• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza zbiórka pieniędzy na ratowanie Dębu Bartek

  21.09.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Zbiórkę pieniędzy na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem Dąb Bartek organizuje fundacja Odzyskaj Środowisko. Inauguracja akcji odbędzie się w sobotę w Zagnańsku (Świętokrzyskie) podczas imprezy urodzinowej najsłynniejszego polskiego pomnika przyrody.


  Kielecka Fundacja Odzyskaj Środowisko zajmuje się promowaniem ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Jak poinformowała we wtorek PAP prezes fundacji, Marta Szczecińska, w zależności od wielkości zebranej kwoty, pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji inwestycji, a także na dalsze działania związane z realizacją projektu.

  Zbiórka zostanie zainicjowana podczas obchodów 1011. urodzin Bratka. Pieniądze będą zbierano do puszek w urzędach i placówkach oświatowych przez dwa miesiące. Datki będzie można także wpłacać na specjalnie wydzielone konto.

  Koncepcję zabezpieczenia drzewa, opracowaną przez przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Drzew, prof. Marka Siewniaka, zaprezentowano wiosną. Projekt, pod kierunkiem profesora, przygotowali naukowcy z Politechniki Łódzkiej.

  Pomysł zakłada podwieszenie dębu na stalowym łuku, co ma zabezpieczyć drzewo przez przewróceniem się i złamaniem. Do łuku umiejscowionego nad koroną drzewa będzie można - za pomocą wsporników - podwiesić jego konary. Łuk będzie podparty zakotwiczonymi w gruncie odciągami linowymi.

  Ministerstwo Środowiska obiecało przeznaczyć na inwestycję 2 mln zł. Gmina Zagnańsk sama musi sfinansować m.in. dokumentację inwestycji.

  Piknik organizowany dla uczenia urodzin Bartka rozpocznie się w południe na parkingu w pobliżu drzewa. Hasło organizowanej po raz jedenasty imprezy brzmi: ,,Co zrobisz dla Bartka?". Organizatorzy chcą, aby spotkanie pomogło zintegrować różne środowiska i mieszkańców województwa świętokrzyskiego na rzecz ratowania wiekowego pomnika przyrody.

  Podczas pikniku zaplanowano m.in. występy zespołów młodzieżowych, kabaretów, koncert gitarzysty Piotra Resteckiego oraz multiinstrumentalisty Włodka Kiniorskiego.

  Organizatorami imprezy są: Fundacja ,,Szanujmy Bartka", Nadleśnictwo Zagnańsk, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Zagnańsku, Technikum Leśne w Zagnańsku oraz szkoły podstawowe w Zagnańsku i Belnie.

  Według tradycji, Dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań jego wiek szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku Bartka nie jest możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.

  Bartek jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Wysokie na 30 metrów drzewo posiada osiem konarów. Według legend, w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.

  PAP - Nauka w Polsce

  ban/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Parafia Świętej Rozalii i Świętego Marcina w Zagnańsku – parafia rzymskokatolicka w Zagnańsku (diecezja kielecka, dekanat zagnański). Erygowana w 1664. Mieści się przy ulicy Zachełmie. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni. Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Zagnańsku – parafia rzymskokatolicka w Zagnańsku (diecezja kielecka, dekanat zagnański). Erygowana w 1996. Mieści się przy ulicy Turystycznej. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni. Zagnańsk – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, siedziba gminy Zagnańsk.

  Zagnańsk Wąskotorowy – dawna wąskotorowa towarowa stacja kolejowa w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Rezerwat przyrody Zachełmie – rezerwat wodny w miejscowości Zachełmie, w gminie Zagnańsk, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Zajmuje powierzchnię 7,95 ha. Został utworzony Zarządzeniem 5/2010 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 8 listopada 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z dn. 10.11.2010 r., Nr 298, poz. 3076. Według aktu powołującego, rezerwat utworzono celem zachowania ze względów społecznych, naukowych i dydaktycznych terenu kamieniołomu Zachełmie ze stanowiskiem paleontologicznym najstarszych na świecie tropów czworonogów wraz z formami tektonicznymi, skałami i minerałami.

