• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śląska policja wyjaśnia sprawę śmierci orła przedniego

  23.02.2012. 22:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ornitolodzy znaleźli na Śląsku Cieszyńskim martwego orła przedniego. Badania aparatem rentgenowskim wykazały, że w jego ciele tkwiła śrucina. Policja wyjaśnia sprawę - poinformował w czwartek rzecznik cieszyńskich policjantów Rafał Domagała.   

  ,,Odpowiedź na pytanie, czy to postrzał był przyczyną śmierci, dadzą dokładne oględziny znalezionego ptaka. Policjanci badają sprawę i szukają sprawców. Orzeł przedni to bardzo rzadki ptak, który w Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną. Mieszka ich w naszym kraju około 30 par" - powiedział Domagała.

  Orzeł przedni jest najsilniejszym europejskim orłem. Potrafi unieść młodą kozicę górską. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 150 do 240 cm. Zamieszkuje północną część Afryki, środkową Azję, Amerykę Północną oraz Karpaty i Alpy. Ma brązowe upierzenie i żółty dziób, czarno zakończony.

  Martwego orła przedniego znalazł kilka dni temu współpracownik polskiego stowarzyszenia Komitet Ochrony Orłów. ,,Ptak wyposażony był w nadajnik satelitarny i radiowy, dzięki czemu szybko ustalono, że jest to młody samiec pochodzący z Czech. Został wypuszczony w 2011 roku w ramach realizowanego tam programu restytucji" - poinformował Komitet na swojej stronie internetowej.

  Miłośnicy skrzydlatych drapieżników podali, że od początku roku orzeł przebywał w Polsce. To samiec o imieniu Urban. Ostatnio bytował w rejonie Ochabów, Dębowca i Pruchnej. Teren jest tam bagnisty. Ludzie rzadko się zapuszczają do lasu. Drapieżnik przemieszczał się na niewielkie odległości. Ornitolodzy stwierdzili, że przed postrzeleniem ptak był w doskonałej kondycji. Członkowie komitetu twierdzą, że orzeł został ,,zastrzelony przez polskiego myśliwego".

  Martwy ptak był częścią międzynarodowego projektu powrotu orła przedniego do Beskidu Śląsko-Morawskiego, który od 2006 roku realizują ośrodki w Czechach, między innymi park krajobrazowy ,,Beskydy" oraz ogród zoologiczny w Ostrawie. Każdego roku odchowywane i wypuszczane są cztery do pięciu orłów przednich. Komitet podał, że pisklęta pochodzą ze Słowacji. Do końca 2011 roku wypuszczono 21 orłów przednich.

  PAP - Nauka w Polsce

  szf/ itm/ krf/bsz
  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Thunderbird – ogromny ptak ponoć żyjący w Ameryce Północnej. Według opisów ma on ok. 5 m rozpiętości skrzydeł i wygląda jak wielki orzeł. Jest to legendarne zwierzę Indian północnoamerykańskich, którzy nazywają go Ptakiem Gromem lub Ptakiem Grzmotem (ang. Thunderbird). Być może Thunderbird to Teratornis, ogromny prehistoryczny ptak podobny do sępa lub orła, o rozpiętości skrzydeł ok: 6 m. Istnieją niepotwierdzone pogłoski, że thunderbirda widziano w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Współczesna zoologia zaprzecza jego istnieniu. Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – gatunek dużego ptaka szponiastego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae) zamieszkujący północną Afrykę, środkową Azję, Amerykę Północną i Europę. Caro Dance – polski zespół tańca współczesnego, pochodzący z Siedlec wielokrotny złoty medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata w tańcu nowoczesnym. Zespół jest członkiem International Dance Organisation (IDO) oraz DaCI. Choreografem zespołu jest Iwona Orzełowska. Solistami zespołu są między innymi finaliści III, IV i V edycji programu You Can Dance - Po prostu tańcz: Izabela Orzełowska, Eliza Kindziuk, Jakub Mędrzycki, bliźniacy Sebastian i Jakub Piotrowicz. Wychowankami Caro Dance są również Jarosław Zaniewicz i Bartosz Zyśk - Tancerze Polskiego Baletu Narodowego, Marcin Mroczek, Rafał Mroczek oraz Wioletta Fiuk .

