• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Próbki z najgłębszego odwiertu Antarktydy mogą zawierać dane z ostatniego zlodowacenia

  17.04.2010. 21:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy przypuszczają, że próbki pochodzące z najgłębszego odwiertu dokonanego na Półwyspie Antarktydy w jej zachodniej części na południe od Ameryki Południowej, zawierają dane z ostatniej epoki lodowcowej. Jeśli to przypuszczenie się potwierdzi, to pozyskane informacje rzucą nowe światło na zmiany klimatyczne, które miały miejsce w przeszłości - napisano w komunikacie Uniwersytetu Stanowego Ohio.

  Ekspedycja badawcza zimą dokonała najgłębszego dotychczas odwiertu na Antarktydzie, sięgającego 445,6 metrów w głąb Ziemi.

  Badaniem próbek zajmą się oceanografowie, biolodzy i geolodzy. Ich głównym celem będzie odtworzenie historii klimatu Antarktydy oraz powiązań z ostatnim ociepleniem w tym regionie.

  Przed dokonaniem odwiertu naukowcy przy pomocy radaru stworzyli mapę geologiczną skał znajdujących się pod lodową czapą i wyznaczyli odpowiednie pole do pobrania próbek.

  Wiercenie rozpoczęto 31 grudnia 2009 r. W ciągu dwóch dni zespół dowiercił się na głębokość 140 metrów, kiedy wiertło zostało uwięzione w lodzie. Dlatego badacze zaczęli wiercić w innym miejscu i do 21 stycznia dotarli na głębokość 383 metrów, kiedy ponownie wiertło zostało uwięzione w lodzie. Aby je uwolnić użyli etylenu glikolu. Wiercenie dokończono do 28 stycznia. Wówczas też dokończono odwiertu z pierwszego otworu. Próbki z obu odwiertów podzielono na części o długości 1 metra i przewiedziono na zachodnie wybrzeże USA, skąd mają trafić na Uniwersytet Ohio, kiedy topniejący lód morski otworzy drogę statkowi. KRF

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 17.04.2010. 21:06  


  Najnowsze