• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ponad 100 gatunków zwierząt w Afrykarium wrocławskiego ZOO

  06.04.2012. 09:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 100 gatunków zwierząt, w tym 60 gatunków ryb raf koralowych, duże rekiny i płaszczki, tuńczyki, samogłowy, jedyne w Polsce manaty będzie można oglądać w oceanarium Afrykarium, które ma powstać we wrocławskim ZOO do 2016 r. Właśnie ruszają prace budowlane.

  W nowym pawilonie długim na 170, szerokim na 70 i głębokim na 12 metrów będzie prezentowana fauna i flora wód afrykańskich i okołoafrykańskich. Zwiedzanie będzie się zaczynać od piaszczystych plaż Morza Czerwonego. Ścieżka stopniowo będzie sprowadzać zwiedzających pod powierzchnię morza z coraz bogatszym zespołem raf koralowych. Następnie szlak doprowadzi zwiedzających nad Nil i dalej do wielkich jezior Malawi i Tanganika.

  Jak opowiadał PAP w czwartek dyrektor wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak, baseny dla m.in. rekinów będą ogromne - wielkości bloku mieszkalnego.

  Przez wybudowany tunel ze szkła akrylowego będzie można oglądać świat wód oceanicznych. W 18-metrowym tunelu będzie można obserwować jak nad głowami pływają rekiny. Natomiast środkowa część tunelu będzie miała również przeszkloną podłogę co pozwoli zwiedzającym oglądać rekiny ze wszystkich stron, również przepływające pod nogami. "Na świecie są tylko trzy takie tunele zawieszone w wodzie. Robią niesamowite wrażenie" - mówił dyrektor.

  Ponadto w oceanarium będą ryby z jezior Malawi i Tanganika oraz zwierzęta żyjące w dorzeczu Nilu. Jedną z większych atrakcji oceanarium ma być wybieg dla pingwinów - tońców, czyli afrykańskich uchatek, ważących najwyżej 5 kg. Wybieg zostanie usytuowany tuż pod restauracją w kształcie starej, zatopionej łodzi.

  Ratajszczak wyjaśnił, że oprócz nowych zwierząt, które zostaną sprowadzone specjalnie do Afrykarium, część zostanie przeniesiona do oceanarium ze starych wybiegów. "Trafią tam m.in. hipopotamy czy krokodyle dla których Afrykarium będzie prawdziwym pałacem w porównaniu do obecnego wybiegu" - żartował dyrektor.

  W oceanarium zamieszkają również niektóre gatunki małp i ptaków. Wszystkie ekspozycje mają imitować naturalne środowiska, w których przebywają zwierzęta.

  Oprócz zwiedzania będzie można w Afrykarium wziąć udział w pokazach uchatek czy obserwować indywidualne karmienie rekinów. "Każdy z nich musi być karmiony oddzielnie przez płetwonurka. Gdyby wrzucać im jedzenie do wody, to większe jadłyby za dużo, a mniejsze głodowałyby. Dlatego podczas karmienia trzeba być bardzo uważnym i przyglądać się, który ile zjadł, którego odpędzić, a którego dokarmić" - mówił Ratajszczak.

  Według firmy PB Inter-System są z Wrocławia, która podpisała już umowę na rozpoczęcie budowy oceanarium, ma to być obiekt "unikatowy na skalę europejską" i pierwszy tego typu pod względem rozwiązań technologicznych i wizualnych. Szacowany koszt inwestycji to ok. 347 mln zł. Ma zająć powierzchnię 1,4 ha.

  Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że oceanarium przyciągnie turystów z całej Polski. Przy frekwencji 1,2 mln osób rocznie, a dyrekcja ZOO zakłada, że tyle będzie odwiedzających, oceanarium będzie opłacalne.

  "Nikt do tej pory w Polsce nie podjął się jeszcze budowy tak potężnego obiektu. Będzie to pierwsze w Polsce oceanarium i największe w Europie" - mówił przedstawiciel Inter-System.