  Sikora północna (Poecile cinctus) – gatunek ptaka z rodziny sikor (Paridae) występujący zarówno w Europie i Azji jak i w Ameryce Północnej. Tak jak inne gatunki sikorowatych z rodzaju Poecile czasem jest umieszczana w ogólnym rodzaju Parus, ale wyniki szerokich badań morfologiczno-genetycznych wyraźnie pokazują, że razem z innymi spokrewnionymi gatunkami z północnej półkuli sikora północna tworzy osobny rodzaj Poecile. Sikora północna jest ptakiem osiadłym, który może przetrwać srogie zimy dzięki dużym zapasom żywności gromadzonej w ciągu całego roku. Ptak ten zamieszkuje ogromny obszar od Norwegii aż po kanadyjski Jukon (ogólnie ponad 10 000 000 km²). Badania tej sikory są stosunkowo ograniczone z powodu mroźnego klimatu i trudności terenowych tajgi, dlatego oszacowanie ogólnej populacji jest bardzo trudne. Podawane liczby wahają się od 500 000 aż do 5 milionów osobników (2003). Derkacz (zwyczajny) (Crex crex) – gatunek średniego ptaka z rodziny chruścieli (Rallidae), zamieszkujący Europę poza jej północno-wschodnią częścią oraz Azję po Zabajkale, Iran i Chiny. Zimuje w Afryce na południe od Sudanu. W Polsce nieliczny ptak lęgowy. Gnieździ się w całym kraju, jednak jest to rozkład nierównomierny: liczniejszy jest na północy i wschodzie. Większość obserwacji dotyczy jedynie jego charakterystycznego głosu, ponieważ jest to ptak bardzo płochliwy, o skrytym trybie życia.

  Herb Błażowej - tarcza herbowa herbu jest barwy czerwonej. Widnieje na niej Orzeł Biały w żółtej koronie oraz jeździec na białym koniu wspartym na przednich nogach (litewska Pogoń). Jeździec ubrany jest w niebieski strój. W lewej ręce trzyma żółtą tarczę ochronną z czerwonym krzyżem z dwoma ramionami. W prawej ręce trzyma biały miecz wzniesiony do góry nad głową. Orzeł i jeździec są oznaczone czarnymi konturami. W dolnej części herbu umieszczona jest czarna liczba 1435. Park Narodowy Retezat – park narodowy położony w południowo-zachodniej Rumunii, w Karpatach Południowych. Obszar objęty został ochroną jako park narodowy w 1935, ale tradycje ochrony sięgają roku 1840. Zajmuje powierzchnię 11.466 ha. Obejmuje najwyższe partie wysokogórskiego masywu Retezat, z kulminacją Peleaga (2509 m n.p.m.). Znajdują się tu liczne szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Na obszarze parku występują ślady działalności lodowców – cyrki, moreny i jeziora (m.in. Bucura, Zanoaga). W obszarze chronione sa naturalne lasy bukowe i mieszane lasy bukowo-jodłowo-świerkowe. Na wyższych wysokościach rozpościerają się piętra kosodrzewiny i najrozleglejszych w Rumunii borów z limbą. Występuje tu ok. 1200 gatunków roślin, w tym szczególnie zróżnicowane jastrzębce. Chroniona jest tu także specyficzna dla obszarów górskich fauna z takimi gatunkami jak: niedźwiedzie brunatne, kozice, rysie, z ptaków występują tu m.in. orzeł przedni i sęp płowy.

  Mazurek, wróbel mazurek, wróbel polny (Passer montanus) – gatunek małego ptaka z rodziny wróblowatych (Passeridae), osiadły (tylko nielicznie koczujący lub przelotny), zamieszkujący Europę i Azję. Introdukowany w Ameryce Północnej i Australii. W Polsce liczny ptak lęgowy. Herb Krapkowic - tarcza herbowa herbu jest błękitna. Widnieje na niej połowa górnośląskiego złotego orła z czarnymi szponami skierowanego w lewą stronę oraz połowa białego koła. Orzeł znajduje się po prawej stronie heraldycznej - koło po lewej. Herb pochodzi z XIV wieku, jednak w przeszłości znajdował się w nim czarny orzeł na żółtym tle (symbolizujący przynależność do Śląska, jako całości). Umieszczony był na pieczęci ogólnomiejskiej.

  Orzeł, Орёл – stacja kolejowa w mieście Orzeł, w obwodzie orłowskim, w Rosji. Znajduje się tu 6 peronów. Przed dworcem znajduje się ekologiczna figura orła, w 2008 ciemna, stworzona z gałązek brzozowych, obecnie jasna z mietelnika.

  Dodano: 23.02.2012. 22:33  


  Najnowsze