• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rok 2012 Rokiem Dzikich Łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym

  13.01.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rok 2012 jest "Rokiem Dzikich Łąk" w Biebrzańskim Parku Narodowym (Podlaskie) - największym takim parku w Polsce. Zaplanowano działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, konkursy, wykłady naukowe - poinformował w czwartek PAP wicedyrektor parku Andrzej Grygoruk. 

  Biebrzański Park Naukowy chroni głównie cenne obszary bagienne. Grygoruk tłumaczy, że dzikie łąki to właśnie charakterystyczne biebrzańskie otwarte przestrzenie z podmokłymi łąkami, torfowiska, gdzie żyją najważniejsze gatunki chronione w parku, m.in. ptaki wodno-błotne.

  Łąki te, dawniej były użytkowane rolniczo, później przez wiele lat zarastały.

  Obecnie Biebrzański Park Narodowy dzierżawi różnym podmiotom około 10 tys. hektarów łąk. Są one koszone, a w zamian za to rolnicy pozyskują unijne dopłaty. Na łąkach tych nie stosuje się żadnych nawozów, nie zasiewa się ich, nie zbiera się też siana na paszę. Zbierana biomasa coraz częściej ma być wykorzystywana do celów energetycznych. "Tereny te odzyskują otwarty charakter. Liczymy, że zyska na tym przyroda" - dodaje Grygoruk.

  Według dyrekcji parku, sucha jesień sprzyjała koszeniu, podobnie jak zima, bo mimo że nie ma mrozu i bagna nie są zamarznięte, łąki koszą głównie ratraki przerobione na kosiarki, które nie mają problemu z poruszaniem się po grząskim terenie. Większość terenów nad Biebrzą została wykoszona jesienią, do listopada, koszenie odbywa się jeszcze w kilku ostatnich miejscach.

  W ramach obchodów "Roku Dzikich Łąk" zaplanowano konkursy plastyczne, zajęcia edukacyjne nt. bioróżnorodności ekologicznej Biebrzy, będą wykłady naukowe w ramach Wszechnicy Biebrzańskiej. "Być może powstanie też film" - powiedział Grygoruk.

  W 2011 roku Biebrzański Park Narodowy wspólnie z kilkoma kwaterodawcami nad Biebrzą sprzedał turystom 22,5 tys. kart wstępu do parku. To o 5 tys. mniej niż rok wcześniej. Nie oznacza to jednak wprost, że mniej turystów odwiedziło park czy dolinę Biebrzy. Grygoruk przyznał, że kwaterodawcy sprzedawali bilety bez prowizji, mniej było tych kwater, gdzie dotychczas można było nabyć bilety, stąd - w ocenie parku - mniej ich sprzedano.

  Biebrzańskie bagna są największym obszarem bagienno-torfowiskowym w Polsce. Biebrzański Park Narodowy ma powierzchnię ponad 59 tys. hektarów. W 2013 roku park będzie obchodzić 20-lecie istnienia. Jak powiedział Grygoruk, rok 2013 będzie obchodzony jako "Rok Biebrzy".

  PAP - Nauka w Polsce

  kow/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz. Dąbrowa Białostocka (dawniej Dąbrowa Grodzieńska) – miasto w woj. podlaskim, w powiecie sokólskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dąbrowa Białostocka, nad Kropiwną (lewy dopływ Biebrzy), w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Położona w urozmaiconym krajobrazowo paśmie wzgórz morenowych. Ośrodek usługowy regionu rolniczego; drobny przemysł, głównie spożywczy. Biebrza – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród. Znajduje się ona na prawym brzegu Kanału Kuwasy, przy północno-zachodniej granicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Gugny – nieduża wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Trzcianne, na obrzeżu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Bagna Biebrzańskie (Kotlina Biebrzańska) – nazwa doliny rzeki Biebrzy z rozległymi bagnami i torfowiskami. Jest to obniżenie terenu o długości ponad 100 km, zajęte przez torfowiska niskie oraz leśne torfowiska wysokie. Pośród bagien znajdują się ponadto wyniesienia, zwane "grądami", "grądzikami" lub "grzędami".

