• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W Kielcach powstanie laboratorium badające skamieniałości

  12.01.2010. 16:10
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Przy świętokrzyskim oddziale Państwowego Instytutu Geologicznego powstanie laboratorium, w którym będą preparowane i przygotowywane do badań skamieniałości i tropy z Gór Świętokrzyskich - zapowiedział w rozmowie z PAP wicedyrektor świętokrzyskiego oddziału instytutu dr Zbigniew Złonkiewicz.

  "Góry Świętokrzyskie to region obfitujący w znaleziska geologiczne. Planujemy, że w laboratorium będą też badane znaleziska z całej Polski i z zagranicy" - dodał Złonkiewicz. Podkreślił, że obecnie w Polsce nie ma tego typu placówki badawczej.
  Budynek laboratorium ma powstać za dwa lub trzy lata, przy kieleckiej siedzibie instytutu. Placówka ma być wyposażona w specjalistyczny sprzęt, niezbędny m.in. do cięcia skał.

  Naukowiec mówił także, że w kamieniołomie w Zachełmiu, w którym odkryto tropy tetrapodów - najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych - powstanie rezerwat. "Do pomysłu utworzenia w tym miejscu rezerwatu przychylił się także prywatny właściciel części kamieniołomu" - powiedział Złonkiewicz.

  W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (UW) odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych.

  Ślady są starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki. Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.

  Naukowcy poinformowali o odkryciu w czwartek. Wyniki badań opublikowali na łamach najnowszego numeru prestiżowego tygodnika naukowego "Nature". Autorzy odkrycia - Piotr Szrek z PIG i Grzegorz Niedźwiedzki z UW - pracują nad rekonstrukcją budowy łap czworonożnych stworzeń.

  Jak mówił 7 stycznia, podczas konferencji prasowej dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, po opublikowaniu badań przez polskich naukowców trzeba będzie zmienić podręczniki do paleontologii.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tropy środkowodewońskich czworonogów z Zachełmia – ichnoskamieniałości odnalezione w latach 2002–2008 na terenie nieczynnego kamieniołomu w Zachełmiu, w północnej części Gór Świętokrzyskich, około 10 km na północ od Kielc. Ich wiek ocenia się na około 395 mln lat, co sugeruje, że pozostawiły je prawdopodobnie najstarsze znane czworonogi (tetrapody). Pierwsze tropy odnalazł w 2002 roku Grzegorz Niedźwiedzki. Do 2008 roku Niedźwiedzki wraz z Piotrem Szrekiem odkryli znacznie więcej śladów – w ich naukowym opisie uczestniczyli również Katarzyna i Marek Narkiewiczowie oraz Per Ahlberg. Odkrycie śladów wczesnych tetrapodów w Zachełmiu wpłynęło na zmianę hipotezy dotyczącej zarówno ewolucji tej grupy, jak i czasu pierwszego wyjścia jej przedstawicieli na ląd. Góra Chełm (Chełmowa) (399 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięte wzniesienie Pasma Klonowskiego Gór Świętokrzyskich. Wierzchołek porośnięty lasem. W znajdującym się na zachodnim zboczu góry nieczynnym kamieniołomie Zachełmie w 2010 r. odkryto najstarsze do tej pory ślady czworonogów. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – muzeum mieszczące się w budynku Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie

  Włodzimierz Gabriel Mizerski (ur. 2 września 1949 w Kamiennej Górze) – polski geolog, doktor habilitowany specjalizujący się w geologii regionalnej, stratygrafii oraz tektonice. Od 1997 roku pełni funkcję kierownika Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu.

  Jabłonna (316m n.p.m.) – zalesione wzniesienie w Paśmie Daleszyckim Gór Świętokrzyskich. Przy południowo-wschodnich podnóżach góry znajduje się nieczynny kamieniołom, w którym można oglądać odsłonięcia wapieni dewońskich. Skamieniałość śladowa, ichnofosylium (l.mnoga: ichnofosylia) – skamieniały ślad działalności życiowej zwierzęcia (np. żerowania, drążenia w osadzie, tropy, odchody).

  Jacek Roszkowski - polski lekarz weterynarii, emerytowany profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność patologia zwierząt, były wicedyrektor ds. naukowych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Były redaktor naczelny Biuletynu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB (The Bulletin of the Veterinary Institute in Pulawy). Rezerwat przyrody Zachełmie – rezerwat wodny w miejscowości Zachełmie, w gminie Zagnańsk, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim. Zajmuje powierzchnię 7,95 ha. Został utworzony Zarządzeniem 5/2010 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach z dnia 8 listopada 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Święt. z dn. 10.11.2010 r., Nr 298, poz. 3076. Według aktu powołującego, rezerwat utworzono celem zachowania ze względów społecznych, naukowych i dydaktycznych terenu kamieniołomu Zachełmie ze stanowiskiem paleontologicznym najstarszych na świecie tropów czworonogów wraz z formami tektonicznymi, skałami i minerałami.

  Per Erik Ahlberg (ur. 1963) – szwedzki paleontolog, zajmujący się w szczególności pochodzeniem tetrapodów i ich wczesną ewolucją. Ukończył University of Oxford, a w 1989 roku uzyskał doktorat z zoologii na Uniwersytecie Cambridge. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny zoologii i paleontologii. Jednym z nazwanych przez niego taksonów zwierząt jest Elginerpeton – rodzaj wczesnego czworonoga. Uczestniczył również w opisaniu środkowodewońskich tropów wczesnych tetrapodów z Zachełmia. Sam Ahlberg ocenił tę publikację jako najważniejszą w jego ponaddwudziestoletniej karierze jako paleontologa. Obecnie Per Ahlberg jest profesorem w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali.

  Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – prywatne muzeum, położone we wsi Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Ewy i Dariusza Siemońskich.

  Berberysówka (279 m n.p.m.) - częściowo zalesione wzniesienie pasma Bolechowickiego. Znajdują się tu stare wyrobiska górnicze gdzie pozyskiwano galenę. Na zachodnim zboczu góry, w kamieniołomie "Bolechowice", eksploatowane są złoża wapieni dewońskich. Początki wydobycia w tym miejscu sięgają XVI w. Po wschodniej stronie widoczne pozostałości po nieczynnym kamieniołomie "Zgórsko". Tadeusz Wijaszka (ur. 15 czerwca 1940 w Klementowicach) – polski lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność wirusologia. Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przez dwie kadencje (w latach 2001–2011), członek Komitetu Badań nad Zagrożeniami Polskiej Akademii Nauk, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

  Jan Czarnocki (ur. 24 maja 1889 w Kielcach, zm. 16 grudnia 1951) – polski geolog, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

  Dodano: 12.01.2010. 16:10  


  Najnowsze