• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet chce założyć w Olsztynie ogród botaniczny

  10.10.2011. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie chce założyć w Olsztynie ogród botaniczny, prezentujący kolekcje roślinności Pojezierza Mazurskiego. Koszt urządzenia 1 hektara ogrodu szacuje się na 1 mln zł. 

  Jak poinformował prof. Krzysztof Młynarczyk z Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki Uniwersytetu, ogród będzie zlokalizowany na dawnych terenach jednostki wojskowej, którą po likwidacji przejęła uczelnia.

  Chodzi o obszar 27 hektarów. Jak podkreślił prof. Młynarczyk pierwszy krok w zorganizowaniu ogrodu już podjęto, miasto zatwierdziło, bowiem plan miejscowy, w którym uwzględniono teren zieleni urządzonej. Teraz komisja powołana przez rektora Uniwersytetu pracuje nad koncepcją przestrzenną i programową ogrodu.

  Jak zaznaczył prof. Młynarczyk w ogrodzie znajdą się przede wszystkim gatunki rodzime występujące w umiarkowanej strefie klimatycznej. Największym atutem miejsca przyszłego ogrodu jest lokalizacja nad jeziorem Kortowskim, przy którym jest również studencki kampus.

  Występuje w tym miejscu zróżnicowanie warunków glebowych sprzyjających występowaniu gatunków charakterystycznych dla środowiska suchego jak i wodnego.

  Jak podkreślił prof. Młynarczyk, przyszły ogród botaniczny będzie miejscem pracy dla biologów, architektów krajobrazu, specjalistów ochrony środowiska, którzy kształcą się w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Będzie także miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Olsztyna. Organizujący ogród chcą by powstała w nim herbaciarnia, obiekty małej architektury tj. mostki, altanki, fontanny a także miejsca zabaw dla dzieci.

  Największą przeszkodą mogą okazać się finanse, ponieważ jak szacują specjaliści urządzenia 1 ha ogrodu kosztuje nawet 1 mln zł.

  Byłby to pierwszy w północno-wschodniej Polsce ogród botaniczny. Pod Olsztynem istnieje już arboretum leśne prowadzone przez Lasy Państwowe, ale jest to ogród prezentujący przede wszystkim drzewa i krzewy. 

  PAP - Nauka w Polsce

  ali/ abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dąb Jagielloński – duży i stary okaz dęba szypułkowego (Quercus robur L.) w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Rośnie w środkowej części ogrodu, w pobliżu sadzawki z roślinnością wodną, rybami i żabami. Według informacji na tabliczce zamontowanej na nim, ma około 230 lat i 6 m obwodu. Nazwa dębu pochodzi od nazwy ogrodu (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego), a wiek dębu jest równy wiekowi ogrodu botanicznego (ogród został założony w 1783 r.), lub jest nieco starszy, jeśli został dąb zasadzony jako kilkuletnie drzewko. Ogród Botaniczny w Göteborgu (Göteborgs botaniska trädgård) – największy w Szwecji ogród botaniczny, założony w 1919 roku. Zaprojektowany został przez Rutgera Sernandera. Uprawianych jest tu około 16 000 gatunków roślin. Całkowita powierzchnia ogrodu wynosi 175 hektarów, z czego większość to powierzchnia arboretum. Ogród właściwy to ok. 40 hektarów. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Leicester – ogród botaniczny założony w 1921 r. w pobliżu domów studenckich Uniwersytetu Leicester (University of Leicester) pomiędzy ulicami: Glebe Road, Stoughton Street i Leicester Road, poza granicami miasta Leicester. Powierzchnia ogrodu wynosi 6,5 ha (65 000 m²). Ogród wykorzystywany jest w celach badawczych przez Wydział Biologii Uniwersytetu. Ogród jest otwarty dla zwiedzających. W latach 2010-2011 na skutek ostrej zimy część roślin przemarzła i została stracona.

  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – ogród botaniczny zlokalizowany w Warszawie, będący od 1818 roku pod pieczą Warszawskiej Szkoły Lekarskiej, od 1916 roku odrodzonego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 Uniwersytetu Warszawskiego i przemianowany na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo zajmował powierzchnię 22,5 ha, jednak po powstaniu listopadowym i zamknięciu Uniwersytetu (1834) powierzchnię Ogrodu zmniejszono o trzy czwarte do ok. 5,16 ha. Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" – ogród botaniczny działający na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Gdańsk przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Marszewie w Gdyni. Zezwolenie na działalność tej placówki wydane zostało 4 sierpnia 2010 roku. Ogród wyznaczony został na powierzchni 49,69 ha. Koncepcja ogrodu opracowana została na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Z licznych kolekcji tematycznych roślin, jako pierwszy powstał sad starych odmian drzew owocowych. W młodej placówce bezpłatnie realizowana jest edukacja przyrodnicza na leśnej ścieżce przyrodniczej i w interaktywnej sali edukacyjnej.

