• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza 11. edycja kampanii Czyste Plaże

  14.07.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nawyk segregacji odpadów ma wyrabiać u urlopowiczów 11. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku zaangażowało się w nią 11 nadmorskich gmin i Słowiński Park Narodowy.

  Kampania będzie trwała do końca wakacji. W tym roku - jak poinformował Artur Łobocki z zarządu Fundacji Recal - w jej ramach zostanie przeprowadzonych 300 edukacyjnych warsztatów dla wypoczywających nad morzem kolonistów.

  Przewidywana liczba uczestników akcji "Czyste Plaże 2010" to 12-14 tys. dzieci i młodzieży.

  Na potrzeby tegorocznej kampanii przygotowano 3,5 tys. plakatów i 24 tys. kartek pocztowych, 15 tys. worków na puszki, 30 tys. magnesów, 1,5 tys. koszulek, 4,5 tys. gier minikoszykówka, 1,5 tys. bawełnianych toreb i 1,2 tys. latarek na dynamo.

  Koalicję "Czystych Plaż" w 2010 r. tworzą: Sopot, Gdynia, Puck, Hel, Jastarnia, Władysławowo, Krokowa, Słowiński Park Narodowy (Pomorskie), Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście (Zachodniopomorskie).

  Łobocki powiedział, że w czasie poprzednich kampanii przeprowadzono łącznie prawie 1400 warsztatów, w których uczestniczyło prawie 70 tys. dzieci i młodzieży oraz zebrano prawie 3 tys. ton aluminiowych puszek.

  Z danych Fundacji Recal wynika, że w 2009 r. recykling alu-puszek w Polsce wyniósł 66 proc. Polacy piją jednak coraz więcej napojów nalewanych do aluminiowych puszek: w 1999 r. na statystycznego Polaka przypadało 30 puszek rocznie, w 2004 r. - 57, w 2009 r. - 110.

  Fundacja podaje, że zużycie jednej tony aluminium z odzysku to oszczędność 4 ton boksytów (podstawowa ruda glinu) i 700 kg ropy naftowej. Produkcja wtórnego aluminium jest zaś o 60 proc. tańsza od wytwarzania aluminium z boksytów. SIBI

  PAP - Nauka w Polsce

  kap


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ball Packaging Europe – jeden z czołowych europejskich producentów puszek do napojów. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 2800 osób w 12 fabrykach, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii oraz Serbii. The Nowodworski Foundation (wł. Nowodworski Foundation Charity for Cultural and Educational Exchange, Inc.) z siedzibą w Purdys, Nowy Jork, to amerykańska fundacja polonijna. Działa od 1999, umacnia polska tradycje i rozwija kontakty polsko-amerykańskie głównie wśród młodzieży poprzez organizacje obozów dla dzieci i młodzieży na terenie Polski, wymianę wakacyjna młodzieży polskiej i amerykańskiej, imprezy kulturalne, koncerty, wernisaże i aukcje. Nazwa fundacji pochodzi od I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Prezydentem fundacji jest Jerzy Leśniak. Kula – przyrząd rehabilitacyjny ułatwiający lub umożliwiający poruszanie się w przypadku dysfunkcji lub amputacji kończyn dolnych. Najczęściej wykonane są z teleskopowych rurek aluminiowych, w których wykonano otwory umożliwiające regulację długości podpór dopasowujące do wzrostu.

  Aluminium utwardzane dyspersyjnie (ang. sintered aluminium powder, SAP) – spiek aluminium i jego tlenku, w ilości do 20%. Dzięki ich obecności w strukturze materiału, utrzymuje on dobre własności wytrzymałościowe do temperatur bliskich 500 °C. Wykorzystywane w produkcji koszulek elementów paliwowych i konstrukcyjnych rdzeni reaktorów jądrowych. Huta Aluminium Konin – huta aluminium, mająca siedzibę w Koninie, funkcjonująca od 1966 do 2009 roku. Huta jako jedyna w Polsce wytwarzała aluminium pierwotne.

