• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studenci z PG na zawodach łodzi solarnych w Holandii

  03.07.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci Politechniki Gdańskiej będą reprezentować Polskę podczas międzynarodowych zawodów łodzi napędzanych energią słoneczną Frisian Solar Challenge w Holandii. Największe tego typu zawody na świecie są organizowane po raz trzeci; potrwają od 4 do 10 lipca.

  W zmaganiach wezmą udział drużyny z Brazylii, USA, Niemiec, Belgii, Holandii i Polski.

  We Frisian Solar Challenge ścigają się łodzie jednoosobowe (klasa A), dwuosobowe (klasa B) i Open Class. W zawodach bierze udział 50 zespołów, wśród nich Polacy, którzy startują w grupie A (A11 - Energa Solar I) i B (B55 - Energa Solar II).

  Organizatorzy wymagają, by łódź solarna, zakwalifikowana do grupy A lub B mogła rozwinąć prędkość min. 8 km/h na dystansie 10 km. Łodzie klasy Open muszą być szybsze i płynąć z prędkością 12 km/h.

  Uczestnicy mogą też przetestować maksymalną prędkość swoich pojazdów na trasie 150 m.

  Polskę reprezentują Studenci z Koła Naukowego Techniki Okrętowej Korab z Politechniki Gdańskiej, którzy razem z pracownikami naukowymi pojechali do Holandii już 30 czerwca wieczorem.

  Do Holandii Polacy zabrali ze sobą nową łódź dwuosobową, III generacji, wyposażoną w unikalny układ pomiarowy, który rejestruje na komputerze 12 różnych parametrów, m.in. nasłonecznienia, prędkości, oporów, pofalowania. "Dzięki temu sternikowi łatwiej jest podejmować decyzje i maksymalnie wykorzystać energię słoneczną do ustalenia optymalnej prędkości". - powiedział PAP dr inż. Wojciech Litwin, opiekun koła naukowego Korab.

  Trasa holenderskiego Frisian Solar Challenge ma 220 km. Podzielono ją na 6 etapów:

  - 5 lipca: Leeuwarden - Sloten (44 km);

  - 6 lipca: Sloten - Bolsward (58 km);

  - 7 lipca: odpoczynek w Bolsward;

  - 8 lipca: Bolsward - Franeker (37 km);

  - 9 lipca: Dokkum - Leeuwarden (25 km).

  Zawodnicy, płynąc na łodziach własnej konstrukcji, muszą pokonać wytyczoną trasę w ciągu 6 dni, z przerwami na nocny odpoczynek po każdym z tych etapów.

  W każdej z klas Frisian Solar Challenge zwycięży zespół, który będzie miał najlepszy czas po zsumowaniu wyników wszystkich 6 etapów. Zabronione jest doładowywanie akumulatorów, co oznacza, że gospodarowanie energią słoneczną jest bardzo ważne. Jeśli, któregoś dnia zabraknie słońca na zawodach, łodzi musi wystarczyć zgromadzonej energii, by kontynuować wyścig.

  Polacy uczestniczą w tych zawodach od 3 lat, czyli od początku. W tym roku pojechali tam nie tylko po to, aby wziąć udział w wyścigu, ale by przyjrzeć się organizacji imprezy i prowadzeniu przeglądów technicznych. W lipcu 2011 roku w Polsce mają się odbyć zawody takich łodzi - HANSEATIC SOLAR BOATS RACE 2011 - na trasie: Elbląg - Malbork i Elbląg - Gdańsk.

  "Kilku ludzi zaangażowanych w tę imprezę jedzie po to, by zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do tak wielkiego przedsięwzięcia" - deklaruje na stronie internetowej PG mgr inż. Dariusz Duda, drugiego opiekuna Koraba.

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

  agt/bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1934 – odbywały się w dniach 28 lipca16 września 1934 roku w Warszawie i były czwartym i ostatnim konkursem z cyklu Challenge organizowanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Zakończyły się zwycięstwem ekipy polskiej, w skład której wchodzili Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka. Ekipa ta brała także udział w poprzednich zawodach. Suntory Mermaid II – pierwsza na świecie łódź napędzana energią fal. Zbudowany w japońskiej stoczni Tsuneishi Shipbuilding Company katamaran ma 9,5 m długości, 3,5 m szerokości i waży około 3 ton. Pod łodzią znajdują się dwie poziome "stateczniki" które pod wpływem fal poruszają się w górę i w dół nadając łodzi maksymalną prędkość pięciu węzłów. Europejskie Słoneczne Dni (ang. European Solar Days) – kampania ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowana w całej Europie, mająca na celu ochronę środowiska i klimatu dzięki zwiększeniu zastosowania energii słonecznej, przede wszystkim kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych. W Polsce akcję koordynuje Instytut Energetyki Odnawialnej z Warszawy, w Europie - European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) z siedzibą w Brukseli. Kampania prowadzona jest równolegle w 20 krajach europejskich. Kampania ma na celu promocję energetyki słonecznej jako źródła odnawialnej energii, lokalnych zielonych miejsc pracy, zrównoważonego rozwoju oraz jako sektora mogącego przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych.

