• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sekwencjonowanie kolagenu rzuca światło na skamieniałą przeszłość

  04.04.2011. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Brytyjscy naukowcy zbliżyli się o jeden krok do identyfikacji starożytnych skamielin dzięki wykonanej przez nich niedawno ekstrakcji białka z kości mamuta sprzed 600.000 lat. Badania, których wyniki zaprezentowane zostały w czasopiśmie Geochimica et Cosmochimica Acta, dostarczają informacji na temat sposobu, w jaki białko przetrwało tak wiele lat w wyjątkowo starych okazach.

  Bioarcheologowie z uniwersytetów w Yorku i Manchesterze wykorzystali spektrometrię mas ultrawysokiej rozdzielczości do wygenerowania kompletnej w 85% sekwencji kolagenu słonia z West Runton - szkieletu mamuta stepowego, który został odkryty 11 lat temu na brytyjskich klifach w Norfolk. Naukowcy są przekonani, że jest to najstarsze białko, jakie zostało poddane sekwencjonowaniu.

  Ten niemal kompletny szkielet, co do którego eksperci są przekonani, że jest najpełniejszym okazem swojego gatunku na świecie znajduje się w Norfolk Museums and Archaeology Service w Norwich.

  "Głębia czasu jest absolutnie niesamowita" - zauważa profesor Matthew Collins, bioarcheolog z Yorku i jeden z autorów artykułu. "Jeszcze kilka lat temu nie wierzyliśmy, że znajdziemy jakikolwiek kolagen w liczącym tyle lat szkielecie, nawet tak dobrze zachowanym jak słoń z West Runton" - dodaje.

  "Jesteśmy przekonani, że białko utrzymuje się w użytecznej formie dziesięć razy dłużej niż DNA, który jest zazwyczaj przydatny jedynie w odkryciach do 100.000 lat wstecz w Europie Północnej. Konsekwencją tego jest możliwość wykorzystywania sekwencjonowania kolagenu do przyjrzenia się bardzo starym, wymarłym zwierzętom. Oznacza to również, że możemy przejrzeć stare stanowiska i identyfikować szczątki na podstawie malutkich fragmentów kości."

  Wypowiadając się na temat odkrycia, naczelny autor dr Mike Buckley z Uniwersytetu w Manchesterze zauważa: "Najbardziej fascynujący jest fakt, że jest to białko o zasadniczym znaczeniu i jedno z najliczniej występujących w większości zwierząt (kręgowych), stanowiąc idealny cel dla pozyskiwania dawno utraconych informacji genetycznych."

  Odkrycie stanowi dorobek badań, w ramach których prowadzona jest analiza sekwencjonowania mamutów i mastodontów. Zespół porównał słonia z West Runton z innymi mamutami, mastodontami i współczesnymi słoniami. Mimo wieku skamieliny naukowcy pozyskali wystarczającą ilość peptydów, aby zidentyfikować szkielet z West Runton jako słoniowatego. Naukowcy wprowadzili również rozróżnienie między kolagenem słoniowatym a mamutowym.

  "Niezwykłość słonia z West Runton polega na tym, że to niemal kompletny szkielet" - wyjaśnia Nigel Larkin z Norfolk Museums and Archaeology Service, współautor artykułu. "W czasach, kiedy te zwierzęta żyły, przed epokami lodowcowymi, hieny cętkowane znacznie większe od tych zamieszkujących obecnie Afrykę żywiły się padliną, pożerając zarówno kości, jak i mięso. To oznacza, że większość skamielin z tego okresu to pojedyncze kości lub ich fragmenty, co utrudnia identyfikację. W przyszłości sekwencjonowanie kolagenu może pomóc nam w ustaleniu gatunków reprezentowanych przez najmniejsze nawet skrawki kości."

  Larkin twierdzi, że badania te będą mieć kluczowe znaczenie dla zbiorów archeologicznych i paleontologicznych zgromadzonych w muzeach i instytucjach archeologicznych na całym świecie, nie tylko w Wlk. Brytanii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Runton – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie North Norfolk. Leży 35 km na północ od miasta Norwich i 185 km na północny wschód od Londynu. Miejscowość liczy 1633 mieszkańców.

  West Runton – wieś w Anglii, w hrabstwie Norfolk, w dystrykcie North Norfolk. Leży 35 km na północ od miasta Norwich i 185 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1633 mieszkańców.

  Onychonycteris finneyi – wymarły, jeden z najbardziej prymitywnych, dotychczas poznanych, gatunków nietoperzy, którego skamieniałe, dobrze zachowane szczątki odkryła Bonnie Finney w 2003 r. w południowo-zachodniej części stanu Wyoming w USA. Gatunek został nazwany i opisany przez Nancy B. Simmons. Uważa się, że Onychonycteris finneyi stanowi brakujące pośrednie ogniwo ewolucyjne pomiędzy współczesnymi nietoperzami a ich nielotnymi praprzodkami. Odkryty przodek nietoperzy żył 52,5 mln. lat temu, w okresie wczesnego eocenu. Datę określono na podstawie analizy wieku warstw skalnych, w których spoczywał. Odkrycie Onychonycteris finneyi pozwoliło ustalić, że nietoperze zaczęły latać zanim wykształciły się u nich narządy i zdolność do echolokacji. Analiza szczątków wykazała, że w jego czaszce brak jest struktur wokół uszu umożliwiających echolokację. Wskazuje to, że w poszukiwaniu pożywienia Onychonycteris finneyi posługiwał się zmysłem wzroku lub powonienia. Rozwinięta klatka piersiowa dowodzi, że zwierzę latało, ale budowa jego skrzydeł wskazuje, że nie był on zbyt szybkim lotnikiem.

  Sama idea bardzo mi się podoba, jednak niepokoi mnie jedno: "Artykuł wymaga jeszcze trochę pracy, ale nie jest to konieczne dla pozytywnego odbioru artykuł. Jeśli artykuł nie został jeszcze zwikizowany, teraz jest ku temu odpowiednia chwila." - artykuł mający status DA musi być zwikizowany, nie wyobrażam sobie, żeby to miano zostało przyznane artykułowi, który nie spełnia tego kryterium. W związku z tym, może warto usunąć ten fragment opisu? Galileo01 Dyskusja 23:19, 20 wrz 2008 (CEST)

  Żelatyna (gelatin, ATC: B 05 AA 06) – prześwitujące, bezbarwne ciało stałe, naturalna substancja, będąca mieszaniną białek i peptydów, pozyskiwana w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. Składa się z glicyny, proliny i hydroksyproliny. Rozpuszczona w wodzie tworzy układ koloidalnyzol liofilowy, który łatwo przechodzi w żel, o ile temperatura otoczenia nie jest zbyt wysoka.

  Kolagen – główne białko tkanki łącznej. Ma ono bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej. Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej – np. do wypełniania ust.

  Chamitataxus - wymarły rodzaj borsuków zamieszkujących Amerykę Północną pod koniec miocenu 6 mln lat temu. Został opisany na podstawie niemal kompletnej czaszki znalezionej w 1935 i sklasyfikowanej jako Chamitataxus avitus. Spośród 3 rodzajów borsuków kiedykolwiek żyjących w Ameryce Północnej, Chamitataxus był najprymitywniejszy. Z tych 3 znanych rodzajów jedynie borsuk amerykański (Taxidea taxus) przetrwał do naszych czasów. Trzeci rodzaj, Pliotaxidea, jest znany wyłącznie ze skamielin.

  Dodano: 04.04.2011. 17:17  


  Najnowsze