lipca 2009.

  Susana Higuchi Miyagawa (ur. 26 kwietnia 1950) – peruwiańska polityk, w latach 1990–1994 pierwsza dama Peru, deputowana do Kongresu Republiki Peru w latach 2001–2006. Park Narodowy Cutervo (Parque Nacional Cutervo) – najstarszy park narodowy Peru. Stworzony m.in. z inicjatywy biologa Salomona Vilcheza Murgi. Początkowo zajmował obszar 25 kilometrów kwadratowych, a obecnie 82. Położony jest w dystrykcie San Andrés de Cutervo, prowincji Cutervo, regionie Cajamarca.

  Park Narodowy Tsingy de Bemaraha – park narodowy położony w zachodniej części Madagaskaru. Powierzchnia 152000 ha (łącznie z rezerwatem Tsingy de Bemaraha). Obejmują krasowe formy wapienne w postaci ostrych szczytów „tsigny”, lasów kamiennych igieł i widowiskowego kanionu rzeki Manambolo. Dziewicze lasy, mangrowe zarośla i jeziora tworzą siedliska rzadkich gatunków lemurów i ptaków. W 1990 roku obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dopiero potem, w 1997 roku utworzono park narodowy. Plan ochrony - jest to dokument, który sporządza się i realizuje dla parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych, a można sporządzić także dla obszaru Natura 2000 lub jego części. Plan ochrony ustanawia się w terminie 5 lat od dnia utworzenia parku narodowego, uznania obszaru za rezerwat przyrody albo utworzenia parku krajobrazowego. Dla parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych jest podstawowym dokumentem planującym ochronę przyrody. Dla obszaru Natura 2000 takim podstawowym dokumentem jest plan zadań ochronnych, a plan ochrony sporządza się dla obszaru lub jego części tylko w razie potrzeby uszczegółowienia planowania.

  Club Atlético Universidad Nacional - peruwiański klub piłkarski z siedzibą w mieście Arequipa, stolicy regionu Arequipa.

  Dodano: 12.10.2010. 01:20  


  Najnowsze