  PAP - Nauka w Polsce

  umw/ abe/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Oceanarium, akwarium morskie – zespół zbiorników wypełnionych wodą morską przeznaczonych do hodowli fauny i flory morskiej oraz oceanicznej. Oceanarium może być wykorzystywane do hodowli, prezentacji roślin i zwierząt oraz do prowadzenia badań nad ich biologią i psychiką. Oceanaria mogą być tworzone w formie akwarium, basenu lub specjalnie wydzielonej przybrzeżnej części morza. Podjęto również próby hodowli w oceanariach wielorybów oraz ryb głębinowych. Szczególnym rodzajem oceanarium jest delfinarium, a jego rozwiniętą formą - morski park rozrywki. Delfinarium – zbiornik wodny przeznaczony do hodowli, tresury i pokazów wytresowanych delfinów, a czasem innych waleni. W pierwotnym znaczeniu delfinarium to akwarium dla delfinów. W szerszym znaczeniu delfinarium nazywany jest cały obiekt, w którym znajduje się zasadniczy zbiornik, jego zaplecze techniczne oraz miejsca przeznaczone dla zwiedzających. Delfinarium jest szczególnym rodzajem oceanarium. Paradise Island - wysepka połączona mostem z Nassau, na której znajduje się kilka hoteli i oceanarium. W jednym z hoteli znajdują się bardzo ciekawe, szklane rzeźby przedstawiające Słońce, księżyc, Ziemię i niektóre inne gwiazdy i planety. W oceanarium jest wiele niezwykle rzadkich gatunków. Można tam pływać z delfinami oraz dotykać niektórych ryb.

  Monterey Bay Aquarium – oceanarium, które mieści się w Monterey, w Kalifornii, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ciudad de las Artes y las Ciencias (pol. Miasteczko Sztuki i Nauki) – kompleks w Walencji w Hiszpanii, zwane też przez mieszkańców miasta jako dzielnica „przyszłości”. Zaprojektowany został przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów Santiago Calatrava przy współpracy Felixa Candela. Na całość kompleksu składają się: centrum kulturalne i rozrywkowe awangardowe budynki. Mieści się tu największe w Europie oceanarium, a także delfinarium, kino IMAX, restauracje i muzea. Całość obejmuje obszar 350 000 m². Centrum jest „miastem w mieście” składa się z następujących struktur:

  Pier 39 (dosł. Molo 39) to centrum handlowe i popularna atrakcja turystyczna zbudowana na molo w San Francisco w USA. Na Pier 39 można znaleźć liczne sklepy, restauracje, salon gier wideo, przedstawienia uliczne, centrum informacyjne o ssakach morskich Marine Mammal Center, oceanarium Aquarium of the Bay. Można też zobaczyć uchatki kalifornijskie leżące często na deskach mariny przylegającej do molo. Ozeaneum w Stralsundzie – oceanarium stanowiące jedną z czterech placówek Niemieckiego Muzeum Morza w Stralsundzie. Jest to największa w północnej Europie placówka popularyzująca wiedzę o Bałtyku, morzach północnych i północnym Atlantyku, wybudowana w leżącym nad Morzem Bałtyckim, niemieckim mieście Stralsund, na terenie dawnego portu. Budowa obiektu została rozpoczęta w październiku 2005, dla publiczności został on udostępniony 12 lipca 2008. Koszt inwestycji szacowany jest na 60 mln euro, na które złożyły się dotacje federalne, landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, miasta Stralsund i pieniądze pozyskane z funduszy unijnych przez Niemieckie Muzeum Morskie.

  Oceaneum w Stralsundzie (niem. Ozeaneum Stralsund) – oceanarium i muzeum morskie, największa w północnej Europie placówka popularyzująca wiedzę o Bałtyku, morzach północnych i północnym Atlantyku, wybudowana w leżącym nad Morzem Bałtyckim, niemieckim mieście Stralsund, na terenie dawnego portu. Budowa obiektu została rozpoczęta w październiku 2005, dla publiczności zostało udostępnione 12 lipca 2008. Koszt inwestycji szacowany jest na 60 mln euro, na które złożyły się dotacje federalne, landu Meklemburgia-Pomorze Przednie, miasta Stralsund i pieniądze pozyskane z funduszy unijnych przez Niemieckie Muzeum Morskie. Marineland of Florida – morski park rozrywki położony niemal w całości w miejscowości Marineland i tylko w niewielkiej części w miejscowości St. Augustine w stanie Floryda. Powstał w 1938 jako oceanarium pod nazwą Marine Studios, ponownie otwarty w 2006 (po 2-letnim remoncie), a od początku 2011 roku wykupiony przez Georgia Aquarium (największe akwarium na świecie). Charakterystyczną atrakcją parki jest możliwość kąpieli w basenie z delfinami.

