• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Topografia gór może przyśpieszyć wzrost temperatur

  25.04.2010. 09:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Skutki globalnego ocieplenia mogą w przyszłości zmieniać się w zależności od lokalnych prądów powietrza na obszarach górskich. Prawdopodobnie podwoi lub nawet potroi się tempo wzrostu temperatur w rejonach grzbietów górskich - informują naukowcy na łamach "International Journal of Climatology".

  Eksperci ze Stanowego Uniwersytetu Oregonu, do zbadania potencjalnych różnic w wysokości temperatur powodowanych ukształtowaniem terenu, wykorzystali unikalne dane historyczne dostarczone przez naturalne laboratorium H.J. Andrews Experimental Forest w Górach Kaskadowych Oregonu. W tym laboratorium, w warunkach naturalnych badane jest zachowanie lasów oraz połączonych z nimi ekosystemów.

  Badanie wykazało, że grzbiety górskie mogą czasem powodować wzrost temperatur nawet o 14 stopni, podczas gdy wiry chłodnego powietrza w dolinach mogą obniżać temperaturę do poziomu średniej w danym regionie.

  Początek badaniu dały informacje o zmianach klimatu gromadzone w rejonie środkowego pasma Gór Kaskadowych. Dostarczyły niezwykłych informacji; generalnie temperatury spadają w miarę zwiększania się wysokości, ale nie zawsze dzieje się tak w rejonach górskich. Niektóre grzbiety górskie w H.J. Andrews są znacznie cieplejsze niż znajdujące się poniżej doliny. Jest to widoczne szczególnie nocami oraz zimą.

  Podobne zjawisko zaobserwowano w strefie śródziemnomorskiej w Europie, Ameryce Południowej, części zachodnich Stanów Zjednoczonych, a także na południu Afryki i Australii. Strefa ta zajmuje najmniejszą powierzchnię spośród wszystkich stref geograficznych. W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato oraz łagodna i wilgotna zima.

  Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badanie, by stwierdzić czy zjawisko ewoluuje. KRF

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 25.04.2010. 09:17  


  Najnowsze