• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Renifery chowają się w cieniu, krokodyle - wygrzewają na słońcu

  12.07.2010. 05:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W upalne dni w ogrodach zoologicznych najchętniej na słońcu wygrzewają się żółwie i krokodyle. Pozostałe zwierzęta - podobnie do ludzi - zazwyczaj szukają cienia i stają się bardzo leniwe. "Zwierzęta w czasie upałów zachowują się bardzo +oszczędnie+. By się nie pocić i nie nagrzewać, mało się ruszają i siedzą w cieniu. Nie chcą jeść, tylko piją wodę - zupełnie tak jak ludzie" - powiedział PAP kierownik działu hodowlanego wrocławskiego zoo Mirosław Piasecki.

  Jak wyjaśnił, zwierzęta reagują na upał podobnie do ludzi, bo grozi im takie samo niebezpieczeństwo jak człowiekowi. "Od przebywania na słońcu zwierzę może dostać udaru, czy narazić się na przegrzanie" - powiedział Piasecki.

  Dlatego - jak podkreśliła Żaneta Antosiewicz z warszawskiego ogrodu zoologicznego - podczas upałów najważniejszy dla zwierząt jest dostęp do wody. Muszą zawsze mieć świeżą wodę i zapewnione zacienione miejsce, by nie przebywały przez cały czas na pełnym słońcu. Nie mają specjalnej diety na czas upałów, ale jedzą dużo owoców.

  "Dla zwierzaków największą udręką jest futro" - powiedziała Antosiewicz. Dlatego wszystkie duże zwierzęta z futrem przede wszystkim szukają chłodnych miejsc i wilgoci. "Upały najgorzej znoszą wszelkie koty drapieżne np. pantery śnieżne - one zawsze siedzą gdzieś w cieniu" - dodała Antosiewicz.

  Jak wyjaśnił Piasecki, z basenu praktycznie nie wychodzą niedźwiedzie. Na wybiegu mają duże kąpielisko z wodospadem i siedzą zanurzone "po szyję" w wodzie. "Robimy im również specjalne lody. W wielkich kubłach w lodzie zamrażamy ryby i warzywa. Po wyjęciu z kubła próbują się do tych widocznych przez lód smakołyków dostać" - powiedział przedstawiciel wrocławskiego zoo.

  We wrocławskim ogrodzie są również np. jelenie milu, które kładą się w błocie, zbierającym się przy ich basenie. "W dodatku na grzbiet narzucają sobie wilgotną masę błotną. Wyglądają wtedy strasznie bo bardzo się brudzą, ale w ten sposób zapewniają sobie chłód" - opisał Piasecki.

  Jak powiedziała Antosiewicz błoto jest również skuteczną ochroną dla nosorożców, które chętnie przesiadują w swoim "błotnym bajorku".

  Ciężkie dni przeżywają renifery, na wolności żyjące w chłodnym klimacie. Jak tłumaczył Mirosław Piasecki, we wrocławskim zoo mają o tyle dobrze, że ich wybieg znajduje się w starej części ogrodu, w której rosną wielkie dęby. "Renifery praktycznie nie ruszają się z cienia i niemal nie wychodzą na słońce. Dodatkowo lejemy im na wybiegu wodę i robimy kałuże. Renifery bardzo lubią się tam położyć i chłodzą się +od spodu+" - opisał Piasecki.

  Z basenu chętnie korzystają również słonie. "Jest on za mały by mogły w nim pływać, ale chętnie się w nim zanurzają i kąpią, co jest dużą atrakcją dla zwiedzających" - zaznaczył Piasecki.

  Jak powiedział, szympansy i inne małpy są w tej dobrej sytuacji, że w ich pomieszczeniach można regulować temperaturę. Jeśli nawet jest im za gorąco na dworze to mogą się schronić wewnątrz.

  "Nawet wielbłądy - które wydawałoby się, że są przyzwyczajone do upału - jak tylko mają taką możliwość - to wolą się położyć w cieniu" - zaznacza przedstawiciel wrocławskiego zoo. Z kolei te z Warszawy wyglądają teraz jak łyse, bo zgubiły właśnie swoje zimowe futra; im aż tak bardzo upał nie przeszkadza.

