• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Próbki z najgłębszego odwiertu Antarktydy mogą zawierać dane z ostatniego zlodowacenia

  17.04.2010. 21:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy przypuszczają, że próbki pochodzące z najgłębszego odwiertu dokonanego na Półwyspie Antarktydy w jej zachodniej części na południe od Ameryki Południowej, zawierają dane z ostatniej epoki lodowcowej. Jeśli to przypuszczenie się potwierdzi, to pozyskane informacje rzucą nowe światło na zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości - napisano w komunikacie Uniwersytetu Stanowego Ohio.

  Ekspedycja badawcza zimą dokonała najgłębszego dotychczas odwiertu na Antarktydzie, sięgającego 445,6 metrów w głąb Ziemi.

  Badaniem próbek zajmą się oceanografowie, biolodzy i geolodzy. Ich głównym celem będzie odtworzenie historii klimatu Antarktydy oraz powiązań z ostatnim ociepleniem w tym regionie.

  Przed dokonaniem odwiertu naukowcy przy pomocy radaru stworzyli mapę geologiczną skał znajdujących się pod lodową czapą i wyznaczyli odpowiednie pole do pobrania próbek.

  Wiercenie rozpoczęto 31 grudnia 2009 r. W ciągu dwóch dni zespół dowiercił się na głębokość 140 metrów, kiedy wiertło zostało uwięzione w lodzie. Dlatego badacze zaczęli wiercić w innym miejscu i do 21 stycznia dotarli na głębokość 383 metrów, kiedy ponownie wiertło zostało uwięzione w lodzie. Aby je uwolnić użyli etylenu glikolu. Wiercenie dokończono do 28 stycznia. Wówczas też dokończono odwiertu z pierwszego otworu. Próbki z obu odwiertów podzielono na części o długości 1 metra i przewiedziono na zachodnie wybrzeże USA, skąd mają trafić na Uniwersytet Ohio, kiedy topniejący lód morski otworzy drogę statkowi. KRF

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szczelinowanie hydrauliczne (także hydroszczelinowanie lub rzadziej kruszenie hydrauliczne) – proces technologiczny mający na celu zwiększenie wydajności odwiertu. Proces ten przeprowadza się poprzez wpompowywanie do odwiertu płynu szczelinującego (mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem) pod wysokim ciśnieniem w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach. Dopływ do pojedynczego odwiertu - równoważnie: Dopływ do pojedynczej studni - pojęcie z zakresu hydrodynamiki podziemnej, inżynerii złożowej i hydrogeologii odnoszące się do dopływu płynu z poziomej, nieograniczonej warstwy porowatej do pionowego odwiertu. Stymulacja odwiertu to czynności prowadzące do zwiększenia przepływu ropy naftowej lub gazu ziemnego ze złoża do odwiertu.

  Deepwater Horizon – półzanurzalna, dynamicznie pozycjonowana platforma wiertnicza należącą do Transocean – największego na świecie dostawcy mobilnych konstrukcji wykorzystywanych w morskim przemyśle wydobywczym paliw kopalnych. Platforma została zbudowana w latach 1998-2001 przez południowokoreański koncern Hyundai, zarejestrowana w Majuro na Wyspach Marshalla i wydzierżawiona dla koncernu BP (umowa do sierpnia 2013). Platforma była przystosowana do dokonywania wierceń do głębokości morza do ok. 2450 m (8000 stóp), a maksymalną głębokość odwiertu podano 30 000 stóp (ok 9150 m) , aczkolwiek ustanowiła rekord świata w rzeczywistej głębokości wertykalnej (tzw. TVD – z ang. "True vertical depth") wykonanego odwiertu (10 683 m), przy zmierzonej długości otworu wynoszącej 10 685 m. Wiercenie – skrawanie w pełnym materiale za pomocą narzędzia zwanego wiertłem, w wyniku którego otrzymujemy otwór o przekroju najczęściej kołowym. Przy zastosowaniu specjalnych wierteł metodą wiercenia wtórnego możliwe jest uzyskanie otworu wielokątnego (np. trójkątnego, czworokątnego). Wiercenie wykonywane jest z pomocą wiertarek stacjonarnych lub wiertarek przenośnych, najczęściej ręcznych. Wiercenie odbywa się jeżeli wiertło się obraca, a przedmiot obrabiany pozostaje nieruchomy lub gdy wiertło jest nieruchome, a przedmiot obrabiany obraca się np.: wiercenie na tokarce.

  Trieste to batyskaf, który w roku 1960 dotarł jako pierwszy pojazd załogowy do najgłębszego punktu na ZiemiGłębi Challengera (głębokość – 10 912 metrów), znajdującego się w Rowie Mariańskim. Wiertło – narzędzie skrawające do wykonywania otworów (wiercenie) przy wykorzystaniu wiertarki lub innej obrabiarki z napędem obrotowym.

  Jezioro Przystań – jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a właściwe zatoka w północno-zachodniej części jeziora Mamry. Jezioro, mimo że nie jest wyraźnie oddzielone od głównej tafli Mamr, to różni się znacznie głębokością. O ile w większości Mamry mają głębokość nie przekraczającą 10 metrów, a najgłębsze miejsce ma 21,2 metra , to głębokości w stosunkowo małym jeziorze Przystań sięgają ponad 40 metrów. Termy Maltańskie – największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Poznaniu położony na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego niedaleko ośrodka rekreacyjnego Malta i toru Kolejki Parkowej Maltanka wiodącej do Nowego Zoo w Poznaniu. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. W basenach solankowych „Term Maltańskich” wykorzystana będzie pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna: pobierana z głębokości ponad 1 300 metrów solanka o temperaturze prawie 40°C i niskiej mineralizacji doskonale nadaje się do celów rekreacyjnych i leczniczych (planowane przyłączenie do obiektu - druga połowa 2012r.).

