• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci płyną na tratwie z plastikowych butelek

  11.06.2011. 14:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Tratwą, zbudowaną z ponad trzech tysięcy plastikowych butelek, płynie po Sanie trzech studentów Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (Podkarpackie). Wyprawa zaczęła się w sobotę i zainaugurowała II Tydzień Ekologiczny.


  Tratwę, która waży 300 kg, zwodowano w Wyszatycach, skąd studenci dopłyną do Radymna. Tam przenocują i w niedzielę dotrą do Jarosławia.

  Uczestników wyprawy na tratwie asekuruje opiekun z uczelni, ratownik i czterech innych studentów. Wszyscy oni płyną kajakami.

  Jak poinformowała PAP rzeczniczka jarosławskiej uczelni Joanna Burzyńska, tratwę wykonali studenci z Akademickiego Klubu Turystycznego PTTK Trekker. Zbieranie butelek wraz z budową tratwy zajęło im trzy miesiące.

  "Butelki zbierali wszyscy - studenci, pracownicy. Akcja zbiórkowa trwała też w (...) akademiku. Do akcji przyłączyli się studenci wszystkich kierunków. Worki zapełnione butelkami przynosili również mieszkańcy" - dodała Burzyńska.

  Do związania tratwy zużyto dwa kilometry sznurka. "Były obawy, czy będzie się trzymać, ale znaleźliśmy patent" - powiedział jeden z budowniczych Łukasz Strug.

  Butelkowa tratwa ma już za sobą próbny rejs w Radymnie, w czasie, którego okazało się, że choć pływa, to konieczne są kosmetyczne poprawki m.in. odpowiednie dociążenie. Studenci zainstalowali też burty, by zwiększyć bezpieczeństwo załogi.

  Tratwę oznakowano bannerem jarosławskiej uczelni, a także transparentami i flagami przedstawiającymi logo klubu turystycznego Trekker oraz humorystycznymi napisami i rysunkami, dopingującymi do podróży.

  W sobotę tratwę przetransportowano, spod budynku uczelni do Wyszatyc, na specjalnej lawecie w asyście motocyklistów i policji.

  Po spływie tratwa, jako pomnik ekologiczny stanie na parkingu przed halą sportową uczelni. "Mamy też pomysł na nakrętki, bo nic nie może się zmarnować. Zostaną sprzedane, a cały dochód przekażemy na rehabilitację 1,5 - rocznej Ani, podopiecznej Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku" zaznaczył Strug.

  Spływ tratwą zainaugurował II Tydzień Ekologiczny. W jego ramach przez tydzień odbywać się będą m.in. warsztaty dla uczniów, zajęcia terenowe w szkółce leśnej, a przede wszystkim akcja Eko-las - organizatorzy będą wręczać za każde pięć kilogramów makulatury drzewko z nadleśnictwa. API

  PAP - Nauka w Polsce

  amac/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Egipska łódź trzcinowa – łódź żaglowa zbudowana z trzciny papirusowej, wykorzystywana głównie do żeglugi po Nilu. Jeden z najstarszych typów łodzi na świecie. Początkowo kształtem przypominała tratwę. Dopiero ok. 3500 p.n.e. jej dziób i rufę zagięto do góry, nadając jej właściwy dla łodzi kształt. Sztormtrap - drabina sznurowa używana na statku m.in. w celu przyjęcia pilota morskiego na pokład lub też jego zdania na pilotówkę. Znajduje też zastosowanie podczas zejścia ludzi do tratwy ratunkowej podczas wykonywania rozkazu opuszczenia statku, alarmów próbnych. Tratwa – jakakolwiek płaska konstrukcja służąca podróżowaniu na wodzie. Najczęściej wygląda jak prosta łódź pozbawiona kadłuba.

  Pływające ogrody znajdują się w mieście Meksyku (México), stolicy państwa Meksyk. Można je oglądać w Xochimilco, południowym przedmieściu Meksyku. Xochomilco leży na wybrzeżu Jeziora Xochomilco, a pływające ogrody znajdują się na tym jeziorze. Xochomilico to indiański wyraz oznaczjący "miasto kwiatów" Przed wieloma laty miejscowi Indianie uprawiali kwiaty i warzywa na tratwach przycumowanych na jeziorze. Tratwy budowali ze splecionych trzcin i gałązek pokrytych mułem. Po pewnym czasie rośliny zapuszczały korzenie poprzez tratwę aż na dno jeziora. Pływające ogrody wyglądają dziś jak łąka obramowana kwiatami i topolami. Skrawki wody jeziora pomiędzy "łąkami" przypominają kanały. Tysiące turystów zwiedzają co roku ogrody. Większość z nich pływa drogami wodnymi w łodziach wiosłowych ozdobionych kwiatami. Binduga – miejsce nad rzeką, kanałem lub jeziorem, służące do składowania i przygotowania drewna do spławu. Na bindudze formuje się tratwy lub wiązki drewna przeznaczonego do spławu.