  Ogród Botaniczny Wellington – ogród botaniczny, rezerwat przyrody w Wellington zajmujący 25 hektarów ziemi w dzielnicach Thorndon i Kelburn, blisko centrum Wellington. Ogród obejmuje duży obszar chronionych lasów, roślin, krzewów itp. Miejska kolejka elektryczna przejeżdża również przez ogród. Jardin exotique de Monaco – ogród botaniczny w Monako założony w 1933 roku. Znajduje się w zachodniej części księstwa w pobliżu Moyenne Corniche. Ogród specjalizuje się w prezentowaniu różnorodności sukulentów. We wschodniej części ogrodu znajduje się także dział przedstawiający roślinność śródziemnomorską.

  Miejski ogród zoologiczny w Braniewie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy Botanicznej w Braniewie. Ogród znajduje się na terenie fosy miejskiej. Został utworzony w latach 1955-1960 w miejscu istniejącego wcześniej ogrodu botanicznego. Jardin de Balata – ogród botaniczny na Martynice, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Fort-de-France, otwarty 19 kwietnia 1986 roku. Rosną tu drzewa, krzewy i kwiaty z gatunków spotykanych w strefie podzwrotnikowej całego świata. W pobliżu ogrodu istnieje także niewielkie arboretum.

  Ogród Botaniczny w Zielonej Górze – odbudowany w 2007 roku przedwojenny ogród botaniczny. Ogród zajmuje ponad 2 ha i jest w tej chwili najmłodszym Ogrodem Botanicznym w Polsce.

  Ogród Botaniczny w Gisborne (ang. Gisborne Botanical Gardens) – publiczny ogród botaniczny w Gisborne, w Nowej Zelandii. Aktualnie ogród botaniczny zajmuje obszar 5,1 hektara.

  Royal Botanic Garden Edinburgh (Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu, w skrócie RBGE) - ogród botaniczny w Edynburgu, założony pierwotnie w II połowie XVII wieku. Ogród botaniczny IHAR w Bydgoszczy – ogród botaniczny o powierzchni 5,5 ha, należący do bydgoskiego oddziału Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (łac. Hortus Botanicus Universitatis Jagellonicae) – ogród botaniczny założony w 1783 w Krakowie zajmuje powierzchnię 9,6 ha i jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Zaginione Ogrody Heliganu – ogród botaniczny w Anglii, w Kornwalii, w okolicy wsi Mevagissey koło St Austell. Jest jednym z najpopularniejszych ogrodów botanicznych Wielkiej Brytanii. Powierzchnia ogrodu wynosi ok. 81 ha.

  Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – ogród botaniczny istniejący od 2002 roku jako Związek Stowarzyszeń, w którego skład wchodzą m.in. Województwo śląskie, Miasto Mikołów, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie na rzecz Ślaskiego Ogrodu Botanicznego. Związek ten ma formułę otwartą dla innych samorządów, stowarzyszeń i instytucji naukowych. Działalność Ogrodu ma na celu głównie ochronę i zachowanie dla potomności ginących populacji gatunków roślin z terenu województwa śląskiego. Na na obszarze o powierzchni około 80 ha tworzone są kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, roślin wodnych i szuwarowych, siedliskowa, roślin ozdobnych i zielarskich. Instytucja prowadzi edukację ekologiczną i przyrodniczą, proponując spotkania adresowane do różnych grup wiekowych. Zajęcia i warsztaty dla dzieci i młodzieży odbywają się w ciekawych przyrodniczo miejscach, a formuła gawędy przyrodniczej pozwala odejść od teorii na rzecz praktyki. Ogród jest organizatorem konkursów i projektów związanych z ochroną środowiska, oprócz tego jest placówką naukową. Ogród botaniczny w Gandawie (niderl. Plantentuin Universiteit Gent) – ogród botaniczny zlokalizowany w belgijskiej Gandawie. Zajmuje 2,75 hektara powierzchni i posiada ponad 10.000 gatunków roślin.

  Łódzki Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza – ogród w Łodzi, powstał w roku 1929 na terenie parku Źródliska. Po zakończeniu II wojny światowej na obszarze przyległym do Parku na Zdrowiu rozpoczęto tworzenie nowego ogrodu botanicznego. Od 1988 patronem ogrodu jest Jakub Mowszowicz.

  Dodano: 10.10.2011. 10:04  


  Najnowsze