• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Święto Ogrodów w Krakowie

  07.06.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ogrody łączą pokolenia - pod takim hasłem 8 czerwca na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbędzie się cykl otwartych warsztatów, referatów i wystawa projektów oraz rysunków roślin i ogrodów w ramach odbywającego się Święta Ogrodów. Goście uczelni poznają tajniki projektowania ogrodu rodzinnego, roli owadów w ogrodzie i walorów terapeutycznych roślin ozdobnych.

  W Ogrodzie Dydaktycznym Katedry Roślin Ozdobnych prezentowane będą nowości i ciekawostki ogrodnicze. Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę projektów oraz rysunków roślin i ogrodów, wykonanych przez studentów. Natomiast w "Akademii Małego Ogrodnika" dzieci będą miały możliwość sadzenia roślin w szklarni i obserwacji kwiatów.

  O projektowaniu ogrodu rodzinnego będzie mówił dr arch. Przemysław Baster. Rolę owadów w ogrodzie omówi dr inż. Michał Pniak. Biotechnologiczne możliwości ulepszenia roślin w wykładzie "Rośliny przyszłości" zaprezentuje dr hab. Rafał Barański z Katedry Genetyki, Hodowli i Nasiennictwa. Walory terapeutyczne roślin ozdobnych przedstawi dr inż. Bożena Szewczyk-Taranek.

  W popołudniowej części wykładów prof. dr hab. Jan Skrzyński z Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa pokaże "Owoce dla całej rodziny". O warzywno-ziołowym ogrodzie użytkowym dla ludzi w różnym wieku opowie dr inż. Elżbieta Jędrszczyk z Katedry Warzywnictwa z Ekonomiką Ogrodnictwa, a "Polski ogród z mchów" będzie tematem łączonego wystąpienia mgr inż. Corinny Frączek i dr inż. Ewy Sitek z Katedry Botaniki i Fizjologii Roślin.

  Koordynatorem środowej imprezy jest prof. dr hab. Anna Bach z Katedry Roślin Ozdobnych na Wydziale Ogrodniczym UR w Krakowie wraz z zespołem popularyzatorów.

  Wystawę projektów i rysunków roślin i ogrodów wykonali studenci Sztuki Ogrodowej i słuchacze Studiów Podyplomowych Terenów Zieleni pod kierunkiem dr arch. Tatiany Tokarczuk, dr inż. Przemysława Bastera, dr inż. Michała Uruszczaka i prof. Lucjana Orzecha.

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogrody w Krakowie: Kraków posiada liczne ogrody, zarówno historyczne, jak i współczesne. Ogrodnikiem Miasta Krakowa jest dr inż. Maciej Wałecki. Począwszy od 2006 roku krakowski Ogród Botaniczny organizuje corocznie "Święto Ogrodów" trwające kilkanaście dni, w czasie którego zwiedzanie zabytkowych ogrodów wraz z "przewodnikiem" (z reguły jest to słynna postać publiczna) jest bezpłatne. TUZ-3 – język programowania przeznaczony dla minikomputerów MKJ-25. Jest to język symboliczny – asembler, przygotowany dla tego modelu komputera. Język TUZ-3 i asembler (translator języka TUZ-3 na język maszynowy) powstały w ramach prac nad oprogramowaniem dla komputera MKJ-25 prowadzonych w zespole Instytutu Kompleksowych Systemów Sterowania Wydziału Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej z Gliwic. Zespołem kierował prof. Dr inż. Stefan Węgrzyn, a w jego składzie byli między innymi: dr inż. M. Bargielski, mgr inż. A. Bober, mgr inż. J. Czapnik, mgr Inż. Z. Czech, dr inż. K. Nałęcki, mgr inż. A. Wakulicz-Deja, mgr inż. S. Wołek. Jacek Kieć (zm. 22 sierpnia 2013) – polski agronom, specjalista w zakresie uprawy roślin, prof. dr hab. inż., wieloletni pracownik i profesor nadzwyczajny Katedry Agrotechniki i Ekologii Rolniczej Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Autor podręczników akademickich oraz skryptów naukowych.

  Liga Konsumentów Energii (LKE) – organizacja lobbująca na rzecz suwerenności paliwowo – energetycznej Polski (w formie Stowarzyszenia), powstała w roku 2010 z inicjatywy redaktora inż. Witolda Stanisława Michałowskiego oraz dr inż. Zbigniewa Wrzesińskiego. Dni Owada, właściwie Ogólnopolskie Dni Owada – doroczna impreza, która od 2000 roku organizowana jest na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w majowy lub czerwcowy weekend. Jej pomysłodawcą i koordynatorem jest prof. dr hab. Kazimierz Wiech, a organizatorem imprezy od roku 2007 jest mgr inż. Patrycjusz Nowik, będący doktorantem w Katedrze Ochrony Roślin.

