• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stacja polarna naukowców z poznańskiego UAM na Spitsbergenie

  03.08.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poznańscy naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dysponują prawdopodobnie najdalej na północ wysuniętą stałą polską placówką badawczą. Kilka dni temu zakończyli budowę stacji polarnej na wyspie Spitsbergen.

  Stację od bieguna północnego dzieli ok 1,3 tys. km. Położona jest na końcu Billefiordu w zatoce Petunia. Składa się z budowanych niemal przez cały lipiec dwóch domków o powierzchni 10 m kw. każdy, oddalonych od siebie o 10 m.

  "Do 2010 roku mieliśmy możliwość nocowania w starej traperskiej chatce, która jednak została nam odebrana. Przez pewien czas mieszkaliśmy w namiotach. Nowa stacja daje nam solidne cztery ściany, w których można spać, mamy tam ciepło i możemy w spokoju prowadzić badania" - powiedział we wtorek PAP glacjolog z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, Jakub Małecki.

  Jak ocenił, w stacji polarnej może jednocześnie mieszkać i pracować w miarę komfortowych warunkach do ośmiu naukowców.

  "W stacji nie będzie specjalnych wygód. W tamtych warunkach wystarczy nam miękkie łóżko z ciepłym śpiworem, stolik i miejsce na kuchenkę zasilaną gazem. Nie będzie tam bieżącej wody - będziemy ją czerpać z rzeczki, prąd będziemy mieli przez kilka godzin dziennie - wykorzystujemy do tego agregat prądotwórczy" - wyjaśnił.

  Koszt wybudowania bazy wyniósł ok. 100 tys. złotych. Materiały niezbędne do budowy dostarczył do zatoki Petunia na początku lipca polski statek MS "Horyzont II".

  Poznańskie badania w zatoce Petunia prowadzone są od 1983 roku. Jak wyjaśnił Małecki, dotyczą one reakcji różnych składników systemu polarnego na zmianę klimatu.

  PAP - Nauka w Polsce

  rpo/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Poznań Malta – końcowa towarowa stacja kolejowa w Poznaniu. Należała do Średzkiej Kolei Powiatowej. Została otwarta w 1898 roku razem z linią kolejową ze stacji Poznań Wschód do stacji Poznań Kobylepole. W 1903 roku została otwarta linia kolejowa z Poznania Malty do stacji Poznań Starołęka. W 1952 roku zostały rozebrane tory między stacjami Poznań Malta a stacją Poznań Brama Warszawska z powodu budowy Jeziora Maltańskiego. Petunia (Petunia Juss.) – rodzaj roślin z rodziny psiankowatych. Należące do niego gatunki pochodzą z ciepłych regionów Ameryki Południowej. Nazwa petun w języku południowoamerykańskich Indian oznacza tytoń. Gatunki petuni są rzeczywiście z nim spokrewnione i mają również podobne działanie narkotyczne. Gatunkiem typowym jest Petunia axillaris (Lam.) Britton, Stern & Poggenb. Parom (ros. prom) - nowy rosyjski pojazd wielokrotnego użytku. Zastąpi wysłużonego już Progressa, zaopatrującego stacje kosmiczne. Parom będzie bezzałogowym statkiem wielokrotnego użytku. Idea tego pojazdu jest dość nowatorska. Po umieszczeniu na niskiej orbicie Parom nie będzie powracał do atmosfery. Ładunki będą dostarczane rakietami na niską orbitę w specjalnych kontenerach nieposiadających własnego napędu. Parom, sam nieposiadający przestrzeni ładunkowej, będzie dokował do kontenera i przewoził go do stacji orbitalnej. Parom będzie posiadał dwa węzły cumownicze, dzięki czemu będzie mógł być jednocześnie podłączony do stacji orbitalnej i kontenera. Dzięki temu kosmonauci będą mieli możliwość wejścia do holownika w celu ewentualnej naprawy lub wymiany zużytych części. Parom będzie również odbierał puste (lub zawierające odpadki) kontenery ze stacji stacji orbitalnej i umieszczał je na trajektorii pozwalającej im spłonąć w atmosferze.

  Latarnia Morska Hornsund – latarnia morska Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, położona na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard w Arktyce, na terenie przystani stacji, tak zwanej Banachówce. Stacja Polarna im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie - polska stacja polarna na przedpolu Lodowca Werenskiolda na zachodnim Spitsbergenie. Została założona w 1971 roku z inicjatywy prof. Stanisława Baranowskiego. Służy jako baza wypraw geograficznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach których Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr. prowadzi badania klimatologiczne, glacjologiczne i geologiczne na Lodowcu Warenskiolda i w jego okolicach.

  Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WNGiG UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcący studentów w ośmiu kierunkach zaliczanych do nauk geograficznych, na studiach stacjonarnych (dziennych) oraz niestacjonarnych (zaocznych). Mieści się on w dwóch budynkach na poznańskim Kampusie Morasko: w Collegium Geographicum (ul. Dzięgielowa) oraz w Collegium Geologicum (ul. Maków Polnych). Przylądek Wilczka (norw. Wilczekodden) - skalisty przylądek na Spitsbergenie, na zachodnim krańcu Zatoki Białych Niedźwiedzi u północnych wybrzeży fiordu Hornsund w bezpośrednim sąsiedztwie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Nazwany na cześć austriackiego polarnika Johanna Wilczka. W latach 1957-1958 było to miejsce obozowania polskiej wyprawy naukowej.