  Santa Monica Pier Aquarium - oceanarium w Santa Monica w Kalifornii położone na Santa Monica Pier. Od roku 2003 prowadzone jest przez Heal the Bay, organizację non-profit. Poprzednio znane było jako Ocean Discovery Center i prowadzone było przez UCLA.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  LC Corp Tower – wieżowiec mający powstać przy al. Walentego Roździeńskiego 10. Będzie się składał z dwóch części. Niższa ma sięgać 38 metrów, ale będzie przylegać do wysokiej na 106 metrów wieży. Wieża będzie miała 27 pięter. Pierwotnie projekt zakładał budowę 223 metrowej wieży, jednakże wskutek kryzysu finansowego inwestor, wrocławska firma LC Corp, zdecydował się na zmianę projektu. Park Kasai Rinkai (jap. 葛西臨海公園 Kasai Rinkai Kōen) – park utworzony na osuszonej, niewielkiej części Zatoki Tokijskiej, należący obecnie do dzielnicy Edogawa, w Tokio, w Japonii. Na terenie parku znajduje się oceanarium, diabelski młyn, rezerwat ptactwa, dwie sztuczne wyspy, wieża widokowa i hotel.

  Po przeczytaniu dyskusji do pierwszych dwóch wersji doszedłem do wniosku, że nie ma sensu próbować wprowadzić niczego nowego w tej propozycji, bo to wywoła zbyt wiele kontrowersji. Zamiast tego proponuję po prostu opisać praktykę, i nic więcej --> stąd myślę, że można by sobie podarować podpisy adminów zgadzających się na dłuższą blokadę. Zresztą była sonda (na okoliczność wersji Nuxa), która pomysł raczej odrzuciła. Ta wersja zasad ma, moim zdaniem, przede wszystkim przejść (Lcamtuf w głosowaniu do 1 wersji mówił chyba ironicznie o roku 2011...), bo dopiero wtedy będzie podstawa do prowadzenia dyskusji na temat ewentualnych zmian. Tak długo, jak długo nie będzie ustalonych zasad, żadne zmiany nie będą mogły się udać, bo nawet, jeżeli zostanie w Barze (w co wątpię) ustalony jakiś konsensus, i tak nie będzie on musiał być przestrzegany. Co innego, jeśliby dyskusja na temat zmiany istniejących zasad zakończyła się powodzeniem - wtedy rezultat zostałby wprowadzony w życie. Na razie obowiązuje prawo zwyczajowe, i trzeba je po prostu spisać. Wesela nie będzie - polski film psychologiczny z 1978 roku na podstawie opowiadania Ryszarda Binkowskiego Latoś wesel nie będzie.

  Dworzec Olsztyn Zachodni – kolejowy przystanek osobowy w Olsztynie. Usytuowany jest przy ulicy M. Konopnickiej (na terenie Osiedla Grunwaldzkiego). Posiada 3 niezadaszone perony i 4 tory (jest to trzeci co do wielkości dworzec w Olsztynie). W budynku dworca znajdują się kasy biletowe, kiosk, oraz bar. Perony połączone są przejściem podziemnym. W ramach przebudowy ul. Artyleryjskiej planowane jest przedłużenie tunelu do modernizowanej drogi. Nowy tunel będzie miał długość 113 m, z czego 33 m stanowić będzie stare, zmodernizowane, przejście istniejące dotychczas. Długość tunelu pod nowo wybudowaną ulicą Artyleryjską wyniesie 67 metrów. Reszta prowadzić będzie do ulicy Jagiełły. W ramach modernizacji tunelu wyremontowane zostaną zejścia na perony, postawione mają zostać także nowe wiaty Włóka – narzędzie uprawowe służące do włókowania. Za włókę uznaje się każde narzędzie ciągnione po powierzchni pola nie posiadające zębów zagłębiających się w glebie.

  Kościół NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie - kościół rzymskokatolicki w Szynwałdzie k. Tarnowa położony w centrum miejscowości przy drodze powiatowej Tarnów-Ryglice. Wzniesiony został w latach 1910-1918 według projektu opracowanego przez Adolfa Juliusza Stapfa w miejscu poprzedniej, drewnianej świątyni.

  Dodano: 06.04.2012. 09:33  


  Najnowsze