  Zagnańsk – stacja kolejowa w Zagnańsku, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. Obsługuje ruch towarowy oraz lokalny ruch pasażerski na odcinku KielceSkarżysko-Kamienna. W pobliżu dworca znajdują się pozostałości torowiska i infrastruktury dawnego węzła wąskotorowych kolei leśnych. Za stacją w kierunku Warszawy znajduje się niewykorzystywany posterunek odgałęźny Lekomin wraz z nieprzejezdną bocznicą prowadzącą do kamieniołomu Wiśniówka. Goleniawy – wieś niesołecka w gminie Zagnańsk w powiecie kieleckim w województwie świętokrzyskim. Według źródeł z 31 grudnia 2009 r. ludność Goleniaw wynosiła 159 osób.

  Rezerwat przyrody Górna Krasna – faunistyczny i florystyczny rezerwat przyrody w województwie świętokrzyskim, na terenie gmin: Mniów i Zagnańsk (powiat kielecki) oraz gminy Stąporków (powiat konecki). Dąb Władek z Zagrzęby – dąb szypułkowy rosnący w Karczmiskach w województwie lubelskim. Wiek drzewa ocenia się na ponad 670 lat. Posiada status pomnika przyrody. Jego obwód wynosi 825 cm, a wysokość to 32 m. Drzewo poważnie ucierpiało podczas burzy, która przeszła w nocy z 15 na 16 sierpnia 2010. Złamały się między innymi główne konary. 18 sierpnia 2010 poinformowano, iż z powodu poważnych uszkodzeń drzewo musi zostać wycięte.

  Osiedle Kaniów – osiedle w Polsce położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w [[Zagnańsk (gmina)|gminie Zagnańsk.

  Rezerwat przyrody Barcza – rezerwat przyrody nieożywionej w gminie Zagnańsk, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Leży w południowo-zachodniej części masywu góry Barcza, w pobliżu węzła drogowego Barcza łączącego drogę krajową S7 i drogę wojewódzką 750, po wschodniej stronie drogi S7.

  Włodzimierz Kiniorski (Kinior) (ur. 1952 w Zagnańsku) – polski muzyk i kompozytor, grający m.in. na saksofonie. Twórca stylu Flap, promującego eklektyzm muzyczny. Samsonów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk. Miejscowość położona w Górach Świętokrzyskich pomiędzy Pasmem Oblęgorskim w Klonowskim, od północnego zachodu zamknięta Wzgórzami Kołomańskimi.

  Pierśnica – miara stosowana w opisie drzew uzyskiwana w wyniku pomiaru drzewa na wysokości 1,3 metra nad poziomem gruntu (czyli na wysokości klatki piersiowej przeciętnego dorosłego człowieka – stąd nazwa). W naukach leśnych i dendrometrii pomiar dotyczy średnicy pnia i dostarcza jednego z głównych parametrów (obok wysokości pnia) służących do określania miąższości drzewa. W praktyce leśnej, pierśnica służy również do określania wyrażonego w m³ zapasu masy drzew na jednostce powierzchni. W ochronie przyrody w pierśnicy mierzy się zwykle obwód pnia (tzw. obwód pierśnicowy), który należy do podstawowych kryteriów kwalifikujących drzewa do ochrony w formie pomników przyrody. Samsonów-Komorniki – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk.

  Samsonów-Dudków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk. Samsonów-Piechotne – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk.

  Samsonów-Ciągłe – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk. Nazwa pochodzi od mieszkających tu dawniej ludzi, którzy pańszczyznę odrabiali wołami, przewożąc(ciągnąc) na furach rudę. Parafia Świętego Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej – parafia rzymskokatolicka w Łącznej (diecezja kielecka, dekanat zagnański). Erygowana w 1913. Mieści się przy ulicy Kamionki. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.

  Tumlin-Dąbrówka – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk. Dojazd z Kielc zapewniają autobusy komunikacji miejskiej linii 32 Bartków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk, 17 km na północ od Kielc, 10 km na północny wschód od Kostomłotów Pierwszych.

  Dodano: 21.09.2011. 00:11  


  Najnowsze