  Na słońcu najbardziej lubią wygrzewać się krokodyle, żółwie i wszelkie gady. "Mamy trochę żółwi podrzuconych przez ludzi, które są w naszym stawie. Na co dzień ich nie widać, a w taki upalny dzień wynurzają się i wygrzewają na pniach i brzegach" - powiedział Piasecki.

  Dużo czasu przy wodzie spędzają ptaki. "Oczywiście można zobaczyć, że niektóre mają dzioby szeroko otwarte czy odchylone skrzydła, by mieć lepszą wentylację".

  Jak wyjaśniła Antosiewicz, duża część zwierząt w zoo to zwierzęta ciepłolubne. Choć upał oznacza dla nich pewne niewygody, to jednak dla słoni czy żyraf lato jest jedyną porą, w której naprawdę wreszcie mogą się nacieszyć słońcem. "Przez całą zimę siedzą w swoich pomieszczeniach i ewentualnie wychodzą tylko na krótkie spacery. Podobnie szympansy, które w zimie bardzo mało wychodzą na dwór, a jeśli wyjdą, to zaraz chorują; dla nich ta pora jest doskonała, by wreszcie skorzystać ze świeżego powietrza" - powiedziała Antosiewicz.

  Poza tym - jak zaznaczyła - zwierzęta z warszawskiego zoo nie pochodzą z wolności, tylko od kilku pokoleń mieszkają w ogrodach zoologicznych, dlatego miały czas na przystosowanie się do panującego tu klimatu. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Czasem w artykułach pojawia się zwrot "człowieka i zwierząt" albo "zwierząt i człowieka" albo "ludzi i zwierząt" albo "zwierząt i ludzi" (możliwe że jeszcze jakiś w tym stylu). Proponuje w ramach ujednolicania stosować zawsze jeden zwrot taki jak na przykład: zwierząt w tym człowieka (ewentualnie do rozpatrzenia "człowieka i innych zwierząt" albo jakiś inny - byle zawsze ten sam). Zmianę taką proponuje wprowadzać tylko przy okazji. Opinie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:54, 12 mar 2012 (CET) Humidex – wskaźnik wprowadzony do nauki przez kanadyjskich meteorologów. Opisuje on odczuwanie upałów przez przeciętnego człowieka poprzez wpływ kombinacji dwóch podstawowych czynników jakimi są temperatura i wilgotność. Jest on bardziej precyzyjny niż sama temperatura, ponieważ kiedy rośnie wilgotność powietrza, rośnie również wrażliwość ludzkiego organizmu na temperaturę. Przy większej wilgotności człowiek gorzej znosi upały. Kiedy temperatura wynosi 30 °C a wyliczony wskaźnik humidex wynosi 40, to oznacza, że wilgotne powietrze jest odczuwalne w przybliżeniu jak przy suchym powietrzu przy temperaturze 40 °C. Wskaźnik humidex jest podawany latem podczas prognoz pogody, szczególnie w Kanadzie skąd się wywodzi, by ostrzegać ludność przed upałami. Ubarwienie ochronne, ubarwienie kryptyczne, ubarwienie maskujące – ubarwienie zwierząt, mające za cel obronę przed wrogami, lub pomagające w zamaskowaniu się drapieżnika na tle środowiska podczas jego łowów. Ubarwienie ochronne polega na upodobnieniu się barwą ciała i jej deseniem do środowiska, w którym dane zwierzę żyje. Ubarwienie ochronne jest bardzo szeroko rozpowszechnione wśród zwierząt. U niektórych gatunków jest jedyną, bierną metodą obrony przed wrogami, u innych wspomaga inne metody (np. ucieczka, gruczoły jadowe, pancerz, itp.). Niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus) ma przez cały rok sierść koloru białego, jak śnieg i lód, wśród których żyje. Pasikonik żyjący wśród traw i rzekotka drzewna (Hyla arborea) żyjąca wśród liści drzew ubarwione są na zielono. Ubarwienie ochronne nie dotyczy tylko koloru, ale również deseni na ciele, które u wielu zwierząt są bardzo podobne do otoczenia w którym żyją. Np. grzbietowa powierzchnia ciała żyjącej przy dnie morskim ryby gładzicy (Pleuronectes platessa) upodabnia ją kolorem i deseniem do tego dna. Niektóre motyle mają na skrzydłach kolor i deseń identyczny, jak kora drzew, na których zwykle siadają.