  Jaminy (lit. Jominai) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w gminie Sztabin, na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego. Około 200 mieszkańców (2006). Trzcianne (jidysz: טרעסטיני, Trestiny) – wieś w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy Trzcianne. Wieś zamieszkuje ok. 607 osób. Trzcianne leży na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Gmina Trzcianne – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim, na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Woźnawieś – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Rajgród, nad rzeką Jegrznią, w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  Rezerwat przyrody Czerwone Bagno – rezerwat przyrody o powierzchni 11 629,75 ha położony na terenie gmin; Goniądz oraz Rajgród w województwie podlaskim. Typ rezerwatu: faunistyczny z licznymi okazami flory. Rezerwat położony jest na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego siedziba znajduje się w Osowcu-Twierdzy

  Osowiec-Twierdza (ros. Осовец-Крепость) – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Goniądz nad rzeką Biebrzą. W latach 1743–1827 Osowiec (jako Marcinpol) posiadał prawa miejskie. Na terenie miejscowości ma siedzibę Biebrzański Park Narodowy oraz znajduje się carska twierdza z XIX wieku.
  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.

  Szacki Park Narodowy (ukr. Шацький національний природний парк) – park narodowy położony w obwodzie wołyńskim na Ukrainie. Utworzony 28 grudnia 1983 w celu ochrony rzadkich naturalnych kompleksów w rejonie Jezior Szackich. Początkowo posiadał powierzchnię 32 515 ha; w 1999 obszar Parku został powiększony do 48 977 ha (powierzchnia całkowita). Teren parku został podzielony na cztery strefy o różnych reżimach ochronnych. Są to strefy: ochrony ścisłej (5 144,9 ha), regulowanej rekreacji (12 971,1 ha), stacjonarnej rekreacji (978 ha) i gospodarcza (29 883 ha). Największym bogactwem Parku są 24 jeziora o łącznej powierzchni 6400 ha, które stanowią około 14% jego powierzchni. Największym z nich jest jezioro Świtaź, zwane na Ukrainie Ukraińskim Bajkałem (2 750 ha). Ponad połowę powierzchni parku zajmują lasy, w większości bory sosnowe. 4% powierzchni Parku zajmują torfowiska, które występują głównie w pobliżu jezior. Największy kompleks torfowisk znajduje się we wschodniej części Parku. Około 7% powierzchni zajmują łąki, a 25% – pola uprawne i tereny zabudowane. Największą miejscowością jest osiedle miejskie Szack, w którym znajduje się siedziba dyrekcji Parku. Amazoński Park Gujany (fr. Parc amazonien de Guyane) - park narodowy w Gujanie Francuskiej. Jest największym francuskim parkiem narodowym o łącznej powierzchni 33 900 km², w tym 20 300 km² w strefie centralnej parku. Wraz z graniczącym brazylijskim Parkiem Narodowym Tumucumaque (38 800 km²) tworzą największy na świecie obszar chroniący lasy tropikalne. Projektowanie parku rozpoczęto 4 czerwca 1992 roku; w trakcie prac należało uwzględnić istnienie zamieszkujących je plemion indiańskich. Projekt finalny opublikowano 13 marca 2006 roku, a został powołany do istnienia 28 lutego 2007 r. Największym zagrożeniem dla parku jest napływ nielegalnych imigrantów z Brazylii, poszukujących w rzekach Gujany Francuskiej złota.

  Pożary w Yellowstone w 1988 roku – zespół pożarów lasów i zarośli w Parku Narodowym Yellowstone i jego okolicach (m.in. Parku Narodowym Grand Teton) latem 1988 roku. Największe tego typu zjawisko w tym regionie zanotowane w czasach historycznych – w ciągu 6 miesięcy ogień objął prawie 5 000 km², z czego w granicach parku narodowego około 3 212 km², czyli ponad ⅓ jego powierzchni. Park Narodowy Sapo - jest parkiem narodowym w hrabstwie Sinoe w Liberii. Jest największym w kraju chronionym obszarem lasów deszczowych i jedynym o statusie parku narodowego. Obejmuje drugi co do wielkości obszar wilgotnego lasu równikowego w Afryce Zachodniej po parku narodowym Taï w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zajmuje powierzchnię 1804 km² i jest położony w południowo - wschodniej części kraju.

  Dodano: 13.01.2012. 00:04  


  Najnowsze