  Żyła kabla (przewodu) (ang. conductor of a cable ) - część kabla przeznaczona do przewodzenia prądu. Żyły kabli i przewodów elektroenergetycznych są wykonywane z drutów miedzianych lub aluminiowych, a niekiedy również ze stali lub bimetali. Alperm – materiał magnetyczny, stop żelaza i aluminium. Nazwa pochodzi od słowa aluminium oraz łac. ferrum ‘żelazo’. Zawiera od 10 do 17% wagowych glinu, najczęściej spotykanym składem jest 16% Al, reszta Fe. Inne nazwy to alfenol i alfer.

  Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały. Szotland – dzielnica miasta Władysławowa, położona nad Zatoką Pucką. Dawniej zamieszkana wyłącznie przez rybaków, obecnie coraz częściej wykorzystywana turystycznie. Obecnie w dolnej części Szotlandu wybudowano ścieżkę rowerową Gdynia - Puck - Swarzewo - Jastarnia - Hel.

  Stopy aluminium – tworzywa metaliczne otrzymane przez stopienie aluminium z jednym lub większą liczbą metali (bądź z niemetalami), celowo wytworzone dla uzyskania żądanych właściwości.

  Zasięg całkowity - jest to procent grupy celowej, który w czasie trwania kampanii reklamowej zetknął się z komunikatem reklamowym przynajmniej jednokrotnie. Zasięg całkowity kampanii reklamowej zwany jest też zasięgiem "1+". Jest to jedna z najważniejszych miar statystycznych kampanii reklamowej. Z uwagi na różne metodologie badań konsumpcji mediów w polskich badaniach marketingowych podawane są zasięgi całkowite kampanii reklamowych osobno dla każdego medium (TV, prasy, radia, itd.).

  Fundacja "Świat na Tak" działa od 1998 roku na rzecz młodzieży. Celem działania Fundacji jest wszechstronna pomoc młodzieży oraz promocja wolontariatu. Fundacja została zarejestrowana w grudniu 1998 roku, ale pierwsze zadanie - Samorządowy Konkurs Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" - było realizowane już 5 lat wcześniej.W 2001 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Fundacją a Minister Edukacji Narodowej o promocji wolontariatu, podejmowaniu wspólnych działań wspierających programy wychowawcze upowszechniających altruizm oraz służące rozwojowi młodzieży i właściwego przygotowania jej do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie oraz promowania programu doskonalenia nauczycieli do rozwijania wolontariatu. Sitra (arab. سترة) – miasto portowe w Bahrajnie na zachodnim wybrzeżu wyspy Sitra, położone nad Zatoką Perską. Zamieszkuje tam ponad 42 tys. mieszkańców. Na terenach Sitry funkcjonuje rafineria ropy naftowej, huta aluminium, odsalarnia wody morskiej. Pozyskuje się także gaz ziemny.

  Fria (Sabendé) – miasto w zachodniej Gwinei, położone nad rzeką Konkouré. Według danych statystycznych z 2010 mieszka w nim 129 tysięcy osób. Jest jednym z głównych w Afryce ośrodków wydobycia boksytów i produkcji aluminium. Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.

  Boral - spiek aluminium z węglikiem boru B4C (35–55%). Bardzo silnie pochłania neutrony nie wytwarzając przy tym wtórnego promieniowania gamma. Z tego powodu używa się go budowie reaktorów jądrowych używa się go do wytwarzania prętów regulacyjnych i kompensacyjnych oraz osłon przed neutronami. Jest dobrym przewodnikiem ciepła. Ze względów chemicznych i mechanicznych obustronnie pokrywany blachą aluminiową. Fundacja Hospicyjna – organizacja pożytku publicznego, działająca od 2004 roku pod auspicjami Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski (od 2004 roku jest nim ks. dr Piotr Krakowiak SAC). Głównym celem działalności Fundacji Hospicyjnej jest pomoc hospicjom i ośrodkom opieki paliatywnej oraz promowanie idei opieki hospicyjnej. Siedziba Fundacji znajduje się w Gdańsku. Fundacja Hospicyjna wspiera rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce organizując akcje charytatywne i edukacyjne na poziomie ogólnopolskim (na rzecz ponad stu hospicjów współpracujących z Fundacją Hospicyjną) i regionalnym (na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku).

  Dodano: 14.07.2010. 01:17  


  Najnowsze