• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Potomstwo myszy CBA dobrze słyszy

  13.11.2009. 17:22
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Myszy z kiepskim słuchem skrzyżowane z myszami słyszącymi jeszcze gorzej dają potomstwo, które zachowuje świetny słuch do późnej starości - informuje pismo "Neurobiology of Aging".

  Choć większość z nas z wiekiem słyszy coraz gorzej, około 5 procent (głównie kobiety) zachowuje znakomity słuch do późnej starości. Najwyraźniej uszy takich osób starzeją się w mniejszym stopniu niż reszta. Naukowcom z University of Rochester Medical Center udało się w przypadku myszy uzyskać podobny efekt - choć skrzyżowali szczepy słabo słyszących myszy, ich potomstwo znakomicie słyszało do końca życia.

  Pierwszy szczep (zwany CBA), stosowany od dawna w badaniach nad słuchem, z wiekiem powoli głuchnie. Jednak wraz z utratą słuchu spada także libido - dlatego naukowcy postanowili skrzyżować je ze szczepem C57, głuchnącym szybciej, a przy tym zachowującym z wiekiem chęć do rozmnażanie. O dziwo, narodziły się myszy, które chętnie się rozmnażają i zachowują świetny słuch przez całe życie. Nowy szczep nazwano F1.

  Dzięki badaniu szczepu F1 można będzie lepiej zrozumieć zjawiska związane z utratą słuchu u ludzi i znaleźć środki zaradcze.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pułapka na myszy (inaczej łapka na myszy) – urządzenie służące do łapania lub zabijania małych gryzoni, w szczególności myszy. Większe urządzania tego typu są także stosowane do łapania szczurów. Pierwsza sprężynowa pułapka na myszy została opatentowana w Stanach Zjednoczonych w roku 1897 przez Williama Hookera. Myszy i ludzie (ang. Of Mice and Men) – filmowa adaptacja powieści amerykańskiego pisarza Johna Steinbecka, Myszy i ludzie. Dramat przedstawiający historię przyjaźni łączącej wędrownych robotników rolnych. Film zrealizowany z psychologicznym wyczuciem przenikliwości i tragizmu. SteelSeries jest duńskim producentem peryferii komputerowych, m.in. myszy, klawiatur, słuchawek i podkładek pod myszy. SteelSeries jest sponsorem e-sportu.

  Wyrównanie głośności lub objaw wyrównania głośności zwany inaczej efektem wyrównania głośności (ang. loudness recruitment) – jest to zjawisko fizjologiczne występujące w przypadku uszkodzenia słuchu, związane z szybszym przyrostem odczuwanej głośności wraz ze wzrostem natężenia bodźca akustycznego, niż w uchu prawidłowo słyszącym. Termin wyrównanie głośności został wprowadzony przez Edmunda Fowlera w 1937 roku. Acomys – rodzaj drobnych gryzoni z rodziny myszowatych (Muridae), obejmujący tzw. myszy kolczaste. Myszy te charakteryzują się posiadaniem w normalnej sierści długich, sztywnych włosów, przypominających kolce np. jeża.

  Akumetria to sposób badania słuchu, które polegają na wymawianiu szeptem z odległości 4-6 metrów słów zawierających w przewadze tony niskie oraz tony wysokie. Badający wymawia kolejne słowa i badany ma powtórzyć słowa które usłyszał. Człowiek z prawidłowym słuchem słyszy szept z odległości 5-10 metrów. Paucidentomys vermidax – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, podrodziny myszy właściwych. Odkryty został w roku 2012 w lesie deszczowym na Sulawesi.

  Rehabilitacja osób z uszkodzonym słuchem – program kompleksowych działań diagnostycznych, wychowawczych i terapeutycznych, dający dziecku niesłyszącemu optymalne warunki rozwoju i osiagania efektów na miarę indywidualnych możliwości.
  Białe myszy, białe myszki – omamy wzrokowe występujące w powiedzeniu "widzieć białe myszy" (myszki), których ujrzenie ma świadczyć o osiągnięciu stanu upojenia alkoholowego czy majaczenia.

