• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rozpoczęło się rykowisko jeleni karpackich

  15.09.2011. 19:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W lasach Podkarpacia, głównie Bieszczad i Beskidu Niskiego, rozpoczęło się rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. 


  "Po ostatnich chłodniejszych nocach, przed zmrokiem i o świcie, można usłyszeć przeciągłe, tęskne stękanie i porykiwanie samców. Swe miłosne uniesienia wyrażają głośnymi stęknięciami, uderzaniem +wieńcami+ o drzewa, przeciągłym rykiem odbijającym się echem po górach" - opowiada Marszałek.

  Każdy silny byk gromadzi wokół siebie stadko łań, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji.

  Ryk godowy jelenia można usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często jego głos brany jest mylnie przez turystów za ryk niedźwiedzia.

  "Podczas rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć. Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada, tzw. chmary" - dodał rzecznik.

  Polowanie w okresie rykowiska jest jedną z największych atrakcji myśliwskich, ale - jak podkreślił Marszałek - dozwolony jest tylko odstrzał osobników z anomaliami rozwojowymi i byków starych, powyżej 10 lat. Nie dopuszcza się odstrzału byków o prawidłowej budowie poroża, traktuje się je jako byki przyszłościowe, biorące udział w reprodukcji gatunku.

  Poroże jelenia rośnie od marca do sierpnia. Jest cenionym trofeum myśliwskim. W lasach południowo-wschodniej Polski żyje około 9 tys. jeleni.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rykowisko – okres godowy jeleni, w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa ok. 4 tygodni. Samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, zaczynając tuż przed zachodem słońca, a kończąc o świcie. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. Poroże (wieniec, tyki) – twardy, kostny twór wyrastający z kości czołowej możdżeni na głowie samców jeleniowatych. Wyjątkiem jest renifer, u którego poroże wyrasta również u samic oraz piżmowiec i jelonek błotny, u których poroże nie występuje. Poroże zrzucane i nakładane jest corocznie. Stanowi ono oręż niezbędny bykowi do obrony i w walce o samice podczas godów. Jest trofeum myśliwskim i cenionym surowcem w zdobnictwie i meblarstwie. Bekowisko – okres godowy i miejsce godów danieli (Dama dama). Bekowisko odbywa się w drugiej połowie października. W tym czasie, podobnie jak byki jelenia, byk daniela wydaje charakterystyczne odgłosy, a łanie są gotowe do rozrodu.

  Bukowisko – okres godowy łosi, a także obszar, na którym przebywają łosie w tym okresie. Gody łosi odbywają się we wrześniu, niekiedy przedłużają się do połowy października. Byki staczają wtedy zacięte walki o samice zwane klępami. Encierro (dosł. zamknięcie) – przepędzanie byków ulicami miasta ze specjalnej zagrody na arenę, gdzie później biorą udział w walkach byków. Najsłynniejsze jest encierro w Pampelunie, organizowane podczas świąt zwanych sanfermines. Każdego dnia o ósmej rano kilkanaście byków wypuszcza się w trasę wąskich uliczek miasta. Bieg odbywa się po określonych odcinkach ulic, które wcześniej zostały odcięte i odpowiednio zabezpieczone. Celem biegu jest przeniesienie byków z ulicy Santo Domingo na arenę, gdzie późnym popołudniem odbywają tradycyjne walki. Trasa ma długość 825 metrów. Wielu biegnących nosi odświętny strój baskijski: białe spodnie i bluzy, czerwone paski i berety i czerwone chustki na szyję.

  Jąkanie (alalia syllabaris) − zaburzenie mowy, charakteryzujące się częstymi powtórzeniami lub przedłużeniami dźwięków, sylab czy słów, bądź częstymi zawahaniami lub pauzami zakłócającymi rytmiczny przepływ mowy. Jąkanie powinno być klasyfikowane jako zaburzenie tylko wtedy, gdy jego nasilenie jest na tyle duże, że zakłóca płynność mowy. Termin jąkanie jest głównie powiązany z bezwiednymi powtórzeniami dźwięków, ale obejmuje także odbiegające od normy wahania czy pauzy przed rozpoczęciem mowy, określane przez jąkających się jako bloki, oraz przeciąganie pewnych dźwięków, najczęściej samogłosek i półsamogłosek. Dla wielu jąkających się powtórzenia są podstawowym problemem. Bloki i przedłużenia dźwięków są tylko wyuczonymi mechanizmami, mającymi pomagać w ukrywaniu powtórzeń, ponieważ strach przed nimi w czasie publicznych wystąpień jest najczęściej główną przyczyną psychologicznego niepokoju. Termin jąkanie jest powszechnie stosowany niezależnie od stopnia nasilenia zaburzenia: obejmuje osoby z ledwie postrzegalnymi trudnościami, u których jest to zaburzenie w dużej mierze kosmetyczne, a także osoby z niezwykle dotkliwymi symptomami, w przypadku których komunikacja werbalna jest bardzo utrudniona, czasami niemal niemożliwa. Byki - położona dziś w granicach miasta Piotrkowa dawna wieś wzmiankowana jest po raz pierwszy w źródłach pisanych z 1416 roku jako własność prywatna rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf (potwora mającego głowę i skrzydła orła, a ciało lwa). Znajduje sie w północnej części miasta. Jan z Byków otrzymał dla wsi w 1454 roku prawo niemieckie.

