• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poziom ozonu w pd.-zach. Hiszpanii znów powyżej normy

  17.04.2010. 21:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Stężenie ozonu w atmosferze na półwyspie Iberyjskim wiosną i latem od dawna przekracza bezpieczną granicę ustaloną przez Unię Europejską, wynika z danych zgromadzonych w latach 2000 - 2005 - podaje internetowy serwis "Physorg".

  Specjaliści zwracają uwagę, że wyniki ich badań pomogą politykom podejmować decyzje dotyczące ochrony środowiska i opracowywać strategie redukcji stężenia ozonu w atmosferze.

  Limity ustalone w celu ochrony ludzi i roślin zwykle są przekraczane w kwietniu i trwają przez całe lato. Podobnie podwyższony poziom ozonu jest zauważalny w wielu krajach rozwiniętych - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z hiszpańskiej narodowej agencji kosmicznej INTA i Uniwersytetu Huelva.

  Badacze ustalili, że występują dzienne cykle zmian stężenia ozonu, zgodnie z którymi minimalny poziom jest od wschodu słońca do około godz. 7 rano, a najwyższy poziom jest rejestrowany około godz. 15. Średnie stężenie waha się od 57.8 mikrogramów na metr sześcienny w rejonie Huelva do 78.5 mikrogramów na metr sześcienny w rejonie Valverde.

  Ozon troposferyczyny jest jednym z największych zanieczyszczeń atmosferycznych zarówno w rejonach rolniczych jak i przemysłowych i jako efekt utleniania wpływa na zdrowie ludzi, wegetację roślin oraz na ekosystemy. Jest też gazem cieplarnianym mającym swój udział w globalnym ociepleniu - informują naukowcy.

  Ozon jest jedną z odmian alotropowych tlenu i ma silne własności aseptyczne oraz toksyczne. Ma zastosowanie przy wyjaławianiu wody oraz pełni ważną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego ze Słońca do Ziemi. Pochłanianie to polega na reakcji rozszczepienia cząsteczki ozonu na tlen i rodnik tlenowy, która jest odwróceniem reakcji syntezy ozonu. KRF

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 17.04.2010. 21:05  


  Najnowsze