  Linia boczna, linia naboczna – występujący u niektórych zwierząt zespół ciałek zmysłowych (neuromastów) wrażliwych na ruchy wody. Neuromasty odbierają wszelkie zmiany ciśnienia w wodzie, a nawet jej skład chemiczny. Zmiany te mogą być spowodowane np. przez prądy wodne, poruszające się zwierzęta (jakikolwiek ruch), fale odbite od przeszkód. Dzięki nim zwierzę ma doskonałą orientację w wodzie, również w ciemności. Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych nie przetrzymuje się zwierząt, które w opinii lekarza weterynarii nie będą nigdy zdolne do życia na wolności. Osobniki takie poddaje się eutanazji, co może stanowić konflikt między gatunkową ochroną zwierząt i humanitarną ochroną zwierząt.

  Wikipedystka:JK15Koty:
  Witam. Jestem tu nowa więc proszę o wyrozumiałość bo jeszcze nie wiem za bardzo co i jak. Jeśli możecie to poszę, abyście mi pomogli. Moimi ulubionymi zwierzętam są koty, ulubiony kwiat to róża. Z owadów najbardziej lubię ważki i biedronki. Jestem tu od nie dawna, ale uważam, że Wikipedia to super strona, najlepsza ! Lubię też dinozaury. To bardzo ciekawe zwierzęta. Zastanawialiście się może co by było jak by dinozaury nie wyginęły? Świat wyglądałby pewnie zupełnie inaczej. Wampirowate, wampiry (Desmodontinae) – podrodzina nietoperzy odżywiających się krwią zwierząt. Nietoperze te polują głównie w nocy, atakując zwierzęta (wyłącznie stałocieplne) w sposób praktycznie niezauważalny. Jest to możliwe dlatego, że ich zęby są bardzo ostre, a ślina zawiera specjalne substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi (antykoagulanty). Wampiry przecinają skórę zaatakowanych zwierząt i spijają spływającą krew. Są to niewielkie zwierzęta, masa ich ciała nie przekracza 30 g, przy rozpiętości skrzydeł do 40 cm. Potrafią latać, ale także szybko biegać i skakać. Prowadzą nocny tryb życia, w dzień ukrywając się w dziuplach drzew, jaskiniach i innych kryjówkach. Ich uzębienie liczy od 20 do 26 zębów, kły i siekacze mają postać ostrych blaszek, doskonale przecinających skórę. Nietoperze te występują w strefie tropikalnej, szczególnie rozpowszechnione są w Ameryce Środkowej i Południowej. Ich szkodliwość polega nie tylko na tym, że osłabiają zaatakowane zwierzęta. Są one również nosicielami wścieklizny.

  Humanitarna ochrona zwierząt – termin wypracowany przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę każdego zwierzęcia przez cierpieniem zadawanym ze strony człowieka. Jest częścią prawa ochrony zwierząt obok gatunkowej i użytkowej ochrony zwierząt. Choroby zwierząt, podobnie jak choroby ludzi, mogą mieć różną etiologię, od zakaźnych, wirusowych począwszy, a na zwyrodnieniowych czy autoagresyjnych skończywszy. Większość chorób zwierzęcych jest ściśle przypisana do jakiegoś taksonu, istnieją jednak również takie, które łatwo przenoszą się między grupami zwierząt. Zdarza się, że niektóre z tych chorób atakują człowieka, zwane są wówczas zoonozami.

