• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pośpiech watah i samotne wilki wyłapuje kamera

  19.01.2012. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  24-godzinny system monitorowania przejścia dla zwierząt nad drogą krajowa Poznań - Wrocław prowadzi Wielkopolski Park Narodowy. Na kanale wideo parku można zobaczyć przemykające przez całą dobę dzikie zwierzęta. 

  Głównym celem projektu było wykonanie systemu monitorowania zwierzyny przechodzącej przez przejście. Na nagraniach można zobaczyć nie tylko dziki, sarny i lisy, ale również wilka, którego niezwykle trudno spotkać w Wielkopolskim Parku Narodowym.

  Automatyczne wybranie z całego monitoriungu przejścia zwierząt nie byłoby możliwe, gdyby nie opracowana w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym platforma KIWI. System pozwala na nagrywanie zwierząt w wysokiej rozdzielczości w trybie dziennym oraz nocnym.

  "Dużym wyzwaniem było znalezienie sposobu na wykrywanie zwierzyny znajdującej się na przejściu, aby uniknąć pustych nagrań" - zaznaczono na stronie PCSS. Aby automatycznie wybrać przejścia zwierząt, zastosowano m.in. bariery podczerwieni sterowane przez mikrokontroler, sprzętowe rozpoznawanie obrazów oczy dedykowany algorytm sterujący mikrokontrolera oraz algorytm przetwarzający otrzymane nagrania. Platforma opracowana przez informatyków PCSS. 

  Nagrania z monitroringu można znaleźć na stronie: http://www.wielkopolskipn.pl/index.php/park/kategoria/pl/MONITORING-PRZEJCIA-DLA-ZWIERZT/69

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zielony most – rozwiązanie architektoniczne stwarzające możliwość migracji dzikich zwierząt mimo istnienia linii kolejowych, dróg, autostrad i wszelkich urządzeń drogowych. Można wyróżnić zielone mosty do przejścia górą, jak również dołem, czyli tunele. Górne przejścia przeznaczone są głównie dla większych zwierząt, dolne natomiast dla płazów i gadów. Leśna to ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym, w skład którego wchodzi park z dwoma jeziorami :Leśny i Smug. Główną atrakcją bogato urządzonego parku jest niewielki ogród zoologiczny. W parku Leśna można spotkać dużo roślin wszelkiego gatunku, oraz zwierzęta swobodnie przemieszczające się (wiewiórki i różne gatunki ptaków). Park w centralnym swym punkcie posiada restauracje bankietową, w której organizowane są wesela, studniówki i inne imprezy okolicznościowe. Na terenie kompleksu parkowego znajdują się dwa bary (z posiłkami na gorąco i lodziarnia) oraz muszla koncertowa. Od 2007 roku w Parku odbywają się również koncerty organizowane przez MDK Kazimierz m.in. Młodzieżowe Dni Miasta (w czerwcu). Wokół zbiorników wodnych rozmieszczone są place zabaw dla dzieci i różnorakie figury zwierząt urozmaicające krajobraz. Przez Park przebiegają dwa szlaki spacerowe. We wrześniu 2011 parkowi uroczyście nadano imię Jacka Kuronia. Humanitarna ochrona zwierząt – termin wypracowany przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę każdego zwierzęcia przez cierpieniem zadawanym ze strony człowieka. Jest częścią prawa ochrony zwierząt obok gatunkowej i użytkowej ochrony zwierząt.

  Zwierzęta domowe – zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa, w odróżnieniu od zwierząt chowanych lub hodowanych z innych powodów (zwierzęta hodowlane, gospodarskie i użytkowe). Dwupromieniste (Biradiata) – zwierzęta, których ciało wykazuje symetrię dwupromienistą, tzn., że można przez nie przeprowadzić dwie płaszczyzny symetrii.

  Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) – poznańska instytucja informatyczna afiliowana przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jest jednym z polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy. Cmentarz dla zwierząt – wydzielone miejsce pochówku zwierząt domowych. Przez ustawodawców stosowany jest też termin "grzebowisko" – specjalnie w odniesieniu do większych zwierząt, bardziej gospodarczych niż domowych.

  Przejście graniczne OwsiszczePíšť – dawne polsko-czeskie drogowe przejście graniczne położone w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice. Po polskiej stronie prowadzi do niego droga wojewódzka nr 936, a po czeskiej droga krajowa nr 466. Przejście d-d – szczególny rodzaj przejścia elektronowego, w którym elektron przeskakuje z jednego poziomu d na inny, wyżej położony poziom d. Przejścia te zachodzą tylko dla kompleksów metali przejściowych.

  Czasem w artykułach pojawia się zwrot "człowieka i zwierząt" albo "zwierząt i człowieka" albo "ludzi i zwierząt" albo "zwierząt i ludzi" (możliwe że jeszcze jakiś w tym stylu). Proponuje w ramach ujednolicania stosować zawsze jeden zwrot taki jak na przykład: zwierząt w tym człowieka (ewentualnie do rozpatrzenia "człowieka i innych zwierząt" albo jakiś inny - byle zawsze ten sam). Zmianę taką proponuje wprowadzać tylko przy okazji. Opinie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:54, 12 mar 2012 (CET)

  Dodano: 19.01.2012. 00:11  


  Najnowsze