  Prof. zw. dr hab. inż. Zygmunt Drzymała (ur. 25 lipca 1936 w Urzędowie, zm. 16 lutego 2012) – polski profesor zwyczajny nauk technicznych. W latach 1975-1978 dziekan Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych (obecnie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w latach 1978–1981 Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem AGH, od 1992 kierownik Katedry Urządzeń Technologicznych i Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Piotr Brzeziński (ur. 1862, zm. 1939) – polski biolog i ogrodnik, wykładowca i profesor (od 1913) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizator ogrodu owocowo- wraywnego na polu doświadczalnym UJ w Prądniku Czerwonym oraz pierwszej na ziemiach polskich oddzielnej Katedry Ogrodnictwa przy Studium Rolniczym UJ. Zastępca dyrektora krakowskiego Ogrodu Botanicznego (1902-1910). Jego wykłady obejmowały tematykę sadownictwa, pszczelarstwa, warzywnictwa. Aktywny działacz komisji AU i PAU.

  Prof. inż. Antoni Biegus jest pracownikiem naukowym Katedry Konstrukcji Metalowych Politechniki Wrocławskiej. Jest z nią związany jest od 1971 roku, kiedy to ukończył studia budowlane i uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa lądowego. AS – projekt dwumiejscowego samolotu szkolno-treningowego opracowany w Instytucie Lotnictwa w 1956 r. przez zespół konstruktorów w składzie: mgr inż. Tadeusz Chyliński, mgr inż.Jerzy Haraźny i mgr inż. Justyn Sandauer.

  Karol Przybyłowicz (ur. 9 czerwca 1930 w Gliniku Mariampolskim) - prof. zw. dr hab. inż., profesor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, kierownik Katedry Materiałoznawstwa i Obróbki Cieplnej. Do 1992 r. był profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie zorganizował Zakład Analiz Strukturalnych i przez kilkanaście lat był kierownikiem studiów doktoranckich oraz organizatorem ogólnopolskich seminariów młodych metaloznawców. W 1956 ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, w 1977 uzyskał tytuł profesora.

  Rudolf Michałek (ur. 1 lutego 1941 w Pewelce) – prof. dr hab. inż., dr h.c. multi, profesor zwyczajny, specjalista w zakresie inżynierii rolniczej, uczony, dydaktyk i organizator nauki. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. W latach 1985-1989 poseł na Sejm PRL IX kadencji z ramienia ZSL. Jest kierownikiem Katedry Inżynierii Rolniczej i Informatyki na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

  Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie – jednostka organizacyjna należąca do struktur Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie. Działalność katedry oraz skupionych w niej wykładowców i studentów wyznacza kształt krakowskiej pianistyki. Jakkolwiek formalnie katedra została powołana do życia w 1957, gra na fortepianie była podstawowym przedmiotem wykładanym na uczelni od jej powstania w 1888; swoje klasy prowadzili tam wybitni instrumentaliści, a studenci i absolwenci odnosili znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Park angielski – popularny od XVIII w. typ ogrodu, zrywający ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych (np. ogrodów francuskich), nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych.

  Prof. dr inż. Jan Konrad Eligard Krauze (ur. 1882 roku w Rakowiczach, zm. 1969 roku w Krakowie) - polski profesor maszynoznawstwa, rektor AGH. Józef Gęga (ur. 1931 w Rychwałdzie, zm. 9 maja 2012 w Krakowie) – polski metalurg, prof. dr. hab. inż. Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

  Józef Jezierski (ur. 20 sierpnia 1929 r. w Kuczowie koło Starachowic - zm. 21 czerwca 2011 w Warszawie) - polski uczony, prof. dr hab. inż., związany m.in. z Politechniką Warszawską oraz Politechniką Radomską Jadwiga Bogdaszewska-Czabanowska (ur. 2 października 1932 w Łazach koło Zawiercia, zm. 27 sierpnia 2013 w Krakowie) – polski dermatolog, prof. dr hab. med., wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika oraz Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, stanowisko to piastowała w latach 1977-2003, jako następczyni prof. Kazimierza Lejmana.

  Wikipedystka:Kamonal/brudnopis: Gmach będący zimową siedzibą najstarszego klubu sportowego w Polsce, wybudowany w latach 1895-1897, ze składek członków WTW oraz wkładu hrabiego Ksawerego Branickiego. Projekt elewacji wykonał inż Bronisław Broniewicz-Rogoyski, zaś plan budynku inż Kazimierz Matecki (ówczesny wiceprezes WTW). Budynek mieści się przy ulicy Foksal 19 w Warszawie.
  Andrzej Majde (ur. 13 maja 1937 w Ciechanowie, zm. 1 października 2009 w Warszawie) – polski geodeta, prof. dr hab. inż. o specjalności fotogrametria. Emerytowany profesor w Zakładzie Geodezji i Ochrony infrastruktury Komunalnej Katedry Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.

  Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kochmański (ur. 1904 w Krakowie, zm. 1986) – polski profesor zajmujący się mechaniką górotworu i miernictwem górniczym, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

  Dodano: 07.06.2011. 00:04  


  Najnowsze