  Cement wiertniczy − wyspecjalizowany produkt bazujący na cemencie portlandzkim, stosowany do zapraw płynnych lub zawiesin, które są pompowane do odwiertów na głębokości nawet kilku tysięcy metrów, gdzie temperatura może przekraczać 150 °C a ciśnienie 100MPa. Podane wartości odnoszą się do głębokości ok. 5000m, ale otwory poszukiwawcze wypełniane płynną zaprawą wiercone są do głębokości 10000m. Cementy stosowane do płynnych zapraw w tych warunkach nie mogą wiązać przed osiągnięciem odległych miejsc, ale następnie muszą szybko uzyskiwać wytrzymałość tak, aby można było podjąć dalsze wiercenia. Często wymagana jest odporność cementów wiertniczych na siarczany.

  Bacillus infernus – Gram-dodatnia bakteria należąca do rodziny Bacillaceae. Opisana w 1995, gdy udało się wyhodować bakterie wydobyte ze specjalnie wykonanego w tym celu odwiertu w stanie Wirginia w USA sięgającego na głębokość 2,7 km.

  Gurguthakas (Ghurghụthakas, Gourgoúthakas) - jaskinia krasowa położona w Grecji, w zachodniej części Krety. Jest najgłębszą jaskinią Grecji, a także najgłębszą na świecie jaskinią poza stałym lądem. Głębokość 1208 metrów. Przepływa w niej podziemny potok. Została odkryta w 1992 roku. Wiertarka (dawniej także bormaszyna) – urządzenie do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów za pomocą wiertła. Może być wykorzystywana również do innych celów, np. szlifowania przy wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów.

  Wielkie Jezioro Niewolnicze (ang. Great Slave Lake, fr. Grand lac des Esclaves) – drugi pod względem powierzchni zbiornik wodny znajdujący się na obszarze Terytoriów Północno-Zachodnich w Kanadzie (zaraz po Wielkim Jeziorze Niedźwiedzim), oraz ósmy z kolei na świecie. Najgłębsze jezioro w Ameryce Północnej z maksymalną głębokością 614 metrów. Ma 480 km długości oraz od 19 do 109 km szerokości. Zajmuje powierzchnię 27 200 km². Jego objętość waha się od 1 070 km³, przez 1 580 km³, do 2 088 km³, czyniąc je 10. lub 12. z kolei pod względem objętości na świecie. Modulacja delta, (modulacja DM) – jest to próbkowanie sygnału informacyjnego z dużą częstotliwością. Koncepcja Modulacji Delta polega na zmniejszeniu dynamiki zmian wartości kolejnych próbek, a zarazem na zwiększeniu korelacji między tymi próbkami. Częstotliwość DM jest znacznie większa od częstotliwości Nyquista, co skutkuje tym, że nie ma wyraźnych zmian sygnału między dwoma sąsiadującymi próbkami, a także różnica między wartościami tych próbek jest nieznaczna. Zmiany wartości sygnału od próbki do próbki są wówczas na tyle nieznaczne, że informacja o nich (a dokładniej o tym, czy sygnał wzrósł, czy zmalał) może być zakodowana za pomocą tylko jednego znaku binarnego.

  Przełom Verdon - przełom rzeki Verdon przez wapienne skały jurajskie w południowej Francji, w Prowansji. Rzeka wyrzeźbiła w nich na długości 21 km kilkusetmetrowej głębokości kanion, jeden z najgłębszych w Europie (zob. Tara). W najgłębszym miejscu mierzy on 700 m głębokości, przy dnie kanionu ma szerokość od 6 do 100 m, górne krawędzie odległe są od siebie od 200 do 1500 m. Popularny rejon do uprawiania wspinaczki skałkowej. Wast Water - jezioro w północno-zachodniej części Anglii w Wielkiej Brytanii położone na terenie Parku Narodowego Lake District w Krainie Jezior. Długości 4,6 km. i szerokości do 600 metrów. Jest najgłębszym jeziorem w Anglii, jego głębokość dochodzi do 79 metrów.

  Katastrofa lotnicza w Kirtland - 27 maja 1957 samolot B-36 Peacemaker przewoził bombę atomową z bazy w Biggs w Teksasie (USA) do bazy w Kirtland w stanie Ohio. O godzinie 11 czasu miejscowego, podczas podejścia do lotniska w Kirtland, na wysokości około 1700 stóp (ok. 500 metrów) z samolotu wypadła, wraz z drzwiami przedziału bombowego, przewożona w nim bomba. Spadochrony wprawdzie zadziałały automatycznie, ale ze względu na małą wysokość w chwili opuszczenia samolotu - nie otworzyły się do końca. Bomba upadła siedem kilometrów na południe od bazy, ok. 500 metrów na zachód poza granicą strefy wojskowej. W wyniku uderzenia, w bombie zadziałały zapalniki ładunków klasycznych, które rozerwały bombę i wybiły w ziemi krater głębokości 3,5 i średnicy 7 metrów. Szczątki bomby rozrzucone zostały w promieniu półtora kilometra od miejsca upadku bomby. Nawiertak (wiertło centrujące) - jest narzędziem obrotowym służącym do nawierceń pod później wykonywane otwory. Stosuje się go w przypadku konieczności wiercenia na pochyłych powierzchniach lub gdy powierzchnia nie jest płaska lub w przypadku wiercenia narzędziami wiotkimi, mającymi tendencje do bicia poprzecznego.

  Dodano: 17.04.2010. 21:06  


  Najnowsze