  Spływ – forma rekreacji uprawiana na kajakach, kanadyjkach, tratwach i żaglówkach, polegająca na przemieszczaniu się po jakimś akwenie, najczęściej zgodnie z kierunkiem prądu. Lato jest najlepszym okresem na tego rodzaju turystykę. Nord - nazwa tratwy, na której kapitan Andrzej Urbańczyk (pomysłodawca i kapitan rejsu), Stanisław Kostka, Jerzy Fischbach i Czesław Breit w dniach 28 sierpnia - 7 września 1957 przepłynęli z Łeby na wyspę Lilla Karlsö w Szwecji. Dla upamiętnienia wyprawy nazwę "Nabrzeże Świerkowej Tratwy - Nord" 12 września 2003 nadano nabrzeżu Portu Jachtowego w Łebie. Nazwa Nord (z dodatkiem kolejnych liczb) nadawana jest kolejnym jachtom Urbańczyka.

  Festiwal Piosenki Żeglarskiej TRATWA − w latach 20042006 roku organizowany pod nazwą Eko-Tratwa, to cykliczna impreza muzyczna o formie festiwalu, gdzie głównymi nurtami wykonywanych utworów są: szanty i piosenka żeglarska. Impreza organizowana jest w Katowicach, przeważnie w Śląskim Centrum Kultury. Od 2008 festiwal odbywa się w Chorzowie, w Chorzowskim Centrum Kultury. Bateria pływająca – bateria artylerii zajmująca stanowiska ogniowe na specjalnych tratwach lub promach. Baterie pływające stosuje się w obronie szerokich przeszkód wodnych i przy ich forsowaniu oraz w celu maskowania własnego ugrupowania bojowego, organizując np. stanowiska ogniowe na jeziorach.

  Boat people (l. poj. boat person) – termin określający uchodźców lub osoby emigrujące z powodów ekonomicznych (ubóstwo), którzy starają się opuścić kraj zamieszkania drogą wodną, najczęściej przy pomocy wyeksploatowanych, prowizorycznych lub nawet własnoręcznie wykonanych jednostek pływających (niewielkich statków, łodzi, tratw itp.). Wybór drogi morskiej determinowany może być przez położenie geograficzne państwa opuszczanego i docelowego, mniejsze ryzyko wykrycia, zaznajomienie z morzem czy brak innej możliwości ucieczki itp.

  Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny – jeden z największych studenckich przeglądów artystycznych w Warszawie. Jak nazwa wskazuje odbywa się w grudniu, zwykle trwa cały tydzień. Po raz pierwszy przegląd został zorganizowany w 2003 roku i od tego czasu co roku studenci warszawskich uczelni, a przede wszystkim Politechniki Warszawskiej, mogą brać w nim udział jako artyści lub widzowie.

  Uniwersytet Legnicki - uczelnia założona w roku 1526 przez księcia Fryderyka II legnickiego jako pierwszy protestancki uniwersytet w świecie. Książę Fryderyk II, którego ambicją było być protektorem protestanckiego humanizmu, polecił utworzyć uczelnię w oparciu o potencjał intelektualny legnickiej szkoły Św. Piotra i Pawła. Do nowo powstałej uczelni przybywali znani wykładowcy z cesarstwa, dzięki czemu szkoła szybko zyskała nowych studentów i zaczęła się liczyć w tej części Europy. W uczelni zaczęli uczyć znani już wykładowcy jak: Bernard Ziegler, Kaspar Schwenkfeld, Werner, Valentin Trotzendorf. Studenci zajęcia odbywali prawdopodobnie przy kościele św. Jana w dawnych pomieszczeniach klasztornych; na trzech wydziałach: teologicznym, filozoficznym, i prawniczym. Międzyuczelniane Ogólnopolskie Niezależne Stowarzyszenie Studentów Uczelni Niepublicznych (w skrócie MONSSUN) – polskie stowarzyszenie powstałe w 1994 i reprezentujce studentów uczelni niepublicznych oraz działające na rzecz zrównania praw studentów uczelni niepublicznych z prawami studentów uczelni publicznych i umacniania pozycji szkół niepublicznych w polskim systemie szkolnictwa wyższego.

