• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuczna skóra do terapii genowej

  15.01.2010. 21:07
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Łatki ze sztucznej skóry mogą zastąpić zastrzyki przy wprowadzaniu genów do organizmu - informuje "New Scientist".

  Zespół Jona Vogela z National Institutes of Health w Bethesda (stan Maryland) hodował w laboratorium fibroblasty i keratynocyty - główne komórki skóry. Do genomów tych komórek wprowadzono gen kodujący przedsionkowy peptyd natriuretyczny (ANP), w normalnych warunkach uwalniany przez komórki znajdujące się w w sercu. ANP obniża ciśnienie tętnicze, rozszerzając naczynia krwionośne i zmniejszając objętość krążącej krwi.

  Komórki zmieszano z odpowiednim żelem - wytworzyła się warstwowa struktura, podobna do ludzkiej skóry. Następnie "łatki" z takiej sztucznej skóry zaszczepiono na grzbiecie myszy. W ciągu kilku tygodni przyjęły się i zaczęły wytwarzać ANP. Naukowcy wszczepili myszom miniaturowe czujniki z przekaźnikami radiowymi, by mierzyć ciśnienie ich krwi. Okazało się, że ciśnienie krwi obniżyło się i pozostało niskie nawet przy diecie bogatej w sól.

  Vogell ma nadzieję, ze przeszczepy syntetycznej skóry pozwalające wytwarzać brakujące białka można będzie zastosować w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza w przypadkach, gdy inne sposoby leczenia byłyby zbyt trudne lub zbyt kosztowne.

  Skóra z natury jest dobrze dostępna i jeśli cos pójdzie nie tak, "łatkę" można zawsze usunąć, a jej aktywność można regulować odpowiednim kremem- pobudzającym bądź hamującym aktywność. Wkrótce testy na świniach, a potem na człowieku (świńska skóra przypomina ludzką).

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagniotek, odcisk (łac. clavus) – reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie. Czas krwawienia – badanie diagnostyczne, w którym określa się czas pomiędzy momentem uszkodzenia skóry a momentem ustania wypływu krwi. Świadczy o zdolności małych naczyń skóry i płytek krwi do wytworzenia zakrzepu w miejscu uszkodzenia. Test Pirqueta – jedna z prób tuberkulinowych, polegająca na naniesieniu na powierzchnię skóry kropli tuberkuliny, a następnie, przy użyciu skaryfikatora, zadrapaniu, co powoduje wnikanie tuberkuliny do skóry właściwej.

  Ciśnienie onkotyczne - rodzaj ciśnienia osmotycznego powodowanego przez białka obecne w osoczu krwi. Ciśnienie onkotyczne równoważy ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu nie dochodzi do utraty wody z naczyń. Główną rolę w regulowaniu ciśnienia onkotycznego odgrywają albuminybiałka produkowane w wątrobie. W stanach chorobowych, w których następuje obniżenie poziomu białek w osoczu (np. przy białkomoczu lub niedożywieniu), zmniejszone ciśnienie onkotyczne prowadzić może do powstania obrzęku. Zliszajowacenie, lichenizacja (łac. lichenificatio) – stan wzmożonego pogrubienia poletkowania i szorstkości skóry na tle przewlekłych stanów zapalnych. Charakterystyczny dla atopowego zapalenia skóry.

  Lico – górna, najbardziej zewnętrzna część skóry właściwej nosząca nazwę błony licowej, którą w garbarstwie określa się nazwą lica skóry. Rogowiec dłoni i stóp - choroba skóry powodująca nadmierne rogowacenie skóry. Naskórek okolic zrogowaciałych jest woskowożółty. Rogowiec może być chorobą zarówno wrodzoną (rodzinną) jak i nabytą na skutek wykonywanego zawodu. Obie postacie rogowca są trudne w leczeniu.

  Parówka - zabieg kosmetyczny stosowany na skórę twarzy w celu jej oczyszczenia lub złagodzenia niepożądanych zmian (wypryski, podrażnienia itp.). Można go stosować także jako zabieg wstępny przed głębszym oczyszczaniem skóry. Dawka epilacyjna – dawka promieniowania jonizującego na skórę powodująca w określonym czasie tymczasową utratę owłosienia (epilację). Epilacja wywołana promieniowaniem, np. przy teleterapii chorób skóry, może powodować bujniejsze odrastanie włosów.

  Dermabrazja frakcyjna - zabieg likwidujący zmarszczki i przebarwienia skóry, powstałe pod wpływem promieni słonecznych oraz przebarwienia naczyniowe, blizny trądzikowe, pooperacyjne i rozstępy. Podstawą zabiegu jest światło lasera, które usuwa stare, uszkodzone komórki i pobudza procesy regeneracji skóry.

  Garbniki – substancje służące do garbowania skóry. Ich garbujące działanie przejawia się w wiązaniu się z białkiem występującym w skórze (kolagenem), przez co jest ono neutralizowane lub usuwane ze skóry, która staje się skórą wyprawioną.

  Puszczanie krwi (upuszczanie krwi, flebotomia) – zabieg pseudoleczniczy często wykonywany w dawnej praktyce medycznej. Znany już od starożytności i popularny aż do końca XIX w. Flebotomia polega na wycofaniu z układu krwionośnego znaczącej ilości krwi. Dawniej wierzono iż zapobiega powstawaniu wielu chorób i przypadłości. Obecnie praktyka ta ze względu na brak potwierdzonej skuteczności została zarzucona z wyjątkiem kilku nielicznych przypadków. W przeszłości użycie tej metody może wydawać się uzasadnione jedynie w przypadkach nadciśnienia ze względu na brak znajomości innych środków leczniczych. Upuszczenie krwi mogło powodować korzystne objawy u pacjenta poprzez zmniejszenie ciśnienia krwi, co było wynikiem spadku objętości krwi w organizmie. Doksazosyna (łac. Doxazosinum) – lek obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Wybiórczy antagonista receptorów α1-adrenergicznych. Rozszerza naczynia, zmniejsza opór przepływu krwi w obwodowych naczyniach krwionośnych.

  Mieszek włosowy – wąska rurka w skórze, z której wyrasta włos. Na dnie mieszków leżą obszary dobrze unerwione i ukrwione (jest to miejsce aktywności tkankowej. Są one nazywane brodawkami włosowymi. Każdą brodawkę otacza macierz zarodkowa, która składa się z aktywnie mnożących się komórek włosowych. Kiedy rozwijają się nowe komórki włosowe, najniższa część włosa kształtuje się w cebulce włosowej. Komórki rosną, wybijając się z mieszka, aż w końcu pojawiają się na powierzchni skóry jako włókna włosowe. Komórki stopniowo twardnieją i umierają. Włos jest uformowany z martwej tkanki, ale zachowuje sprężystość dzięki swej budowie chemicznej i zawartości keratyny.

  Dodano: 15.01.2010. 21:07  


  Najnowsze