  Próba Webera (ang. Weber test) – subiektywna metoda badania słuchu polegająca na przyłożeniu wprawionego w drgania stroika do czoła lub szczytu czaszki pacjenta. Zadaniem chorego jest określenie w którym uchu dźwięk słyszany jest głośniej. W przypadku zdrowych badanych dźwięk słyszany jest jednakowo w obu uszach. Badanemu z przewodzeniowym uszkodzeniem słuchu dźwięk wyda się głośniejszy w chorym uchu. Dzieje się tak ponieważ ucho to nie słyszy dźwięków otoczenia i może skupić się wyłącznie na odbiorze dźwięków przewodzonych drogą kostną. Taka sytuacja może być nawet uzyskana eksperymentalnie poprzez zatkanie jednego ucha palcem. Natomiast chory z odbiorczym uszkodzeniem słuchu będzie lepiej słyszał stroik w uchu zdrowym.

  Brachypelma – rodzaj ptaszników naziemnych występujących w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Zamieszkują zarówno wilgotne lasy tropikalne jak i rejony półpustynne (okolice Meksyku). Są to masywne ptaszniki, osiągają 5-8 cm długości samego ciała. Charakteryzuje je aktywność nocna, i zazwyczaj w nocy opuszczają swoje wykopane w ziemi norki w poszukiwaniu pożywienia. Chętnie też wprowadzają się do nor wykopanych przez gryzonie. Miejsca w których żyją są dosyć ciepłe (22-29 °C), jednak mają zróżnicowaną wilgotność. W przypadku ptaszników zamieszkujących półpustynne obszary wilgotność ta nie będzie wyższa niż 50-60%. Natomiast u zwierząt żyjących w dżungli niejednokrotnie jest ona wyższa niż 80%. Ptaszniki z rodzaju Brachypelma są długowieczne i nierzadko notuje się długość życia u samicy 19-20 lat. Samiec umiera zwykle po roku od ostatniego linienia, co najczęściej ma miejsce po około 3 latach od wyklucia. Zwierzęta te w naturze odżywiają się bezkręgowcami (zaczynając od larw owadów, karaczanów, szarańczy i świerszczy, a kończąc na przedstawicielach własnego gatunku). W skład ich diety wchodzą też kręgowce, tj. myszy, jaszczurki, a nawet młode wężyki.

  RSI (ang. Repetitive Strain Injury) – urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Powstają na skutek długotrwałego powtarzania czynności. Częste wśród pracowników linii montażowych, piszących na klawiaturze, graczy używających myszy komputerowych, sekretarek i pracowników IT. Choroba ta jest powodowana głównie długotrwałym utrzymywaniem tej samej pozycji ciała – siedzenie bez możliwości przerwy przez długi czas, bądź wykonywaniem powtarzających się czynności – obsługa komputera za pomocą myszy i klawiatury, praca narzędziami ręcznymi. Druciarz – wędrowny rzemieślnik zajmujący się druciarstwem, który naprawiał sprzęty gospodarstwa domowego i wyrabiał drobne przedmioty domowego użytku z drutu, np. łapki na myszy. W szczególności drutował rozbite naczynia ceramiczne, np. gliniane garnki, co polegało na silnym ściągnięciu skorup siatką drucianą.

  Fonogesty (ang. Cued Speech) - system komunikacji z ludźmi niedosłyszącymi i niesłyszącymi. Polega na wykonywaniu gestów umownych jedną ręką i jednoczesnym głośnym mówieniu. Osoba z wadą słuchu uczy się w ten sposób odczytywania wypowiedzi z ust. Deomyinae – podrodzina ssaków z rodziny myszowatych. W przeszłości umieszczano je w obrębie innych podrodzin myszy właściwych lub Dendromurinae. Czasem stosuje się do nich nazwę Acomyinae, zwłaszcza w pismach poprzedzających włączenie do nich gatunku Deomys ferugineus. Deomyinae jako nazwa starsza została w użyciu.

  Dodano: 13.11.2009. 17:22  


  Najnowsze