  Herb Zabłudowa - przedstawia na srebrnej tarczy herbowej wizerunek czerwonego jelenia skaczącego w lewo. Symbolika herbu nawiązuje do jeleni żyjących w okolicznych lasach. Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego.

  Żarnowska (kaszb. Żarnowskô, niem. Czarnowske) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko nad wschodnim brzegiem jeziora Łebsko (wschodnia granica Słowińskiego Parku Narodowego w odległości 2 kilometrów od drogi wojewódzkiej nr 214 i 4 kilometrów od Łeby. W ostatnich latach Żarnowska przekształciła się w wioskę turystyczno-letniskową, a jej baza ciągle jest w fazie rozwoju. Linia brzegowa jeziora Łebsko jest idealnym miejscem do uprawiania windsurfingu, a także kitesurfingu, fragment brzegu wydzielono na kąpielisko , przy którym znajduje się taras widokowy. Na zachodnim skraju wsi, tuż na granicy Słowińskiego Parku Narodowego rozległa łąka jest areną corocznych rykowisk jeleni.

  Gantz (jap. ガンツ Gantsu) – japońska manga i anime, napisana i zilustrowana przez Hiroya Oku. Opowiada historię Keia Kurono i jego przyjaciela Masaru Kato, którzy giną podczas próby ratowania mężczyzny spod nadjeżdżającego metra i stają się częścią pośmiertnej "gry", w której biorą udział wybrani niedawno zmarli ludzie. Zasady gry są proste, biorący udział wracają na ziemię w celu wytropienia i zabicia obcych dzięki futurystycznemu wyposażeniu, które odnajdują w pokoju do którego zostają przeniesieni przed rozpoczęciem rozgrywki.

  Lista najwyższych budynków w Vancouver: Vancouver jest jednym z największych miast Kanady. Jest to także największe skupisko wysokich budynków na zachodnim wybrzeżu kraju. Obecnie w mieście tym znajduje się tylko jeden budynek przekraczający 150 metrów wysokości, jednak powyżej 100-metrowych jest aż 33. Co jest liczbą dość wysoką. Wszystkie budynki, tak jak w większości miast w tej części świata, powstało głównie w dwóch okresach: W na przełomie lat 70. i 80., oraz w okresie od początku trzeciego tysiąclecia. Najwyższe z nich powstały w tym drugim okresie, i nadal powstają. W trakcie budowy jest pretendujący do miana najwyższego w mieście 197-metrowy Living Shangri-La. Poza nim w budowie są jeszcze 3 budynki które "wskoczą" na listę najwyższych w tym mieście. Straż Marszałkowska – umundurowana formacja podległa Marszałkowi Sejmu, stanowiąca zarazem jedną z komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu, bezpośrednio nadzorowaną przez Szefa Kancelarii Sejmu. Na czele Straży Marszałkowskiej stoi Komendant Straży Marszałkowskiej, który, podobnie jak jego zastępca, jest powoływany i odwoływany przez Szefa Kancelarii Sejmu.

  Jeleni Żleb – żleb w zachodnich stokach grzbietu oddzielającego Dolinę Białego od Doliny Strążyskiej w Tatrach Zachodnich. Główny ciąg żlebu opada spod Niżniej Suchej Przełęczy na Wielką Rówień w południowo-wschodniej części Doliny Strążyskiej, zwanej Doliną Wielkiej Równi. Południowe obramowanie żlebu tworzy Jeleni Grzbiet, północne Koński Grzbiet. W górnej części krótki i skalisty grzbiecik odchodzący od Klasztorów dzieli żleb na dwie części. Jeleni Żleb jest szeroki, płytko wcięty i łatwy do przejścia, gdyż nie rosną w nim uciążliwe gąszcze, jak w otaczających go grzbietach. Jego zbocza są lesiste, a w górnych partiach skaliste. Z Końskiego Grzbietu opadają do nich ścianki o wysokości do kilkudziesięciu metrów.

  Dodano: 15.09.2011. 19:19  


  Najnowsze