  Piasecki Helicopter Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1940 roku przez Franka Piaseckiego jako P-V Engineering Forum, znane jako Piasecki Helicopter od 1946 roku. PV-2 był drugim helikopterem oblatanym w Stanach Zjednoczonych (po VS-300), zaprojektowanym i oblatanym przez Franka Piaseckiego w 1943 roku. W 1949 roku, Piasecki skonstruował śmigłowiec H-21 Shawnee dla USAF.

  Upał – pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza +30°C. W języku potocznym używane jest również pojęcie "skwar".

  Endochoria – sposób rozsiewania się roślin poprzez przenoszenie ich diaspor (przede wszystkim nasion) wewnątrz swojego organizmu przez zwierzęta lub ludzi. Głównie polega to na tym, że nasiona połknięte przez ludzi czy zwierzęta przechodzą nieuszkodzone przez ich układ pokarmowy i są wydalane w innym miejscu. Jest to sposób umożliwiający rozsiewanie się diaspor nieraz na bardzo znaczne odległości (np. gdy połknięte one zostaną przez ptaka odbywającego sezonową wędrówkę). Lot aktywny – lot zwierząt, który odbywa się dzięki mięśniom poruszającym skrzydła. Do zwierząt aktywnie latających należą: owady, ptaki i nietoperze. Przystosowaniem do lotu aktywnego jest zmniejszenie masy ciała. Ptaki mają spneumatyzowane, czyli wypełnione powietrzem, kości długie i okrągłe w przekroju. Kości płaskie są cienkie, w dziobie brak zębów. Samice ptaków mają tylko jeden jajnik i jeden jajowód. Samce nie posiadają narządu kopulacyjnego. Wszystkie ptaki są dlatego jajorodne, czyli ciężkie jajo jest składane na zewnątrz organizmu samicy i tu następuje jego rozwój. Ptaki mają też skrócone jelito i nie posiadają pęcherza moczowego. Wszystkie te cechy wpływają na obniżenie masy ciała. Jest to istotne, bowiem pewne inne cechy ptaka, pomocne w locie, zwiększają jego masę.

  Sakije, sakiyeh, koło perskie, harat (nazwa indyjska) to urządzenie do podnoszenia poziomu wód. Składa się z poziomo ustawionego koła zębatego, poruszającego małe koło pionowe, do którego przymocowano wiele kubłów. Poziome koło jest obracane przez zwierzęta (zazwyczaj jest to wół lub krowa). Zwierzę krąży po specjalnym torowisku. Dosyć często ma zasłonięte oczy, co zapobiega zawrotom głowy. Kubły zamocowane przy kole pionowym zanurzając się w wodzie czerpią ją a następnie, po wzniesieniu do góry, wlewają do kanału prowadzącego na pole. W zależności od wielkości koła i wysokości, na którą woda jest podnoszona a także siły zwierzęcia napędzającego sakije, typowe urządzenie może nawodnić 2-5 ha ziemi. Wszołowica zwana inaczej malofagozą jest chorobą pasożytniczą zwierząt powodowaną przez owady z rzędu Phthiraptera nazywanymi tradycyjnie wszołami. Wszołowica występuje przede wszystkim u zwierząt zaniedbanych, niedożywionych lub u takich, które są opadnięte przez inne pasożyty. Chorobotwórczość pasożytów jest znikoma przy ich niewielkiej liczbie. Powodują one niepokój, świąd skóry. Odżywiają się złuszczonym nabłonkiem, odłamkami włosów. Wyjątkowo i tylko niektóre karmią się krwią i to tylko z ran i zadrapań które powstały bez ich udziału. U ssaków problem wszołowicy dotyczy przede wszystkim koni, bydła, owiec, psów, kotów. U ptaków wszystkie gatunki ptactwa domowego mogą chorować na tą chorobę. Wszołowice zwierząt hodowlanych powodują wszoły z podrzędu Amblycera.

  Piasecki H-21 Shawnee/Workhorse (znany też jako CH-21) – amerykański dwuwirnikowy śmigłowiec transportowy zaprezentowany w 1949 roku przez przedsiębiorstwo Piasecki Helicopter. Śmigłowiec z powodu charakterystycznego wyglądu określany był mianem "latającego banana".

  Dodano: 12.07.2010. 05:18  


  Najnowsze