  Herb Beszeniowej przedstawia złotą tratwę na błękitnym tle. Na trawie znajduje się postać srebrnego mężczyzny w kapeluszu. City University of New York (CUNY; wym. kjuni) – system uczelni miejskich w Nowym Jorku. Jest to największy tego typu system w Stanach Zjednoczonych, liczący 23 instytucje, w tym: 11 czteroletnich uczelni, 7 dwuletnich oraz William E. Macaulay Honors College, centrum doktoranckie Graduate School and University Center, Szkoła Prawnicza City University of New York School of Law, Szkoła Dziennikarstwa CUNY Graduate School of Journalism i Szkołą Biomedyczną Sophie Davis School of Biomedical Education. Ponad 260.000 uczniów uczęszcza na cały lub półetatu, kolejne 273.000 osób to studenci zaoczni lub kursanci uczęszczający do instytucji rozsypanych po pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Administracja uczelni znajduje się w Yorkville, na Manhattanie.

  Przeprawy we Wrocławiu współcześnie obejmują mosty i kładki oraz przepusty przerzucone nad licznymi rzekami, kanałami oraz mniejszymi ciekami przepływającymi przez Wrocławski Węzeł Wodny. Budowano także mosty tymczasowe, w tym między innymi mosty pontonowe. W historii miasta oprócz przepraw mostowych funkcjonowały także inne przeprawy: brody, promy, tratwy, łodzie. Brody stanowiły podstawę przepraw przez rzekę w początkowym okresie historii osadnictwa, szczególnie w rejonie obecnego Śródmiejskiego Węzła Wodnego, gdzie duża ilość stosunkowo płytkich ramion rzeki między licznymi wyspami dawała możliwość bezpiecznej przeprawy przez Odrę. W późniejszym okresie do przeprawiania osób i towarów stosowano łodzie i tratwy. Przeprawy oparte na żegludze istniały także w pobliżu mostów, w celu ich odciążenia, lub przy mostach płatnych konkurując cenowo. Właśnie ze względu na dużą liczbę mostów nad ciekami wodnymi, w odniesieniu do Wrocławia, stosuje się niekiedy określenie Wenecja Północy lub Polska Wenecja. Czapka studencka - czapka o ściśle określonym wzorze, którą mają prawo nosić studenci uczelni. W odróżnieniu od dekli, których wzory ustalają korporacje studenckie i mogą je nosić tylko ich członkowie, czapki studenckie są przeznaczone dla wszystkich studentów określonej uczelni, a ich wzory ustala tradycja, samorządy studenckie lub specjalne jednostki samej uczelni. Często uczelnie mają ogólny wzór czapki a barwy jej elementów są różne dla różnych jej wydziałów.

  Sesja egzaminacyjna (z łac. sessio − „posiedzenie”) − okres w roku akademickim, w czasie którego studenci powinni zdać egzaminy na danym wydziale uczelni wyższej. Okres ten przypada pod koniec każdego semestru w danym roku akademickim. Na koniec semestru zimowego odbywa się sesja zimowa (luty−marzec), a na koniec semestru letniego sesja letnia (czerwiec−lipiec). Po każdej z obu sesji podstawowych organizowana jest jeszcze sesja poprawkowa, podczas której studenci mogą po raz drugi przystąpić do egzaminów, z których w czasie sesji podstawowej uzyskali ocenę negatywną. Sesja egzaminacyjna jest również spotykana w szkołach policealnych. Klub Jagielloński – stowarzyszenie, które powstało w Krakowie tuż po zakończeniu obrad okrągłego stołu, zrzeszające głównie studentów oraz absolwentów uczelni wyższych, a także młodych naukowców z całego kraju. Klub Jagielloński stawia sobie za cel, przede wszystkim, podtrzymywanie i szerzenie republikańskiego sposobu myślenia o Polsce, jako o wartościowej części kultury europejskiej i dobru wspólnym. Działalność stowarzyszenia nie ogranicza się do pojedynczych inicjatyw. Członkowie Klubu Jagiellońskiego zajmują się prowadzeniem badań, organizacją projektów o zróżnicowanej formie oraz wydawaniem kwartalnika „Pressje”. Siedziba stowarzyszenie znajduje się w Krakowie przy Rynku Głównym 39/9. Obecnie prezesem Klubu Jagiellońskiego jest Marcin Kędzierski. W przeszłości z organizacją współpracowali m.in. Jarosław Gowin, Jan Rokita, Paweł Kowal oraz Bogusław Sonik. W 2012 roku powstał i cały czas znajduje się na etapie kształtowania Oddział Śląski Klubu Jagiellońskiego, którego członkami są przede wszystkim studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Śląskiego.

  Dodano: 11.06.2011. 14:33  


  Najnowsze