  Nevada Solar One – trzecia pod względem wielkości elektrownia słoneczna na świecie. Znajduje się w Boulder City w stanie Nevada. Wytwarza energię o mocy 64 MW. Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980: Zawody zostały przeprowadzone w sześciu konkurencjach z czego pięć konkurencji zostało rozegranych w formule open, a jedna (klasa 470) była rozegrana tylko wśród mężczyzn. Zawody zostały rozegrane między 21 lipca a 29 lipca 1980 roku. Zawody zostały rozegrane w Tallinnie. W zawodach wystartowało 156 zawodników (155 mężczyzn oraz 1 kobieta) z 23 krajów. Większość krajów zachodnich występowało pod flagą olimpijską.

  91. Tour de France rozpoczął się 3 lipca w belgijskim Liège, a zakończył się 25 lipca 2004 roku w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów, w tym 10 etapów płaskich, 3 etapów pagórkowatych, 4 etapów górskich i 4 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3391 km. PS10 (z jęz. hiszp. Planta Solar 10) – to elektrownia słoneczna skonstruowana w technologii wieżowej o mocy 11 MW zlokalizowana niedaleko Sewilli w Hiszpanii, wybudowana w 2004 roku.

  Challenge 1930 – drugie Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych (fr. Challenge International de Tourisme), znane w Polsce w skrócie jako Challenge, odbyły się w dniach 18 lipca8 sierpnia 1930 w Berlinie w Niemczech. Obejmowały one lot okrężny wokół Europy o długości 7560 km, przez Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Szwajcarię, Austrię, Czechosłowację i Polskę oraz próby techniczne samolotów. Zawody zakończyły się zwycięstwem zawodników i samolotów niemieckich. Były pierwszą dużą imprezą międzynarodową, w której zadebiutowało polskie lotnictwo sportowe. Zawody w kajakarstwie klasycznym (K1) na dystansie 500 m kobiet na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 28 lipca. W zawodach wzięło udział 13 zawodniczek z 13 państw. Zawody składały się z eliminacji i finału.

  84. Tour de France rozpoczął się 5 lipca w Rouen, a zakończył się 27 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 21 etapów, w tym: 11 etapów płaskich, 3 etapów górzystych, 5 etapów górskich i 3 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3944 km.

  Dalkia Łódź SA (dawniej Zespół Elektrociepłowni w Łodzi) – przedsiębiorstwo energetyczne znajdujące się w Łodzi, zajmujące się produkcją energii cieplnej i elektrycznej.

  Zawody w kajakarstwie klasycznym (K1) na dystansie 10000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 27 lipca. W zawodach wzięło udział 17 zawodników z 17 państw. Zawody składały się wyłącznie z finału. Zawody w kajakarstwie klasycznym (K2) na dystansie 10000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 27 lipca. W zawodach wzięło udział 36 zawodników z 18 państw. Zawody składały się wyłącznie z finału.

  Zawody w kajakarstwie klasycznym (K2) na dystansie 1000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 28 lipca. W zawodach wzięło udział 38 zawodników z 19 państw. Zawody składały się z eliminacji i finału. Zawody w kajakarstwie klasycznym kanadyjek (C2) na dystansie 10000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 27 lipca. W zawodach wzięło udział 18 zawodników z 9 państw. Zawody składały się wyłącznie z finału.

  Zawody w kajakarstwie klasycznym kanadyjek (C1) na dystansie 10000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 27 lipca. W zawodach wzięło udział 10 zawodników z 10 państw. Zawody składały się wyłącznie z finału. Zawody w kajakarstwie klasycznym kanadyjek (C1) na dystansie 1000 m mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 zostały rozegrane 28 lipca. W zawodach wzięło udział 10 zawodników z 10 państw. Zawody składały się z eliminacji i finału.

  Samochód bezpieczeństwa (ang. safety car, w Stanach Zjednoczonych określany mianem pace car) – samochód, który w wyścigach samochodowych i motocyklowych ogranicza prędkość pojazdów biorących udział w zawodach. Samochód bezpieczeństwa wyjeżdża na tor w przypadku nieoczekiwanych, niebezpiecznych zdarzeń na torze, na przykład wypadków czy drastycznych załamań pogody. Prędkość utrzymywana przez samochód bezpieczeństwa, choć niższa niż tempo wyścigowe, musi być i tak dość wysoka, by zapobiec nadmiernemu oziębieniu się opon pojazdów biorących udział w wyścigu. Dlatego też kierowcą samochodu bezpieczeństwa zawsze jest profesjonalny kierowca wyścigowy. Hinode (Solar-B) – japoński satelita naukowy do obserwacji Słońca. Po starcie przemianowany na Wschód Słońca (jap. ひので Hinode). Trzeci satelita wyniesiony w tymże celu przez japońską agencję kosmiczną JAXA (i jej poprzedniczkę ISAS). Oprócz Japonii, w projekcie partycypują: amerykańska NASA i brytyjskie Particle Physics and Astronomy Research Council (PPARC). Prace nad projektem trwały od 1997. Pierwotnie zakładano start satelity w 2002. Misję planowano na 3 lata. Solar-B jest następcą japońskiego satelity o podobnym przeznaczeniu, Yohkoh.

  Dodano: 03.07.2010. 01:17  


  Najnowsze