• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstaje proteza nogi dla myszołowa z Przemyśla

  06.12.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W University of Salford w Manchester w Wielkiej Brytanii powstaje proteza lewej nogi dla myszołowa z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował Radosław Fedaczyński, lekarz weterynarii tego ośrodka.  Ptak lewą kończynę stracił w lecie tego roku. Wpadł w sidła zastawione przez kłusownika. Uratowany od tego czasu przebywa w przemyskim ośrodku.

  "Chcąc mu zapewnić przynajmniej częściową sprawność zdecydowaliśmy się na wykonanie protezy. Specjaliści z University of Salford w Manchester, gdzie wykonuje się protezy m.in. dla słoni i pand, podjęli się tego zadania" - powiedział Fedaczyński.

  Do Wielkiej Brytanii trafił już odlew kikuta nogi myszołowa. Na jego podstawie wykonany zostanie prototyp protezy, a następnie proteza. Według Fedaczyńskiego, myszołów protezę otrzyma na początku przyszłego roku.

  Przemyski ośrodek działa od prawie dwudziestu lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia. Choć bywa, że również z województw sąsiednich.

  Myszołów jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do 130 cm. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Myszołów siwogłowy (Buteo ridgwayi) — gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny jastrzębiowatych, podrodziny myszołowów. Endemiczny dla Dominiki (Małe Antyle). Krytycznie zagrożony wyginięciem. Myszołowiec towarzyski, myszołowiec (Parabuteo unicinctus) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) charakteryzujący się czerwonymi plamami na skrzydłach. Myszołowik prążkowany, myszołowik (Buteo nitidus) – gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Czasem gatunek umieszcza się w rodzaju Asturina i funkcjonuje jako Asturina nitida.

  Proteza (pgr. prósthesis - zamocowanie, przyłączenie, dodatek ) - w medycynie oznacza sztuczne uzupełnienie brakującej części ciała lub narządu. Dziedziną wiedzy zajmującą się zagadnieniami związanymi z wykonywaniem i stosowaniem protez jest protetyka. Jest to główny dział ortopedii, ale dotyczy również dziedzin takich jak stomatologia i biomechatronika (nauka dotycząca wykorzystywania urządzeń mechanicznych w organizmie człowieka w celu zastąpienia utraconych narządów). W dzisiejszych czasach protezy są powszechnie stosowane. Zastępują narządy obarczone wrodzoną niepełnosprawnością jak i te, których pełna sprawność została utracona np. w wyniku wypadków lub chorób. Mogą dotyczyć narządów wewnętrznych np. sztuczna zastawka serca lub zewnętrznych jak np. powszechnie stosowana sztuczna szczęka. Protetyka - dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego (protezy).

  Proteza wokaliczna, samogłoska protetyczna - występująca przed rdzeniem wyrazu samogłoska, która nie stanowi przy tym przedrostka; forma protezy. W językach indoeuropejskich proteza wokaliczna charakterystyczna jest dla języka greckiego, a także albańskiego i armeńskiego, przypuszcza się jednak, że w pewnych grupach wyrazów wytworzyła się także w języku praindoeuropejskim. Wtórnie proteza wokaliczna wystąpiła w języku greckim okresu cesarstwa oraz (niezależnie) w łacinie poklasycznej i językach romańskich (por. łac. schola i fr. école, a także wł. specchio i in ispecchio). Poza językami indoeuropejskimi zjawisko to występuje np. w języku tureckim (por. Smyrna i tur. İzmir) Myszołów zwyczajny, myszołów (Buteo buteo) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Zamieszkuje Eurazję, swoje zimowiska ma w centralnej i południowo-wschodniej Afryce.

  Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki. Myszołów rdzawoskrzydły (Buteo lineatus) – gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Acciitridae). Wyróżniono kilka podgatunków B. lineatus:

  Wyłuszczenie kończyny – zabieg chirurgiczny polegający na odcięciu części lub całej kończyny na poziomie stawu, bez przecinania kości. Powierzchnia stawowa pokryta chrząstką tworzy kikut. Z części miękkich natomiast tworzy się płaty pokrywające kikut. Wyłuszczenia dokonuje się przy usuwaniu tkanki bardzo blisko stawu. Kikut po wyłuszczeniu może stwarzać gorsze niż po amputacji z przecięciem kości warunki do zastosowania protezy.

  Myszołów rdzawoskrzydły (Butastur rufipennis) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) o długości ciałą 40-43 cm. Występuje w zachodniej i środkowo-wschodniej Afryce. Jego środowisko to głównie sawanna, zakrzewienia i półpustynie.

  Implanty stomatologiczne: Implanty stomatologiczne (wszczepy śródkostne) to protezy stosowane w celu odbudowy utraconego uzębienia. Wykonane są z tytanu, który jest metalem obojętnym dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Implanty stomatologiczne są produkowane w różnych kształtach, wielkościach i mogą mieć różnie modyfikowaną powierzchnię. Implantologia jest alternatywą dla klasycznych rozwiązań protetycznych. Myszołów rdzawosterny (Buteo jamaicensis) – gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Duży i krępy drapieżnik.

  Fundacja Marka Kamińskiego - fundacja założona w 1996 roku. Zajmuje się tworzeniem i koordynacją programów edukacyjnych, organizowaniem zbiórek pieniędzy na protezy dla osób potrzebujących oraz obozów integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Do jej celów statutowych należy również wspieranie eksploracji rejonów polarnych oraz innych miejsc na kuli ziemskiej, propagowanie polarystyki i ekologii oraz promocja młodych uczestników wypraw.

  Dodano: 06.12.2010. 00:19  


  Najnowsze