• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tulipany Preludium Chopina zakwitły w warszawskich Łazienkach

  25.04.2010. 16:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Preludium Chopina" - tak nazwano nową odmianę tulipanów, które niedawno zakwitły w warszawskich Łazienkach, koło pomnika kompozytora. Wyhodowanie tej odmiany o liliowo-różowym kolorze zajęło znanemu holenderskiemu hodowcy Janowi Lighartowi dwadzieścia lat.

  To czwarta holenderska odmiana tulipana nazwana polskim imieniem. Wcześniej jasnokremowa odmiana zyskała imię "Maria Kaczyńska", a dwie czerwone "Irena Sendler" i "Mikołaj Kopernik".

  Jak informuje Anna Smółka-Gnauck z Biura Obchodów Chopin 2010, cebulki podarowało Królestwo Holandii z okazji Roku Chopina. Zostały one posadzone 26 listopada 2009 roku w Parku Łazienkowskim. Ich twórca do stworzenia nowego rodzaju tulipana użył żółtej odmiany "Strong Gold" oraz ciemnoróżowej "Marathon Champion".

  Królewskie Powszechne Stowarzyszenie dla Cebul Kwiatowych w Holandii (KAVB) zarejestrowało dotychczas około 4 500 odmian tulipanów. Pierwsze cebule tych kwiatów do Holandii sprowadził z Turcji prefekt ogrodu botanicznego w Leiden - Carolus Clusius. Gdy zakwitły na wiosnę 1594 roku nikt nie mógł przewidzieć, że zrobią tak zawrotną karierę. Począwszy od 1630 roku tulipany zyskały w Holandii ogromną popularność i rozpoczęła się "tulipomania".

  Za niektóre cebule tulipanów płacono ogromne ceny - jedna cebula tulipana "Semper Augustus" warta była więcej niż najlepsza kamienica w Amsterdamie lub złota kareta z końmi.

  Dziś w Holandii cebulowe rośliny ozdobne uprawia niemal 2 tysiące ogrodników. Zajmują one powierzchnię ponad 23 tys. hektarów. Blisko 12 tys. hektarów zajmuje uprawa samych tulipanów, których zbiera się rocznie około 4,7 mld sztuk cebul. Następne miejsca pod względem popularności zajmują: lilie, narcyzy, hiacynty, gladiole, krokusy i irysy.

  Holandia jest największym eksporterem cebul kwiatowych. Odbiorcami holenderskich cebul są przede wszystkim: Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia oraz Wielka Brytania. W 2009 roku Polska sprowadziła z Holandii 132 mln sztuk cebul kwiatowych. Ponad 95 proc. ciętych tulipanów produkowanych w Polsce, pochodzi ze specjalnie przygotowanych holenderskich cebul.

  Hodowla nowych odmian jest procesem bardzo pracochłonnym oraz żmudnym i w zależności od metody trwa kilkanaście lat. Jan Ligthart należy do elity holenderskich hodowców tulipanów. Na polach jego gospodarstwa w Breezand uprawianych jest około tysiąca odmian, które służą jako rośliny rodzicielskie do krzyżowania.

  Odpowiednio dobierając rośliny rodzicielskie corocznie w maju zapyla się kwiaty jednych roślin pyłkiem pobranym z innych. Po opadnięciu płatków dojrzewają torebki z nasionami, które zbierane są w wrześniu. Wiosną następnego roku nasiona są wysiewane. Po pierwszym roku uprawy rośliny wykształcają małe cebulki wielkości kilku milimetrów.

  Pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero w piątym roku uprawy. Wówczas Jan Ligthart dokonuje zasadniczej selekcji roślin nie tylko po względem koloru i kształtu kwiatów, ale także siły wzrostu i pokroju oraz odporności na choroby i szkodniki. Po pierwszej selekcji z około stu tysięcy siewek pozostaje kilkaset. Wyselekcjonowane rośliny w trakcie kolejnych lat uprawy podlegają dalszej ocenie, w wyniku której pozostaje najczęściej kilkadziesiąt krzyżówek. Dopiero te wybrane rośliny otrzymują specjalne numery i zgłaszane są z pełnym opisem do rejestracji do KAVB.

  O nazwie, nadawanej nowej odmianie decydują hodowcy, jednak często zyskują one imiona koronowanych głów. Tulipanom nadano już imiona Jurija Gagarina, kompozytorów - Verdiego i Vivaldiego, piosenkarzy - Diany Ross i Elvisa Presleya, żon prezydentów - Hillary Clinton, Bernadette Chirac czy piłkarza Ronaldo. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 25.04.2010. 16:18  


  Najnowsze