  Pustynia lodowa (pustynia polarna) – obszar praktycznie pozbawiony pokrywy roślinnej, występuje w strefie podbiegunowej. Obszar pustyni lodowej pokrywa lądolód, czyli gruba warstwa lodu przykrywająca wielki obszar ziemi, o grubości kilku kilometrów, który powstaje w warunkach klimatu polarnego. Na pustyniach polarnych przez cały rok obserwuje się temperatury ujemne (-20 do -50 stopni C.), opady wyłącznie w postaci śniegu (do 250 mm rocznie) oraz zjawisko dnia i nocy polarnej. Pustynie lodowe obejmują przeważające obszary północnych wysp i archipelagów w Arktyce, oraz prawie całą Antarktydę, w obrębie pustyni polarnej mogą występować stanowiska szczególnie odpornych roślin. Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu (PTPN) – jeden z dwóch poznańskich pomników Adama Mickiewicza. Stoi na dziedzińcu gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego.

  Śmigielska Kolej Dojazdowa – kolej wąskotorowa obecnie łącząca miejscowości: Stare Bojanowo (stacja Stare Bojanowo Wąskotorowe) ze Śmiglem (stacja Śmigiel) i Wielichowem (stacja Wielichowo, wcześniej ponad gminna linia, w okresie swojej świetności łącząca kilka ośrodków miejskich. Powstała na mocy uchwały parlamentu niemieckiego z 28 lipca 1892 roku. Uchwała zakładała możliwość budowy i eksploatacji kolei lokalnych przez władze regionu. Pierwsze plany linii łączącej Śmigiel ze Starym Bojanowem lub z Jezierzycami powstały już w 1895 roku. 10 marca 1897 roku Sejmik powiatu śmigielskiego podjął uchwałę zakładającą budowę kolei powiatowej o prześwicie toru wynoszącym 1000 mm. W początkowej fazie projektów linia miała przebiegać na trasie: Krzywiń - Stare Bojanowo Wąskotorowe - Śmigiel - Wielichowo - Ujazd. Stacja kolejowa Stare Bojanowo Wąskotorowe położona miała zostać przy stacji na linii kolei normalnotorowej Wrocław - Leszno - Poznań, która uruchomiona została 29 października 1856 roku i być styczną do stacji Stare Bojanowo.

  Poznań Jeżyce - nieistniejąca stacja kolejowa znajdująca się na Jeżycach w Poznaniu. Wybudowana w 1848 roku jako końcowy punkt linii stargardzkiej łączącej Poznań ze Szczecinem. Linia została oddana do użytku 10 sierpnia 1848. Na terenie stacji znajdował się pierwszy w Poznaniu dworzec kolejowy. Lokalizację stacji we wsi Jeżyce, na zachód od ówczesnego miasta wymusiły względy militarne. Stacja stała się zbędna po wybudowaniu w 1879 roku centralnego dworca integrującego zbiegające się w mieście linie kolejowe. Na terenie stacji jeszcze w XIX wieku zlokalizowano Ogród Zoologiczny (1878) oraz z zajezdnie (1886) najpierw dla tramwajów konnych a od 1898 roku elektrycznych.

  Aviation/LAX - to nadziemna stacja zielonej linii metra w Los Angeles. Stacja znajduje się nad Aviation Boulevard przy Imperial Highway na południe od Century Freeway w mieście El Segundo w Kalifornii. Na tej stacji metra można się przesiąść na bezpłatny autobus kursujący do Portu Lotniczego Los Angeles. Na początku ta stacja nosiła nazwę Aviation/I-105 i ta nazwa może jeszcze być czasami stosowana. Kiedy budowa linii metra Crenshaw Corridor będzie zakończona (zakończenie planowane jest na rok 2016 lub 2018) będzie dzielić tę trasę razem z linią zieloną w kierunku zachodnim. Tramwaje linii Crenshaw Corridor nie będą się zatrzymywały na tej stacji. Jednak ta stacja zmieni swoje przeznaczenie gdy trasa zielonej linii zostanie podzielona na dwie odnogi. Południowe odgałązienie linii poprowadzone będzie po aktualnym szlaku do stacji Redondo Beach, natomiast północne odgałęzienie do nowej stacji Aviation/Century w Porcie lotniczym Los Angeles Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- historyczna jednostka (wydział) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (do 1955 r. Uniwersytetu Poznańskiego). Wydział powstał w 1949 r. na skutek reorganizacji struktur uniwersyteckich i wyodrębnienia z Wydziału Humanistycznego. Z tej samej przyczyny wydział zakończył swoją działalność w 1976 roku. Od 1968 siedzibą było Collegium Novum UAM.

  Jest to chronologiczna lista ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Czas pobytu na ISS jednej stałej załogi wynosi około pół roku (~180 dni). Począwszy od ekspedycji 13 załoganci są dowożeni na stację za pomocą różnych statków co spowodowało, iż czas pobytu na stacji astronautów danej ekspedycji jest różny i czasem kosmonauci podczas jednego lotu są członkami dwóch ekspedycji.

  Dodano: 03.08.2011. 00:25  


  Najnowsze